Dávame si veľa predsavzatí, potom ich neplníme

Novoročné predsavzatia si takmer každý rok chystá dať 43 percent Slovákov. Viac ako polovica však predsavzatia nedodrží. Najčastejšie chceme chudnúť.

Prieskum ukazuje, že niekedy v živote si novoročné predsavzatie dalo 72 % opýtaných.  Až 57 % opýtaných priznáva, že im robí problém dodržať predsavzatia. Ak aj predsavzatia dodržia, 26 % Slovákov uvádza, že im to vydrží pár dní.

Najčastejšie chceme chudnúť a meniť jedálny lístok

Na Slovensku je tradične na vrchole rebríčka najčastejších predsavzatí chudnutie. Nasledujú predsavzatia ako zdravo jesť či menej sa stresovať. Na nižších priečkach sa umiestnila aj možnosť „nedávať si už žiadne predsavzatia“, čo len potvrdzuje fakt, že opytovaní si uvedomujú, že novoročné predsavzatia spravidla veľmi dlho nevydržia.

Novoročný prieskum_Rondo-Data

„Novoročné predsavzatia nevychádzajú väčšinou preto, lebo ľudia ich neberú veľmi vážne. Je to už stereotyp. Dôležité je mať silnú motiváciu. Človek by si nemal dávať nereálne ciele, napr. schudnem desať kilogramov za mesiac,“ myslí si výživová poradkyňa Petra Húsková.

Cez Vianoce priberieme dva až päť kilogramov

Vianoce s novoročným predsavzatím úzko súvisia a potreba chudnúť často nadväzuje na vianočné hodovanie. „Slováci priberú priemerne v období Vianoc dva až päť kilogramov a trvá i niekoľko mesiacov dostať sa na pôvodnú hmotnosť,“ potvrdzuje Húsková.

Novoročné-predsavzatie_2018-2019_NATURHOUSE-STEM-MARK

Prieskum dokazuje, že nadmerné množstvo jedla počas Vianoc konzumuje 81 % Slovákov, až 47 % Slovákov dokonca v súvislosti s jedlom trpí počas Vianoce zdravotnými problémami.

Prieskum prebehol na konci roka 2018, realizovala ho spoločnosť STEM/MARK pre NATURHOUSE a zúčastnilo sa na ňom 504 respondentov vo veku 15 až 59 rokov.

Ilustračné foto: pixabay.com,

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť