Potulky okolo Neziderského jazera: bicykel aj loď

Skvelý tip na jednodňový výlet. Okolo Neziderského  jazera vedie cyklocesta dlhá cez sto kilometrov. Je lemovaná skvostnými dedinkami a každá ponúka nejaký zážitok.

Neziderské jazero sa nachádza vo východnej časti Rakúska, iba polhodinku od Slovenských hraníc. Časť jazera siaha aj do Maďarska. Územie patrí rakúskej spolkovej krajine Burgenland.

SBurgenland je krajinou vinhoradov a dobrých vín

Historicky patrila Uhorsku (respektíve Maďarsku). Súčasťou Rakúska je od roku 1921. Burgenland je krajinou vinohradov a dobrých vín. Ak máte radi aktívny oddych, prídete si na svoje. Či ide o cyklistiku, turistiku, člnkovanie či plachtenie.

Slováci tu v posledných rokoch radi chodia na cyklotúry.

Cyklocesta B10

Okolo jazera vedie cyklocesta B10 Neusiedler See-Radweg. Je dlhá približne 125 km (z toho 36 km na maďarskom území).

Vzdialenosť aj dĺžku trasy si môžete zmeniť podľa vlastnej vôle. Cesta B10 má totiž niekoľko variant, všetky sú vyznačené. Mapy dostanete v infocentrách.

Z Rustu do Morbischu a späť je to asi hodina cesty

Naša trasa viedla z mestečka Rust do Morbischu a späť, čo trvalo približne hodinu. Medzitým sme však stihli návštevu múzea, ochutnávku skvelých biovín, vynikajúci obed, prehliadku prístavu aj amfiteátru pre šesťtisíc ľudí.

Odpočívadlá. Cyklocesty sú starostlivo vybudované.Nájdete tam viaceré odpočívadlá. Slúžia na prestávky, krátky relax či osvieženie. Niektoré sú aj kryté pred slnkom. Väčšina trás nie je náročná, zvládnu ich aj deti.

Rust – mesto bocianov a ušľachtilých vín

Mesto sa nachádza na západnom brehu Neziderského jazera. S 1700 obyvateľmi patrí medzi najmenší okres v Rakúsku. Prvá písomná zmienka o meste pochádza z roku 1317.

V roku 1681 sa mesto Rust vykúpilo z poddanstva, cisár Leopold I. ho povýšil na slobodné mesto. Obyvatelia za to zaplatili 60-tisíc zlatých guldenov a 500 vedier vína.

Celá oblasť starého mesta Rust  je chránenou pamiatkou.

Nachádzajú sa tu domy zo 16. až 18. storočia. Do dnešných dní slúžia ako obytné domy, ale aj ako kaviarničky, vinárne, ale napríklad aj požičovne bicyklov.

Bociany tu majú svoje výsadné postavenie. V Ruste sa nachádza niekoľko bocianích rodín, spolu majú tento rok 34 mladých. Strechy po bociaňom truse obyvatelia nečistia, nechávajú to na prírodu.

Múzeum Rudolfa Kremeyera v Ruste

Nachádza sa v očarujúcom dome z roku 1675. Posledný majiteľ Rudolf Kremayr, ktorý bol vášnivým zberateľom starožitného nábytku a umenia, ho prestaval a odovzdal spolu so svojou rozsiahlou zbierkou ako dar mestu v roku 1986.

Rudolf Kremayr bol vášnivým zberateľom nábytku aj umenia

Obraz za dvestotisíc eur. Nachádza sa múzeu Rudolfa Kremayra. Namaľoval ho Leo Putz (1909). Olejová maľba zobrazuje jeho manželku.

Na idylickom nádvorí sa konajú rôzne výstavy a podujatia.
Vinná pivnica slúži na rôzne súkromné akcie, napríklad aj svadby.
Maľované kachle zobrazovali život celej rodiny.
Rudolf Kremayr zbieral nábytok – postele, skrine…

Morbisch – prístav aj amfiteáter

Cyklistická trasa pokračuje ďalej cez Morbisch. Malé mestečko s početnými vinicami je známe najmä svojim prírodným amfiteátrom pre šesťtisíc ľudí.

Každý rok je centrom úžasnej letnej udalosti. ,,Už 62 rokov sa tu hrajú opery a operety popredných rakúskych majstrov,“ povedal Peter Edelmann, umelecký riaditeľ.

Peter Edelmann, umelecký riadite

Po minulé roky to boli napríklad Cigánsky barón, Netopier, Veselá vdova… Predstavenia sa hrajú len počas júla a augusta.

Romantická opereta v troch dejstvách

Tento rok si ešte do konca augusta môžete pozrieť romantickú operetu v troch dejstvách Zem úsmevov (Das Land des Lächelns) od Franza Lehára.

Túto kultúrnu udalosť si nenechajú ujsť ani Slovenskí diváci. ,,Slováci sú skvelé publikum,“ podotkol Edelmann. Lístky sa dajú kúpiť priamo v pokladni alebo dopredu online. Stojí cca 40 eur.

Zem úsmevov je veľkovýpravná inscenácia so zaujímavými kulisami. Okrem spevákov a zboru nechýbajú balet či akrobati, ktorí predvedú dokonalú šou.

Sophia Brommer (Lisa) a Won Whi Choi (princ Sou-Chong)

Zloženie súboru je medzinárodné, hlavné postavy hrajú Sophia Brommer (Lisa) a Won Whi Choi (princ Sou-Chong). Celkovo sa na hre podieľa tristo ľudí.

Amfiteáter sa nachádza priamo pri Neziderskom jazere. Dopraviť sa môžete autom, loďou alebo bicyklom.

Za dedinou Mörbisch môžete prejsť do Maďarska cez hraničný prechod, ktorý je určený len pre peších a cyklistov. Prípadne sa môžete aj s bicyklom nalodiť a loďou sa prepraviť na druhú stranu jazera, napríklad do Podersdorfu (Podersdorf am See).

Späť do Rustu: Ochutnávka biovín Schreiner

Keď sme o piatej dorazil späť do Rustu, vrátili sme bicykle, prijali sme pozvanie na ochutnávku vín Gernota a Victorie Schreinerovcov.

Gernot Schreiner

Ide o rodinnú firmu, Gernot ju prevzal po svojom dedkovi a strýkovi. Celá výroba vín je v bio kvalite. Na vinič Gernot nepoužíva žiadne chemické postreky. ,,Ani sudy nečistím chemickými prostriedkami, len kyselinou citrónovou,“ hovorí.

Najobľúbenejšie sú ružové vína, tie sa minú ako prvé…

V drevených sudoch je červené vínko. Najznámejšia je frankovka modra, zo 420 hektárov vinohradov, sto patrí práve odrode frankovky. Biele vínko sa skladuje v nerezových nádobách… Fľašku biovínka si môžete kúpiť už od 5 či 6 eur.

Frankovka modrá, ročník 2017

ZAUJÍMAVOSŤ

Neziderské jazero je popri Balatone jedine stepné jazero v Európe. Súčasne je najväčším jazerom Rakúska. Od roku 2001 je zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť