Pravidla šťastného vzťahu

Existuje vôbec návod na dokonalý vzťah? Pravdepodobne nie, ale pokúsiť sa oň môžete.

 

 

ID-10068900

Téme šťastného partnerstva sa venovalo množstvo rozličných odborníkov, popísalo sa veľa kníh. Pritom dopracovať sa k šťastnému zväzku nemusí byť až také zložité. „Buďte partnerovi predovšetkým dobrou priateľkou,“ radí populárna herečka Milla Jovovichová. „Priateľstvo totiž nemá nič spoločné so sexom alebo vlastníctvom. Pokiaľ medzi vami a mužom, ktorého milujete, existuje taký vzťah, potom vás ten chlapík bude vždy rešpektovať.“ Podarilo sa nám zostaviť zopár všeobecných pravidiel, ktoré by vám mohli pomôcť dopracovať sa k pomerne peknému vzťahu.

 

 

Čím viac máte spoločného, tým skôr sa zhodnete

Veľa krát ste už počuli, že protiklady sa priťahujú. Možno taký vzťah aj niekomu vyhovuje, ale takých, ktorých v tom zotrvajú je skutočne veľmi mizivé percento. Rovnako tiež nemá zmysel očakávať od partnera, že sa bude zhodovať s vami vo všetkom. Úplne smiešne je zas rozchádzať sa s niekým, kto je k vám pozorný, s kým sa výborne porozprávate a ktorý dokáže v posteli fantastické veci, len preto, že vám sa páčia ľúbostné drámy, kým jemu trilery. Ak váš partner nachádza na opačnom konci duchovného alebo intelektuálneho spektra ako vy, sú vaše šance na spoločnú budúcnosť dosť chabé.

Rada:

Pokiaľ túžite po dlhodobom vzťahu platí, že čím menej rozdielov na kultúrne záujmy alebo nárokov na životný štýl, tým menej podnetov na hádky.

 

Milujte len toho partnera, ktorý vás chce tiež

Myslíte si, že je možné zázračne zariadiť, aby vás zbožňovali nedosiahnuteľní muži alebo ženy? Domnievate sa, že stačí sa len dosť snažiť a padnú vám k nohám? Viete, že to nie je nič výnimočné? Psychiatri tvrdia, že skoro každá piata žena alebo muž aspoň raz v živote prenasledovali osobu, ktorú nemohli mať. Dôvodov môže byť viac, od nevyriešeného vzťahu s otcom až po genetický danú túžbu po vzrušení. K odbúraniu tohto milostného zlozvyku, ktorý vám zbytočne odčerpáva energiu a zráža sebavedomie, nepotrebujete žiadnu psychoterapiu. Zamyslíte sa nad tým, čo chcete a čo si podľa svojho názoru zaslúžite.

Rada:

Uvedomte si, že máte plné právo na výborný vzťah. Len tak prelomíte začarovaný kruh, ktorý vás ničí. Pokiaľ chcete mať zo seba lepší pocit, že žijete naplno, začnite študovať alebo zmeňte zamestnanie.

 

Hneď na začiatku si stanovte pravidlá

Pokiaľ túžite po rodine a hľadáte záväzný vzťah s vyhliadkou na manželstvo, potom sa prestaňte tváriť, že vám ide len o vzrušujúci sex alebo zábavu. Ak nedáte hneď na začiatku jasne najavo po akom vzťahu túžite, ťažko budete spokojní. Práve nesplnené očakávania majú za následok, že sa cítite hlboko nešťastní.

Rada:

Ak očakávate, že sa v partnerstve budete deliť o domáce práce, povedzte mu to priateľovi.

 

Čo vyviedol inej, môže urobiť vám

V každom prípade je tu riziko, že muž (žena), o ktorom je známe, že bývalej partnerke robil strašné veci, najskôr časom podobne ublíži aj vám. Nemusí to byť hneď a nie rovnakým spôsobom. Pokiaľ bol opustený alebo opúšťajúci a so svojimi bývalými udržiaval solídne vzťahy (mohlo ísť aj o krátke vzplanutia) a na expartnerky spomína v dobrom, potom sú vaše šance na úspech pomerne vysoké.

Rada:

Nemusí sa z vás hneď stať súkromný detektív, aby ste vypátrali jeho minulé životné vzťahy. Stačí, ak ho trochu pozorujete ako sa správa nielen k vám, ale ako rozpráva o vašich priateľkách či kolegyniach.

 

Sex je dôležitý

Diskutovať na tému čo je dôležitejšie: sex alebo láska, by sa dalo donekonečna. Lenže jediná správna odpoveď znie, že oboje. Možno sa naučíte milovať partnera, ktorý vás vzrušuje asi ako vlaňajší sneh. Bude vás to stáť veľa energie a nakoniec to aj tak skončí rozchodom. Navyše, prečo by ste si dávať toľkú námahu? Zdravé vzrušujúce milovanie tvorí neoddeliteľnú podmienku šťastného spolužitia.

Rada:

Ak máte s partnerom k sebe blízko aj v iných dôležitých oblastiach, kvalitný sex vám pomôže nájsť spoločnú reč vo chvíľach, keď slová nestačia.

 

Nájdite v partnerovi spriaznenú dušu

V dohľadnom čase sa chcete stať matkou, bojíte sa, že vaša kariéra uviazla na mŕtvom bode a že máte nové kožené čižmy, ktoré stáli 4 tisíc korún – so všetkým týmto sa s dôverou obráťte na partnera. Intimita, dôvera znamená riziko, ale tiež aj vzrušenie. Pokiaľ totiž nájdete spriaznenú dušu, ktorá vás za všetkých okolností podporí a s ktorej sa môžete bez obáv so všetkým zdôveriť, potom viete, že vás berie so všetkými plusmi aj mínusmi, že vás oceňuje.

Rada:

Ak sa zdôveríte partnerovi, uľaví sa vám na duši. Povedzte mu o svojich potrebách, túžbach. Navyše si overíte či vás skutočne bezpodmienečne miluje a výsledok bude stáť za to.

 

Jeho víťazstvo neznemená vašu prehru

Zdá vám, že si váš partner za každú cenu snaží presadiť svoje? Pritom obaja očakávate, že každý z vás bude mať posledne slovo. Viete určite, že toho človeka milujete a dokážete sa hádať ako dve klebetnice na trhu kvôli detailom kto má tentoraz vyniesť smeti, odpratať riad a podobne. V skutočnosti vôbec nejde o to, že nedokážete vyriešiť nejaký problém, ale že sa nemusíte zhodnúť na tom, kto bude mať v tomto konkrétnom prípade rozhodujúce slovo. Samozrejme, že nie každá hádka musí byť prejavom boja o moc (k nej totiž spravidla dochádza pod úplne jednoduchou zámienkou). Väčšina sa háda kvôli podstatným veciam: peniazom, sexu alebo rodine. Kadiaľ vedie cesta k spokojnosti? Skúste si právomoci rozdeliť tak, aby sa ani jeden z vás necítil ukrivdený. Keď si prestanete presadzovať svoje a zaberáte sa na spoločne sny a ciele, potom ste urobili veľký krok dopredu.

Rada:

Prestaňte sa riadiť heslom Oko za oko, zub za zub a skúste sa na vzťah pozrieť ako na dohodu, ktorá slúži vyšším záujmom vás oboch. Keď nájdete partnera, ktorý sa sám zodpovedne usiluje stať milujúcim a veľkorysým človekom, váš vzťah nebude bojom o moc, ale spoluprácou.

 

ILUSTRAČNÉ FOTO: www.freedigitalphotos.net/

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť