Pár tipov pre zelenú jarnú očistu

Jarná očista nemusí byť vôbec týraním sa diétami. Stačí, ak nasadíte do svojho jedálnička obľúbenú jarnú zeleninu a dáte stop niektorým potravinám. Ak sa chystáte na jarnú očistu organizmu, tak vyskúšajte tieto odporúčania:

 

 

ID-100274191

Neriešte chudnutie, ale stanovte si cieľ prečistiť organizmus

Vedeli ste, že vláknina je akoby práčkou nášho tráviaceho systému? „Vláknina nami prejde prakticky bez štiepenia,“ vysvetľuje MUDr. Iveta Vaverková zo Združenia pre zdravie a výživu. „Tvoria ju zväčša látky, ktoré telo nevie spracovať a presúva ich tráviacim systémom. Vláknina je energeticky síce „neužitočná“, zato pomáha pri trávení a očiste tráviaceho ústrojenstva.“ Jarná zelenina je plná vlákniny. Listové šaláty, redkvička, špargľa nám prosto robia dobre a okrem vitamínov sa postarajú aj o to, aby sa naše telo zbavilo všetkého odpadu.

 

ID-1006200

 

Nezanášajte telo rafinovaným cukrom

Vedeli ste, že dostatok dennej dávky sacharidov vám zabezpečí 200 gramov ovocia a 300 – 400 gramov zeleniny. „Najväčšími prehreškami sú cukor, koláče, džemy a sladkosti, najmä tie priemyselne vyrábané, v ktorých sa využívajú veľké množstvá sladidiel. A sladké nápoje, vrátane džúsov. Pri jarnej očiste prosto vynechajte všetko, čo má pridaný cukor a ak túžite po sladkom siahnite po cukre v mede,“ odporúča MUDr. Vaverková. Sacharidy sú hlavným obsahom aj pečiva, zemiakov, ryže, preto ich obmedzte.

 

Nezabudnite na pitný režim

Najzdravšia je čistá voda a neochutené čaje. S množstvom to nepreháňajte, pretože si zavodníte organizmus, čo môže viesť až k opuchu niektorých tkanín. Do dvoch litrov tekutín, ktoré sú odporúčanou dennou dávkou, zarátajte aj polievky a nezabudnite, že zelenina a ovocie obsahujú až 70 – 90 % vody! Pite priebežne, radšej občas malý pohár vody či šálku čaju, než naraz polliter.

 

 

ID-100233455

Veselá myseľ

Dôležitým momentom jarnej očisty je prirodzený pohyb a dostatok spánku. Vyberte sa do jarnej prírody, skúste sa osviežiť šumom lesa. Jarná očista je pozitívny reštart organizmu, ktorého cieľom je nabrať čo najviac energie. „Správne naladenie a psychika zohrávajú aj pri výžive dôležitú úlohu. Skúste si urobiť chutný piknik v jarnej prírode,“ odporúča lekárka.

 

FOTO: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť