Odborníci radia: Naraňajkujte sa a predídete konfliktom. A to najmä v pondelok

Pondelok ráno je pre 60 percent Slovákov je najhorším obdobím v týždni. Zmeniť to môžu raňajky, aspoň tak si to myslia vedci. Napriek tomu, ranné jedlo vynecháva až viac ako polovica opýtaných. Najčastejším dôvodom je nedostatok času, alebo že jednoducho nie sú hladní. Vyplýva to z veľkého prieskumu pre značku Bebe Dobré ráno.

Bebe_produkty

 

Je vedecky dokázané, že raňajky majú veľký vplyv na náš výkon a náladu. Prečo si teda komplikujeme život?

 

 

Výhovorky, nechuť a nezmyselné argumenty

Počas ranného zhonu je vzácna každá minúta. Mnoho ľudí odkladá zvonenie budíka na posledný možný čas, a tak sa dostavajú do stresu. A raňajky? Nie je na ne čas.

Práve nedostatok času uvádza až 62 % opýtaných ako najčastejší dôvod neraňajkovania. V tesnom závese nasleduje ranné nechutenstvo alebo chýbajúci pocit hladu. Malá skupina ľudí (8 %) si dokonca myslí, žeby dodržovaním pravidelného ranného rituálu mohli pribrať.

 

Na základe výsledkov dlhodobých štúdií vieme, že pravidelné raňajkovanie znižuje riziko nárastu telesnej hmotnosti. Hlavne z dôvodu obmedzenia tzv. záchvatov prejedania sa počas dopoludnia a obeda,” vysvetľuje popredný nutričný špecialista RNDr. Pavel Suchánek.

Problém ranného nechutenstva vyriešia jednoducho neskoršie raňajky.

 

Na druhej strane je podľa neho známe, že nie je nutné jesť hneď po prebudení. Problém ranného nechutenstva vyriešia jednoducho neskoršie raňajky. Všetko je to ale o pravidelnom tréningu a opakovaní. ,,Naše telo si dokáže zvyknúť na správne, ale i na veľmi nevhodné spôsoby, ako je napríklad vynechávanie raňajok. Dnes vieme, že telo a jeho hormóny zodpovedné za trávenie, napr. inzulín, sa vylučujú ráno a dopoludnia vo väčšom množstve. To znamená, že organizmus očakáva prísun potravy,“ dopĺňa štúdiu Suchánek.

Čo sa stane, keď vynecháte raňajky

Existuje mnoho logických dôvodov, prečo je raňajkovanie dôležité.

Ranná porcia živín naštartuje telo zvýšením hladiny cukru v krvi. V práci ale aj škole sme potom pozornejší a všetko nám ide „od ruky“. S tým, že raňajky zlepšujú výkonnosť a mozgovú činnosť, súhlasí aj 64 % účastníkov prieskumu.

Odborníci sa zhodujú, že dokonca dlhodobo zlepšuje náladu. Nemôžeme sa teda diviť, že známu vetu „raňajky sú základom dňa“, počúvame tak často.

 

Raňajky dlhodobo zlepšujú náladu, výkonnosť a mozgovú činnosť

 

Výskum pre značku Bebe Dobré ráno navyše dokazuje, že ľudia, ktorí raňajkujú aspoň jedenkrát týždenne, sú výrazne spokojnejší so svojím životom než tí, čo nejedia ráno vôbec. Vyhýbajú sa im aj depresie a úzkosť: „Dobré jedlo dráždi v mozgu receptory, ktoré zodpovedajú za naše pozitívne psychické rozpoloženie. Kvalitné a chutné raňajky sú naozaj základom pre celodennú dobrú náladu,“ uzaviera Suchánek.

 

Raňajková rutina nemá dopad len na jednotlivca, ale aj kolektív.

Až 40 % opýtaných potvrdilo, že ak ráno nejedia, tak je pravdepodobnosť hádky s kamarátom alebo kolegom vyššia. Aj v tomto prípade nájdeme vysvetlenie v ľudskom metabolizme. Vo chvíli, keď sme hladní, dochádza k poklesu cukru v krvi a dostavia sa pocity slabosti, podráždenia, nedostatku energie či slabej sústredenosti. Na okolie tak môžeme pôsobiť podráždene až agresívne, čo je živnou pôdou pre vznik konfliktov.

Ako zapojiť raňajky do každodenného zhonu?

Nový návyk je ideálne trénovať počas pokojných dní a víkendov, keby si môžeme dopriať na energeticky bohatšie jedlo vo forme praženice alebo ovsenej kaše. Na pracovné dni si necháme ľahšiu variantu, napríklad kombináciu Bebe Dobré ráno s jogurtom a ovocím.

 

SÚŤAŽ s Bebe Dobré ráno!

Odpovedzte správne na otázku: Koľko percent  ľudí podľa prieskumu nemá čas na raňajky?

Štyroch  z Vás odmeníme balíčkami s keksami Bebe Dobré ráno

bebe-dobre-rano-na-makko-18-19 i57566w460h276xyz1001

 

Odpovede posielajte do 30. júla na adresu: magazin.zenam@gmail.com

 

VÝHERCOVIA:

Ľudmila Ondreičková, Dolná Krupá

Ing. Tomáš Agócs, Gemerský Jablonec

Emília Babicová, Hriňová

Mária Rizmanová, Martin

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť