Kyslomliečne výrobky pre zdravie – sú ľahko straviteľné a bohaté na vápnik

Jednoznačne prospievajú nášmu telu, preto by nemali chýbať v jedálnom lístku. Acidko, jogurty, probiotické nápoje, kefír, cmar či iné kyslomliečne výrobky sú totiž bohatým zdrojom živín a energie.

Mlieko a mliečne potraviny sú dôležitým zdrojom živín a energie. Medzi najdôležitejšie patria bielkoviny a vápnik, ktoré zohrávajú významnú úlohu pri raste a zdravom vývoji kostí, ale chránia tiež pred mnohými chronickými ochoreniami.

Acidko, jogurty, probiotické nápoje, kefír, cmar či iné kyslomliečne výrobky sú prínosom pre organizmus.

Pozitívne výživové vlastnosti fermentovaných mliečnych výrobkov potvrdzuje aj mnoho štúdií a vedeckých analýz. Mikroorganizmy v kyslých mliečnych výrobkoch majú probiotický efekt, ktorý jednoznačne prospieva organizmu.

V ČOM POMÁHAJÚ:

  • vstrebávaniu a tvorbe niektorých vitamínov skupiny B v čreve
  • vstrebávaniu minerálnych látok (vápnik, fosfor) a stopových prvkov (železo, zinok, meď), čím prispievajú k správnemu metabolizmu
  • kyselina mliečna upravuje hodnotu pH v tráviacom trakte, čím prispieva k obrane pred množením hnilobných baktérií
  • bifidobaktérie a laktobacily znižujú hladinu tukov v krvi, upravujú narušenú črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík a iných liekov, pomáhajú vyprázdňovaniu čriev, pôsobia preventívne proti srdcovo-cievnym aj onkologickým ochoreniam a posilňujú imunitu

ALERGICI – ÁNO ČI NIE?

Veľkým plusom kyslomliečnych výrobkov je, že si ich môže dopriať väčšina ľudí s laktózovou intoleranciou, ktorí majú problém s trávením mliečneho cukru (laktózy). Platí to aj o acidku, ktoré obsahuje cenné laktobacily. Kyslomliečne výrobky majú nižší obsah laktózy a dlhšie zotrvávajú v žalúdku. Pri pomalšom vyprázdňovaní žalúdka je prísun laktózy do tenkého čreva pozvoľnejší, čo tiež prispieva k ich lepšej stráviteľnosti.

Pre ľudí alergických na mliečne bielkoviny – ti nesmú konzumovať žiadne mliečne výrobky, teda ani kyslé mliečne.

PRE DETI AJ SENIOROV

Výsledky doterajších výskumov poukazujú na to, že vyššia spotreba mliečnych výrobkov bohatých na vápnik môže chrániť dospelých pred stratou kostnej hmoty.

To isté platí aj pre deti a dospievajúcich, ktorým sa vytvára a spevňuje kostra. Dostatočný príjem vápnika a vitamínu D je hlavnou podmienkou správneho vývoja kostí. V ich jedálnom lístku by nemali chýbať 3 porcie mlieka alebo mliečnych výrobkov denne. Veľmi vhodné sú práve kyslomliečne výrobky so živou bakteriálnou kultúrou.

Ideálna je jedna porcia jogurtu, acidka alebo iného kyslomliečneho výrobku denne.

S ČÍM ICH MOŽNO KOMBINOVAŤ

Jogurty, kefíry, acidko sa bežne miešajú s ovocím, cereáliami aj orechmi. Biele kyslomliečne výrobky zasa často kombinujeme so zeleninou, prípadne z ich pripravujeme dipy a omáčky k mäsu. Sú tiež chutným nápojom za jedlami z cestovín či zemiakov, alebo samostatne ako ľahká desiata, olovrant alebo aj dezert. Možností je naozaj veľa, každý si môže vybrať podľa vlastnej chuti.

Zdroj foto: RAJO

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť