Nevera ovplyvňuje spokojnosť vo vzťahu, sexuálne vzrušenie aj sezóna. Najviac ich je v lete

V nasledujúcom článku vám prinášame zaujímavé informácie o tom, prečo nevera vzniká a ako sa s ňou vyrovnať.

 

 

id-100365387

FOTO: Najväčší počet nevier sa každoročne odohráva počas letných mesiacov

Zistiť presné údaje o nevere je zložité. Každý si totiž pojem nevera môže vyložiť inak, líši sa aj zhovorčivosť jednotlivých respondentov. Zaujímavé sú ale objavy talianskej výskumníčky Effrosyni Adamopoulou. Tá pri svojom viac ako desaťročnom výskume zistila, že najväčší počet nevier sa každoročne odohráva počas letných mesiacov, a to nielen v prípade randiacich párov, ale aj manželov a partnerov žijúcich v spoločnej domácnosti. Vysvetlenie vidí autorka predovšetkým v tom, že letné mesiace prinášajú viac príležitostí na cestovanie. Podvádzanie počas zahraničných ciest je totiž pre ľudí nielen lákavé, ale aj ťažšie odhaliteľné.

 

Muži nepodvádzajú častejšie, majú len viac príležitostí

Vo väčšine výskumov sa muži k nevere priznávajú častejšie ako ženy. Odborníci sa ale zhodujú na tom, že to nutne nemusí znamenať, že muži podvádzajú viac. „Predstavy o tom, že muži v sebe majú neveru zakódovanú a cudzoložstvu podliehajú viac ako ženy, sú len zažité stereotypy, ktoré nás učí spoločnosť. Nie je možné takto generalizovať, vždy záleží na nastavení jedinca a jeho spokojnosti vo vzťahu,“ hovorí osobný kouč Aleš Kalina, ktorý ponúka poradenstvo pre páry aj jednotlivcov. Výskum uskutočnený na univerzite v Indiane dokonca tvrdí, že ženy podvádzajú menej len preto, že majú na neveru menej príležitostí.

 

id-10085884

 

Z výsledkov výskumu však vyplýva zásadný rozdiel medzi neverou oboch pohlaví. Ženy sa totiž k nevere uchyľujú kvôli pocitu nedocenenia a nespokojnosti vo vzťahu, hlavným dôvodom nevery mužov je častejšie sexuálne vzrušenie.

 

Hoci sa to môže zdať prekvapujúce, pri zvažovaní prípadnej nevery hrá zásadnú úlohu ľudský mozog. Ten totiž prirodzene vyhodnocuje nové vnemy a porovnáva ich s tými, ktoré pozná. Podobne je tomu aj v prípade, keď stretneme nového zaujímavého človeka. „V prípade, že človek nemá s neverou negatívne skúsenosti, nebude mozog ničím obmedzovaný a automaticky dôjde k porovnávaniu so súčasným vzťahom. Bude tak porovnávať svoje aktuálne partnerstvo s tým, ktoré by mohlo potenciálne vzniknúť,“ vysvetľuje Kalina a dodáva, že podobné myšlienky nemusia nutne viesť k nevere, brániť sa im teda nemá zmysel. „Je úplne prirodzené premýšľať o tom, v čom je daný človek zaujímavý a v čom sa líši od súčasného partnera. Ak sa ľudia týmto myšlienkam bránia, ignorujú základnú potrebu mozgu všetko porovnávať a analyzovať,“ dodáva osobný kouč.

 

Na prekonanie vzťahovej krízy je však nutné obojstranné obnovenie dôvery a definitívne prekonanie problému. Za rozpadom vzťahu totiž často nestojí samotná nevera, ale následné výčitky a neustále hádky.

 

V prípade, že sa v partnerskom vzťahu nevera objaví, je dôležité predovšetkým vyhodnotiť jej pravý dôvod. „Nevera vzniká z dlhodobého nedostatku lásky a vzrušenia vo vzťahu. Pár si preto vždy musí ujasniť, či má potenciál problémy prekonať a na vzťahu znovu začať pracovať,“ hovorí Kalina. Príčina nevery sa pritom podľa kouča môže skrývať aj niekoľko rokov v minulosti.

Keď je nevera oslobodením

V niektorých prípadoch však môže nevera obom partnerom otvoriť oči a pomôcť ukončiť vzťah, ktorý dlhodobo nefunguje. Ak tak vzťah dlhšiu dobu neprináša potrebnú intenzitu, chýba v ňom porozumenie, súhra alebo zhoda v otázkach rodiny a majetku, je podľa odborníkov lepšie vzťah ukončiť. „Ak partneri nechcú alebo nemôžu na základných hodnotách ďalej pracovať, vždy im odporučím, aby sa čo najrýchlejšie rozišli a ukončili obojstranné trápenie. V takom prípade nezáleží na tom, či je za rozpadom vzťahu niekto iný, alebo nie. Nevera môže byť spúšťačom, ktorý partnerov donúti o kvalite vzťahu premýšľať,“ dodáva Kalina, ktorý klientom pomáha v oblasti zdravia, financií, vzťahov aj osobného rozvoja.

 

 

Aleš Kalina

Aleš Kalina sa osobnému koučingu venuje už od roku 2003. Pri svojej práci vychádza z vlastnej metódy Emočných rovníc, na základe ktorej pomáha klientom s problémami v oblasti zdravia, financií, vzťahov a osobného rozvoja. V súčasnej dobe patrí medzi popredných koučov, vydal niekoľko kníh a CD, založil Školu koučov a usporadúva pravidelné odborné prednášky a semináre. Širokej verejnosti radí aj prostredníctvom vlastnej internetovej televízie.

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť