Tvárová gymnastika pomáha zlepšovať stav pokožky – spevňuje svaly, redukuje vrásky, regeneruje pleť

“Podstatou tvárovej gymnastiky je pohyb svalov, tým dochádza aj k zlepšeniu prúdenia lymfy v oblasti tváre a krku.  Ich opakovaným napínaním a uvoľňovaním  pri cvičení podnieti v danom mieste regeneračný proces, čím sa sval spevní, vráti sa mu pružnosť a objem,” vysvetľuje Ivetka Štecová, certifikovaná lektorka gymnastiky tváre.  Cvičenie má podľa nej zmysel v každom veku.

 

1. Pre tie dámy, ktoré sa s pojmom “tvárová gymnastika” ešte nestretli – čo to je a ako to funguje?

Tvárová gymnastika je vlastne cvičenie tvárových svalov. Podstatou tvárovej gymnastiky je pohyb svalov, tým dochádza aj k zlepšeniu prúdenia lymfy v oblasti tváre a krku. Základom akéhokoľvek cvičenia tvárovej gymnastiky je napínanie a uvoľňovanie svalu. Sval sa na chvíľu odkrví a po uvoľnení sa doň nahrnie čerstvá okysličená krv so živinami. Opakované napínanie a uvoľňovanie svalov pri cvičení tvárovej gymnastiky podnieti v danom mieste regeneračný proces, čím sa sval spevní, vráti sa mu pružnosť a objem.

2. Aká bola vaša cesta k tvárovej gymnastike?

Zaujímavá. Bola som v  New Yorku,  mala som 32 rokov a moja tvár už vyzerala unavene. Moja úplne prvá cesta viedla k dermatológovi. Všade sa písalo o botoxe, výplniach a podobných veciach. Chcela som to vyskúšať.  Lekár bol naozaj fešák. Vzal fixku a nakreslil mi asi 15 krížikov na tvár. To mali byť body vpichu botoxu a neviem čoho ešte. Nakoniec ma presvedčil, že potrebujem aspoň upraviť vrásky okolo očí a čelo. Výsledok sa ukázal asi o 10 dní. Obočie mi vyskočilo hore a vrásky okolo oči zmizli. Efekt ma priznám sa, prekvapil, ale líca boli stále prepadnuté a celkový výraz stále nie je ono.

Keďže som chodila pravidelne cvičiť do posilňovne, raz sa mi podarilo natrafiť na cvičiteľku tvárovej gymnastiky z Kalifornie. Bola na návšteve v NYC a celý týždeň viedla kurzy “tvárovky” v športovom centre, kam som chodievala. Šla som na svoju prvú hodinu.

3. Ako často a ako dlho je potrebné cvičiť, aby boli viditeľné prvé výsledky?

Je to veľmi individuálne. Záleží od veku, stavu tváre, muskulatúry, genetiky a disciplíny. Niekto vidí výsledky už o 2 týždne, niekto o 2 mesiace. Ja tvrdím, že merateľné výsledky sa hodnotia o 6 mesiacov pravidelného cvičenia. Ak máte 25 rokov stačí cvičiť 2x do týždňa 15 minút, ak 40 tak 4x 15 až 20 minút. V 50tke už môžete cvičiť denne aj krátke 15 minútové programy. Ja mam 44 a cvičím buď denne 10 až 15 minút, a niekedy 4x do týždňa 30 minút. Cvičenia variujem, striedam a pridávam záťaž vo forme výdrže a poriadne sval preciťujem.

4. Koľko cvikov je súčasťou základnej zostavy? Je potrebné zostavu obmieňať?

Nemám rada nejaké pravidlá a zostavy, ktoré sa vôbec nikdy nemenia a cvičia stále dookola. Je veľa rôznych programov, ktoré tvrdia, že sú tým najlepším, čo môžete cvičiť. Mám ich všetky dobre naštudované a v mojej knižnici nájdete asi všetky svetové líderky tvárovej gymnastiky. Ja sa však striktne nedržím ani jednej. Každý program niečo ponúka; nechám sa inšpirovať, ale programy si skladám sama a mením ich.

Na základnom kurze učím hlavne pracovať so svalom, správne ho odkrvovať a asi 15 základných cvikov.

 

Z vlastnej skúsenosti viem, ze po čase už veľa žien hľadá pokročilejšie variácie a kombinácie. Keďže už majú základ zvládnutý, dokážu cvičiť aj podľa kníh a DVD. Preto ten úplne prvý kontakt by mal byť určite s lektorom, ktorý navedie na správne precítenie danej svalovej skupiny.

5. Je nejaký odporúčaný vek, kedy začať? Čo dámy, ktoré sú už po 50tke, 60tke? Má tvárová gymnastika pre ne zmysel?

Už 25 rokov je vek kedy dochádza k erózii svalov a kože. Na kurze som mala aj 22-ročnú slečnu, tá prišla kvôli akné. Prekrvením spodných vrstiev pokožky dochádza k eliminácii akné a vyčisteniu pokožky. Mala som aj 80-ročnú dámu. Nie je to vekom ohraničené, iba si treba stanoviť reálne očakávania. Ak dôjde k poklesu viečka tak, že bráni vo videní je neskoro, tam pomôže iba chirurg. Alebo ak už visia laloky na spodnej časti brad, aj vtedy už pomôže len chirurg. Uvoľnenú kožu už cvičenie nedokáže vrátiť do pôvodného stavu.

Cvičenie má zmysel v každom veku. Veľa svetových líderiek začalo cvičiť až po 50tke.

Napr. Eva Frasier, ktorá je mojím vzorom a celebritnou lektorkou napr. Madonny začala tiež až po 50tke. Teraz je z nej nádherná zrelá dáma. Iste by ste jej nehádali 85 rokov.

6. Blíži sa čas stužkových slávností, plesov. Máte nejaký osvedčený tip na “expresné skrášlenie”?

Mám skvelý liftingový tip. Ľadové kocky. Do vody vyžmýkajte pol citróna a vyrobte si ľadové kocky. Vyčistenú pleť osviežite jemnou masážou ľadovými kockami, jemne masírujte oblasť čela, líc aj očného okolia. Krásne to stiahne póry, vypne a rozžiari pleť. Vodu nechajte na pleti uschnúť. Je to skvelý tip vizážistov a funguje. Mejkap  na takej pleti vyzerá bezchybne.

7. Viem, že cvičíte v aute. Zažili ste nejakú vtipnú príhodu s tým spojenú?

Ja si už okolie nevšímam. Cvičím a pozerám na cestu. Raz som si ale nevšimla, že za mnou stoja policajti. Neuvedomila som si, že ma môžu vidieť v spätnom zrkadle. Stála som na červenej, vyplazovala jazyk a potom som si po chvíľke všimla, že reagujú na moje grimasy a vyplazujú jazyk tiež. 🙂

8. Plánujete zorganizovať nejaký seminár alebo workshop aj v Banskej Bystrici?

Do Banskej Bystrice chodím pravidelne. Skoro každý mesiac. Ďalší termín na BB ešte síce nemám, ale ak budete sledovať moje stránky žiaden termín vám už neunikne.

9. Kde si môžu záujemkyne zakúpiť Vašu knihu alebo DVD?

Mám 2 stránky www.tvarova-gymnastika.sk, ktorá je práve v rekonštrukcii alebo www.antiage.sk

Chystám aj pokračovanie DVD vo forme náročnejších cvikov, tak sa už veľmi teším, že ponuku čoskoro rozšírim.

Ivet Štecovú môžete stretnúť aj na 3. ročníku Konferencie pre ženy INSPIRE v Banskej Bystrici, ktorá sa bude konať 25. novembra 2017. Viac info na www.KonferenciaInspire.sk

 

 

Rozhovor pripravila Katarína Lehotská Mikuláková

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť