Sila farieb: ako ovplyvňujú naše emócie a štýl?

Dokážu vyvolať emócie, navodiť skvelú náladu a spoluvytvárajú našu jedinečnosť.

Tieto základné prvky módy – farby, nás sprevádzajú už od narodenia a podľa psychológov majú veľký vplyv na naše každodenné rozpoloženie.

Ľudia sú schopní vnímať približne 17-tisíc rôznych farieb. Väčšina týchto emočných väzieb k farbám vzniká v detstve. Keď vidíme určitú farbu, spojíme si ju s konkrétnou udalosťou alebo pocitom, a ak je situácia dostatočne silná, môže v nás zanechať trvalý dojem. „Farby majú významný vplyv na našu náladu, emócie a správanie. Pochopenie psychologických účinkov farieb nám pomáha sa správne rozhodovať a zlepšiť náš emocionálny aj duševný stav. Najmä v móde alebo interiérovom dizajne môže mať správny výber farieb pozitívny vplyv na to, ako sa cítime,“ hovorí psychologička Markéta Švamberk Šauerová.

Hlavnými faktormi, ktoré určujú, ako farby pôsobia na jednotlivcov, sú vek, pohlavie a predovšetkým kultúra. V západnej kultúre je čierna farba farbou smútku, kým Japonci považujú za farbu smútku bielu. Červená je zase v našej kultúre vnímaná ako farba života, energie a vášne, zelená sa často spája s prírodou, sviežosťou a nádejou atď.

Buďte #colorfident!

Farba šiat, vhodne zvolené kombinácie a celkový dizajn vytvárajú našu osobnú módnu identitu. Správne zostavený šatník vám môže nielen ušetriť čas, ale aj zvýšiť sebavedomie. Módna stylistka Lenka Bohunická tvrdí, že farby sú neodmysliteľnou súčasťou dámskeho aj pánskeho šatníka a pri ich správnom kombinovaní majú aj veľkú silu. „Vedia nám dodať sebavedomie, vyjadriť naše vnútorné pocity či korigovať nedostatky aj zvýrazniť prednosti postavy. Práve farby sú aj ústrednou témou novej kampane značky Orbit s názvom #Colorfidence, ktorá tento rok predstavuje nový look obalov,“ hovorí Bohunická s tým, že iniciatíva poukazuje na to, aké majú farby v móde silu, ako sa cítime a aký dojem robíme na ostatných. „Povzbudzuje nás k sebavedomému noseniu farieb a vyjadreniu vlastného ja,“ dodáva módna stylistka.

Táto farba je moja!

Ako však zistiť, ktoré farby sú pre nás tie pravé? „Pri výbere tej správnej farby pre vás je najdôležitejšia len jediná vec – ako sa v danom odtieni cítite a vystihuje vás,“ radí Bohunická.

Na móde je podľa nej najkrajšie to, že je o kreativite, fantázii a pocitoch. A keď sa budete cítiť dobre, nemusíte sa riadiť striktnými pravidlami.

„Všetky módne rady či techniky by mali mať funkciu inšpirácie a akejsi navigácie, ako sa zorientovať pri výbere farebnej palety,“ poznamenáva s tým, že jednou z obľúbených a asi najvyužívanejších techník je farebná typológia podľa farby pleti a určenie, ktoré odtiene najlepšie lichotia vášmu špecifickému tónu pleti. „To vám uľahčí výber outfitov a vďaka tomu môžete naplno zažiariť,“ dodáva.

Zvažovať by sme mali aj tón pleti, vlasov a farbu očí. Spojenie s konkrétnou farbou sa však mení aj vekom, mierou únavy, kvalitou životosprávy či mierou opálenia.

Ako farby správne kombinovať?

Je to priam umenie, ktoré však v sebe má potenciál zlepšiť celkový výzor. Základom je vybrať si farby, ku ktorým máte vzťah, a mať taký základ šatníka, aby ste mohli jednotlivé kúsky ľahko kombinovať. „Výber tých správnych farieb môže na prvý pohľad pôsobiť zmätočne a ak v obchodoch vidíte množstvo farebných kúskov, môže vás to prevalcovať,“ radí stylistka Bohunická.

Preto začnite s výberom postupne a na začiatok si vyberte jeden či dva odtiene, ktoré postupne namixujete do outfitov. „Najľahšie je začať doplnkami, ktoré pridajú vo výsledku farebný akcent,“ dodáva.

Pravidlo tri farby a dosť

Ak začínate s mixovaním farieb, ideálne je držať sa dobre známeho pravidla: tri farby a dosť, ktoré používala aj francúzska módna ikona Coco Chanel.

Kombinovaním základných farieb – čiernej, bielej, šedej alebo telovej farby neurobíte chybu.

Tieto neutrálne odtiene ľahko skombinujete s inými farebnými tónmi a vytvoríte tak elegantný, extravagantný alebo športový vzhľad.

Ak si napríklad oblečiete tmavú košeľu a svetlé nohavice, môžete pridať farebné doplnky. Či už to budú topánky, šperky alebo kabelka, je to na vás. „Pri výbere farebných kúskov rozhodne nepodceňujte výber materiálu a strihu,“ hovorí Lenka Bohunická.

Tie totiž tvoria základ a v kombinácii s výraznými odtieňmi vynikne oveľa viac, ak sú nekvalitné či neprepracované do dokonalosti. „Materiál so zaujímavou štruktúrou dokáže vo farbe zažiariť ešte viac a viete na jednom dominantnom kúsku vyskladať celý výsledný look,“ dodáva.

Smart farebné kombinácie

Jednou z najčastejších chýb v obliekaní je, keď nepoužívame takzvanú smart kombináciu farieb – základ tvorí jedna dominantná farba (ideálne ladiaca s našou pleťou, vlasmi alebo očami) a k nej kombinujeme druhú farbu. Typickými príkladmi sú kombinácia sivej so žltou alebo čiernej  so striebornou.

Ak sa rozhodneme pre outfit v jednom odtieni, mali by sme ku kombinovaniu pristupovať opatrne. Bude totiž pútať pozornosť. V tomto prípade Lenka Bohunická odporúča staviť na pastelové a tlmenejšie odtiene, ktoré pôsobia vždy kompaktnejšie a nenútene. Pomôže im aj zaujímavá štruktúra či strih, ktoré vnesú do oufitu efektnosť a šmrnc.

Farbou roka je Viva Magenta

Farba tohto roka je Viva Magenta 18-750, žiarivý odtieň tlmenej červenej kombinujúcej teplé a studené tóny. Je inšpirovaná košenilovou červenou, jedným z najvzácnejších a najsilnejších prírodných farbív na svete. Viva Magenta je výrazná, žiarivá farba, ktorá navodzuje radostnú náladu a dodáva nám energiu, aby sme budovali našu vnútornú silu. Hneď za ňou sú odtiene Earth Orange, Olive Green, Pale Pink, Tranquil Blues, alebo Yellow.

Neviete, čo ráno na seba?

Nebojte sa, nie ste v tom sami. Ranná rutina každého človeka je iná a neexistuje univerzálny kľúč na efektívne zostavenie ranného outfitu. Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré nám pomôžu vyriešiť situáciu

Prvým kritériom, ktoré treba zvážiť, je počasie, potom aktivity, ktoré mám v ten deň v pláne, alebo to, s akou náladou sme sa zobudili.

Na čo by ste však nemali zabúdať, nech sa deje čokoľvek, sú doplnky. Tie tvoria až 80 % celkového vyznenia outfitu a dodávajú vášmu looku extra náboj!

Poznáte kapsulový šatník?

Aj v móde platí, že menej je viac. Práve kvôli hromadeniu nepotrebného oblečenia, ktoré si oblečiete len raz a potom leží nedotknuté v skrini, sa stále viac skloňuje tzv. kapsulový šatník.

„Univerzálny šatník zložený z praktických a nositeľných kúskov je momentálne základom každej modernej ženy či muža, ktorým záleží na ekológii a myslia pri výbere oblečenia aj na našu planétu,“ hovorí Lenka Bohunická.

Okrem iného vám aj uľahčí rozhodovanie, čo si obliecť, čím ušetríte čas.

„Základom je zaobstarať si nositeľné a minimalistické kúsky, ktoré až tak nepodliehajú trendom a viete ich navzájom kombinovať. Premysleným výberom si z nich dokážete vytvoriť niekoľko outfitov,“ poznamenáva.

Príkladom sú kvetinové šaty, kvalitné sako, cigaretové nohavice či džínsy, trenčkot a biela košeľa. „Na osvieženie celého looku vám skvele pomôžu farebné doplnky, ktoré dotvoria minimalistické ladenia,“ hovorí Lenka Bohunická.

Značka Orbit oživuje osobnosť svojich balíčkov novým sviežim lookom!

Orbit má nový vzhľad, o ktorý sa chce podeliť! Nové farebné balíčky Orbit majú veľa osobitosti, ktoré vám dodajú pocit sviežosti a sebavedomia vo chvíľach pochybností o sebe samých. Inšpirujte sa jedným z piatich štýlov príchutí – Classic, Spearmint, Peppermint, Bubblemint a novou príchuťou Strawberry. Podčiarknite svoj osobitý, nevšedný štýl skvelým a užitočným doplnkom, ktorý presne sadne do kabelky a je must-have tohtoročnej sezóny.  Ktorý fresh look vám sedí naviac?

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť