Proti osteoporóze pomáha strava bohatá na vápnik aj pohyb

Pevné zdravé kosti zabezpečí správna strava, pitný režim, aktívny životný štýl a dostatočný príjem vápnika. Treba na to myslieť už v detstve.

V kostiach sa totiž nachádza až 99 % zásob vápnika v tele a ak ho nemáme dostatok v strave aj na ďalšie jeho dôležité funkcie, ako sú svalová činnosť, nervové vzruchy, zrážanlivosť krvi či metabolizmus, telo si hladinu vápnika začne dopĺňať práve z kostí. Odbúravanie vápnika z kostí sa nazýva osteoporóza. Jej dôsledky sú ťažko zahojiteľné zlomeniny. Pre starých ľudí to môže mať fatálny následok.

Už od detstva

Na dostatočný príjem dobre vstrebateľného vápnika by mali rodičia dbať už v detstve. Okrem mlieka a mliečnych výrobkov by mali do stravy detí zaradiť aj iné prirodzené zdroje vápnika.

Vedci totiž zistili, že čím viac bielkovín zjeme, tým viac vápnika sa z tela vylúči močom.

Preto by mala byť strava doplnená o pestrú škálu zeleniny, strukovín, tofu a pitný režim by mal obsahovať aj minerálne vody bohaté na vápnik a s dostatočným obsahom horčíka.

Aj keď je pravda, že pre budovanie a mineralizáciu kostí je najdôležitejší dostatočný príjem vápnika počas detstva a puberty, MUDr. Peter Minárik, odborník na výživu, odkazuje na odborné výskumy, ktoré podľa jeho slov potvrdili, že „mineralizácia kostí pokračuje aj v období po ukončení rastu kostí, teda vo veku 18 a 30 rokov.

,,Vtedy sa hustota kostí môže zvýšiť ešte o 10 percent.  A už 10 percentný nárast kostnej hustoty má za následok až 50-percentné zníženie rizika patologických zlomenín spôsobených osteoporózou,“ povedal.

Čomu sa vyhnúť

Prevenciou proti osteoporóze je aj zdravý životný štýl. Ten tiež môže pomôcť zmierniť jej následky. Treba si dávať pozor na aktivity alebo potraviny, ktoré nám znižujú „zisk“ vápnika z prijatej stravy alebo ktoré naopak zvyšujú jeho straty z tela.

Vápnik totiž z tela odbúrava napríklad alkohol, fajčenie, veľa kofeínu, vysoký príjem cukru, či pitie sýtených nápojov s kyselinou fosforečnou.

Ďalej nie je dobré príliš soliť a jesť priveľa živočíšnych bielkovín.

Pohyb je viac, ako sa zdá

Podľa klinických štúdií je jednoznačným dôvodom straty kostnej hmoty fyzická pasivita. Preto aj vo vyššom veku, keď už bojujeme s osteoporózou, cvičenie pomáha.

,,Fyzická aktivita, pohyb a cvičenie majú zásadne priaznivý vplyv na hustotu kostí,“ upozorňuje MUDr. Minárik s tým, že stačí ak namiesto výťahu použijeme schody, vystúpime o zastávku skôr, alebo na krátke vzdialenosti vôbec nepoužijeme auto.

Ak máme takú možnosť, pridajme plávanie, bicykel, dlhé prechádzky, či turistiku.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť