Noro Ölvecký: Nečakaná diagnóza. Príbeh o ochorení, ktoré je vzácne, ale takmer vždy smrteľné.

Spisovateľ Noro Ölvecký sa rozhodol vo svojom najnovšom románe venovať neglerióze.

Neglerióza alebo primárna amébová meningoencefalitída (PAM) je zriedkavé ochorenie centrálnej nervovej sústavy. Prejavuje sa prudko, náhle a jeho príznaky sú veľmi podobné ako pri meningoencefalitíde: vysoké horúčky, veľké bolesti hlavy, strnulosť šije.

diagnoza-titulka

Ochorenie spôsobuje ľudským okom neviditeľná meňavka (améba) Naegleria fowleri.

Améby sa nachádzajú najmä v teplej vode bazénových kúpalísk, najmä v blízkosti prírodných termálnych zdrojov. Vvýskyt negleriózy je veľmi vzácny.

“K téme ma priviedla moja práca – pracujem totiž ako hydrobiológ a tak sa s amébami občas stretávam. V minulosti som dokonca vyšetroval aj vzorky vody z kúpalísk na prítomnosť améb. Podobne ako hlavný hrdina pracujem v bielom plášti – nechcel by som však zažiť to, čo on,” povedal Ölvecký.

Svojím románom chcel priniesť aj trocha osvety. „Mojím cieľom nebolo vyvolať medzi verejnosťou paniku, no myslím si, že je dôležité, aby ľudia o tomto ochorení vedeli, poznali jeho príznaky a všetko, čo je pri ňom dôležité. Na Slovensku zatiaľ nebolo diagnostikované,“ dodal.

A ako dopadne syn hlavného hrdinu jeho knihy? Podarí sa mu negleriózu prekonať? Zistia lekári včas, že príčinou je málo známa améba? Prečítajte si v najnovšom románe Nora Ölveckého s názvom Nečakaná diagnóza.

You may also like...

2 komentáre

  1. Jena píše:

    Chcete kúpiť nehnuteľnosť? Vyplatiť nevýhodné úvery? Potrebujete finančné prostriedky a banka Vám nevie pomôcť? Obráťte sa na nás! Seriózne jednanie (vždy jednáme osobne), preskúmanie a posúdenie Vašej žiadosti do 24 hodín, flexibilita (dĺžka úveru, výška splátok, poradenstvo, individuálny prístup ku klientovi), právne služby zabezpečené.
    E-mail: cabinetchampion002@gmail.com

  2. Igor píše:

    Praveze v Ceskoslovensku bola jedna z najvacsich epidemii tohto parazita

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť