Neskoro zachytený či neliečený zelený zákal môže skončiť slepotou

Glaukóm, inak nazývaný aj zelený zákal, je ochorenie zrakového nervu. V dôsledku postupného odumierania jednotlivých vlákien, z ktorých sa zrakový nerv skladá, dochádza ku výpadom videnia v zornom poli, ktoré si mnohokrát pacient dlhú dobu ani neuvedomuje. Pacient často zistí , že horšie vidí až pri náhodnom prekrytí lepšie vidiaceho oka. Neskoro zachytený, neliečený, či extrémne rýchlo postupujúci zelený zákal môže končiť slepotou.

 

ID-10049972

V celosvetovom meradle sa glaukóm na slepote podieľa 13 %

 

 

 

Očná lekárka z Banskej Bystrice a prezidentka Slovenskej glaukomovej spoločnosti SGIS MUDr. Mária Praženicová uvádza, že glaukómové poškodenie zrakového nervu má 1,5 až 2 percenta populácie nad 40 rokov. ,,S pribúdajúcim vekom výskyt tohto ochorenia stúpa, takže vo veku 70-75 rokov predstavuje zhruba 3 % populácie. Niektoré typy glaukómov postihujú však aj mladšie vekové kategórie,“ vysvetľuje Praženicová. Glaukóm teda predstavuje aj závažný celospoločenský problém.

 

 

Príčiny a klinické prejavy

Najzávažnejší rizikový faktor je vysoký vnútroočný tlak, ten však nemusí byť prítomný u všetkých typov glaukómov. Oftalmológ by mal pacientovi opakovane vnútroočný tlak premerať a to v rôznej dennej dobe, ktoré diagnózu glaukómu pomôžu potvrdiť alebo vyvrátiť.

 

 

 

Glaukóm možno liečiť kvapkami alebo chirurgicky, nemožno ho však trvale vyliečiť. ,,Pre úspešnosť liečby je dôležité ochorenie zachytiť včas, správna liečba a v neposlednom rade dodržiavanie liečby samotným pacientom,“ povedala lekárka. Prvým krokom ku skorému záchytu glaukómu je informovanosť o tomto ochorení.

 

Tento rok budú bezplatné screeningové merania vnútroočného tlaku prebiehať na rôznych miestach na Slovensku , ktoré nájdete na stránke www.sgls.sk

 

FOTO: www.freedigitalphotos.net/

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť