Mandarínka, vanilka či škorica. Vône, ktoré vykúzlia čarovné Vianoce

Čím voňajú vaše Vianoce? Šupkou z mandarínky, ihličím, vanilkou alebo škoricou? Dokáže práve vaša obľúbená vôňa posilniť vzťahy v rodine, zredukovať stres a nabiť vás energiou?

Vanilka upokojí a uvoľní, pozdvihne náladu

„Už naši predkovia vedeli oceniť účinky vanilky a škorice, preto sa stali typickými vôňami Vianoc. Vanilka upokojí a uvoľní, pozdvihne náladu a môže pomôcť pri redukcii stresu, hnevu, napätia a podráždenosti,” hovorí arómoterapeutka Adéla Zrubecká.

Škorica podľa nej poskytuje zas pocit ochrany, prohlbuje emócie, pomáha otvoriť sa a byť sám sebou. „Vplýva na harmóniu duše, prehrieva a dodáva energiu . Je známa ako afrodiziakum, dokáže posilniť vzťahy, aby boli silné, založené na vzájomnej láske a úcte,“ vysvetľuje odborníčka. 

Vôňa ihličia vplýva na dýchací systém

Ak tvrdohlavo odmietate vymeniť živý stromček za umelý, možno práve vy podvedome potrebujete doma cítiť kúsok lesa.

V lese sa nám dýcha lepšie. Vôňa ihličnanov vplýva na dýchací systém. Deje sa to, i keď máme doma počas Vianoc živý stromček,” hovorí odborníčka na vôene.

Dobré dýchanie je podľa nej zdravé aj z emočného hľadiska. Keď dokážeme dobre dýchať, podporíme pľúca a lepšie si poradíme so smútkom a žiaľom. Ak vám je ľúto živého stromčeka, no o jeho vôňu nechcete prísť, môžete to vyriešiť vetvičkami vo váze, malým ihličnanom v kvetináči alebo éterickým olejom s vôňou smreku v arómalampe.

V minulosti sa citrusy objavovali len v čase Vianoc

Starším generáciám vôňu Vianoc viac pripomínajú citrusy. Kedysi boli nedostatkovým tovarom a objavovali sa v obchodoch iba pred Vianocami. Ak vás šťastné spomienky zaplavia už pri šúpaní mandarínky, je to aj preto, že jej vôňa upokojuje a dáva pocit radosti a dobrej nálady.

Kvapka mandarínkového éterického oleja v spálni vás zbaví starostí a pripraví na pokojný spánok. Naopak, vôňa limetky a grepu sú osviežujúce, povzbudia vás a preberú k činnosti.

Z éterických olejov vonia po citrusoch i bergamot. Má antidepresívne účinky, dodá vám pocit ľahkosti a jemnej sviežosti, najmä keď sa vám zdá, že všetka zodpovednosť je na vašich pleciach.

Voňavá terapia Vianoc

  • Smrek uvoľní psychiku, zníži nervozitu i únavu. Zmierni priebeh zápalov dýchacích ciest a podporí vykašliavanie.
  • Vanilka zlepší náladu, zbaví nervozity a napätia. Vytvára pocit pohody a harmónie. Pomáha zaspať.
  • Aníz a badián uvoľnia dýchacie cesty, napätie a zbavia vás stresu. Zlepší zažívání.
  • Pomaranč zlepší náladu, uvoľní stres, ale aj priebeh nádchy a kašľa.
  • Škorica stimuluje predstavivosť a relaxáciu, posilňuje vyčerpanie.
  • Klinčeky pôsobia proti úzkosti, strachu, nadmernej únave a vyčerpaniu.
  • Borovica lesná zaženie únavu po niekoľkohodinových nákupoch. Navyše upokojí myseľ a výborne sa po nej dýcha.
  • Kadidlo tradične navodzuje vianočnú atmosféru, dodáva sviatkom duchovný rozmer a zároveň zlepšuje dýchanie a pomáha pri kašli.


Čím voňajú Vianoce arómaterapeutky?

„Asi ako väčšina ľudí mám vôňu Vianoc spojenú s detstvom – ihličie z vianočného stromčeka, sušené pomarančové šupky, vanilka, orechy a škorica vo vianočnom pečive. Môj starý otec pálil františky, takže sa mi do vôní mieša aj ťažšia aróma kadidla. Na štedrovečerný obed babička  varila tradičný staročeský „svítek s hustou lekvárovou omáčkou“, takže vôňa lekváru bude už navždy patriť do mojej databanky sviatočných vôní,” spomína Adéla Zrubecká.


Záujem o aromaterapiu ju priviedol k štúdiu na Inštitúte tradičnej prírodnej medicíny a aromaterapie v Londýne, ktorý prepája aromaterapiu, čínsku medicínu a ďalšie alternatívne smery práce s telom. Adéla o aromaterapii píše, prednáša a je autorkou knihy Aromaterpia podľa ročných období a spoluautorkou kníh Aromaterapia v živote ženy a Aromaterapia  podľa  zverokruhu. V spoločnosti  Nobilis Tilia sa podiela na vývoji produktov a aromaterapie. Jej obľúbenými vôňami sú lipa, jazmín a nard.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť