Bylinkami proti nachladnutiu, bolestiam aj zápalom

Vedeli ste, že šípka vďaka širokej škále vitamínov zvyšuje obranyschopnosť organizmu, šalvia zmierňuje bolesť hrdla a zápaly ďasien? Nachladnutie, kašeľ a choroby ciev zmierni baza. Účinky zázvoru sú známym bojovníkom proti baktériám a vírusom, pričom zmierňujú aj kŕče a zvyšujú imunitu. Eukalyptus taktiež pôsobí protizápalovo, uvoľňuje dýchacie cesty a pomáha pri nachladnutí.

 

Šípka

Šípky sa používajú čerstvé i sušené pre veľký obsah vitamínu C a karoténu. Okrem týchto zložiek obsahujú aj vitamíny B1, B2, K a vitamín P, ktorý zosilňuje účinky vitamínu C.

 

Šalvia lekárska

Patrí medzi vďačné liečivé rastliny. Má nielen pôvabný vzhľad, ale príjemnú vôňu, jedinečnú chuť a samozrejme liečivé účinky.  V podobe čaju, tinktúry, či obkladu je vhodná na krvácajúce ďasná, zápach z úst, na menštruačné bolesti, angínu, kašeľ, ale aj poštípanie hmyzom či pri nadmernom potení.

 

Báza

Čierna baza má v ľudovom liečiteľstve zaslúžený rešpekt pri liečbe chorôb z prechladnutia a respiračných ochorení, ako sú chrípka, angína, bronchitída, kašeľ, nádcha, zápal dutín a pod. Stimuluje potenie, čím dokáže znižovať teplotu a pomáha zbaviť sa usadeného sekrétu v dýchacích cestách, zlepšuje vykašliavanie a uľahčuje dýchanie.

 

 

FOTO: ŠALVIA LEKÁRSKA

Zázvor

Zázvor alebo ďumbier je koreň so žltou dužinou, ktorý zdoláva virózy, chrípku, nachladnutie aj obezitu. Taktiež posilňuje obranyschopnosť organizmu a pôsobí preventívne proti novodobým civilizačným chorobám. Najlepší je vo forme čaju, ktorý sa pije teplý, pridáva saj do šalátov a varených jedál. Využíva ho hlavne orientálna kuchyňa.

 

Eukalyptus

Má neuveriteľné účinky na ľudské zdravie, má antiseptické účinky a podporuje procesy hojenia. Okrem dezinfekčných účinkov chráni aj proti vzniku najrôznejších viróz. Najlepší spôsob jeho používanie je inhalácia. Pomáha pri dýchaní a zlepšuje aj náladu.

 

VERBENA

 

 

Všetky tieto bylinky si môžete dopriať v ich najchutnejšej podobe. Pravé bylinkové extrakty šípky, šalvie, bazy, zázvoru a eukalyptu nájdete v plnených cukríkoch VERBENA. Svojim zložením reagujú na trendy aktívneho životného štýlu, majú prirodzenú bylinkovú chuť a obsahujú vitamín C. O ďalších účinkoch liečivých bylín pri jednotlivých zdravotných ťažkostiach sa dozviete na www.verbena.sk.

 

Ilustračné foto: www.canva.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť