Mačka vráti duševnú harmóniu a radosť

Sú vynikajúcimi liečiteľkami, vedia potlačiť stres aj žiaľ, a dokážu navodiť duševnú harmóniu. Pri správnej starostlivosti a krmive na mieru môže človeka toto zaujímavé zviera sprevádzať životom 15 aj 20 rokov.

 

british shorthair

Britská krátkosrstá mačka

Oproti európskej má mohutnejšiu a zavalitejšiu postavu, čo ju jasne oddeľuje od iných plemien. Patrí medzi najobľúbenejšie krátkosrsté plemená. Vďaka svojej priateľskej povahe a obdivuhodnej schopnosti prispôsobiť sa je ideálnym spoločníkom detí i dospelých.

 

 

Mačka je veľmi vnímavá, a dokáže liečiť ľudskú dušu. Jej vrodená empatia a liečivá energia sa preto využíva v rámci felinoterapie. Pradením dokáže vrátiť stratenú duševnú harmóniu, či pocit istoty a bezpečia. Sú schopné odobrať z človeka bolesť, pocity osamotenia, a dokonca aj sklamanie. Pre felinoterapiu sa hodí každá zdravá mačka, ktorá je zvyknutá na kontakt s ľuďmi a má pokojnú, ústretovú a vyrovnanú povahu. Vedia si nájsť cestu ku každému, dokážu liečiť deti, ľudí v mladom, strednom veku aj seniorov.

 

 

Pre koho je mačka ideálna?

Pre ľudí, ktorí trávia veľa času v práci, ale túžia po dobrom spoločníkovi a domácom miláčikovi. Na rozdiel od psa je samostatnejšia, je menej náročná na spoločnosť, nepotrebuje výcvik, dlhé prechádzky a neruší susedov.

 

Aké plemeno si vybrať?

 

Aktívne mačky

Majú predĺžené telo, dlhú hlavu a veľké uši nastražené smerom ku všetkému, čo sa hýbe. Pod ich takzvanou „orientálnou“ morfológiou a štíhlymi svalmi, ako má chrt, sa skrýva ohnivá povaha. Siamská, balijská, orientálna, mandarín, Cornish rex sú mačky, ktoré sú veľmi prítulné a naviazané na svojho majiteľa. K týmto aktívnym mačkám, ktoré neznášajú pocit osamelosti patrí aj sfinx, bengálska a abesínska mačka.

 

Stredné mačky s pevnou dispozíciou

Majú atletické telo a pevné svaly. Rovnováha a umiernenosť je ich silnou stránkou. Sú obdarené stabilnou a príjemnou povahou, sú vždy prítomné bez toho, aby vyrušovali. Takými sú kartúzska, európska, barmská mačka, egyptská mau a mačka Devon rex s vlnitou srsťou.

 

Silné a nežné mačky

Sú silné a veľké. Môžu byť zaguľatené ako britská alebo exotická krátkosrstá mačka, obrie ako mainská mývalia, nórska, sibírska mačka a ragdoll. Niektoré sú obdarené dlhou srsťou, ktorá si vyžaduje dennú starostlivosť, ako perzská mačka, alebo údržbu každý druhý týždeň, ako barmská posvätná mačka. Tieto silné a tiché mačky milujú spoločnosť človeka.

 

 

DSC_0555

 

 

Krátkosrstá alebo dlhosrstá?

Hoci pre tento jav nie je žiadne vedecké vysvetlenie, bolo spozorované, že dlhosrsté mačky sú pokojnejšie ako krátkosrsté.

 

Mačky pijú mlieko iba v rozprávkach

Mačka je striktný mäsožravec s telom perfektne prispôsobeným na takúto potravu. Kravské mlieko nevedia dobre stráviť, môže im spôsobovať hnačky. Určite ich netreba kŕmiť zvyškami ľudskej stravy ani kosťami. Aby bola mačka zdravá a dožila sa vysokého veku, musí dostávať správnu výživu na mieru s ohľadom na jej vek, veľkosť, životný štýl, špecifickú citlivosť a dokonca plemeno.

 

„U mačiek sa klasické mlieka určené pre ľudský konzum neodporúčajú podávať, keďže mačky nevedia tráviť škrob ako napríklad človek a po požití sa môžu vyskytnúť tráviace problémy,“ uviedla Dominika Kališová, veterinárka z Royal Canin.

Existujú podľa nej mlieka výhradne určené pre mačiatka, kde sa nevyskytuje škrob a navyše sú obohatené o polynenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú veľmi dôležité pre zdravý vývoj mozgu a sietnice oka.

 

 

 

DSC_0283

 

U starších mačiat je okrem očkovania a odčervenia veľmi dôležitá strava. ,,Krmivo treba vyberať podľa veku a potrieb mačiek z hľadiska energie, bielkovín, obsahu antioxidantov,“ radí veterinárka s tým, že u mačiek je ešte dôležité, či sú chované vnútri alebo vonku, či sú kastrované. ,,Dokonca v  súčasnosti máme k dispozícii krmivá, ktoré vedia pokryť potreby jednotlivých plemien mačiek priamo šité na mieru.“, dodala Kališová. Napríklad, Rad Feline Health Nutrition od spĺňa nutričné požiadavky a obsahuje všetko potrebné pre spokojnosť mačiek.

 

FBN - 2013   FBN - 2013 - GraphicCodes - Packshots - BS-KIT-INT-FBN-PACKSHOT-Documents-Packaging-Packshots-000002_1.0_jpeg_300 FBN - 2013 - GraphicCodes - Packshots - BS-AD-SUD-FBN-PACKSHOT-Documents-Packaging-Packshots-000002_1.0_jpeg_300

 

 

Čo je potrebné na mačke pravidelne sledovať?

Čisté oči a nos – vo vnútornom kútiku oka sa môžu usadzovať nečistoty. Treba ich jemne odstrániť obväzom, ktorý je navlhčený prípravkom na to určeným. Z očí ani z nosa mačky by nemalo nič vytekať.

Pozor na zuby – 2 mačky z 3 trpia problémami týkajúcimi sa lícnej strany ich zubov. Pre správnu dentálnu hygienu lícnej strany zubov je dôležité denné čistenie, ktoré zabraňuje tvorbe zubného kameňa. Napomáha aj zdravé výživné krmivo. ktoré je navrhnuté tak, aby udržiavalo dobrú hygienu lícnej strany zubov mačky. Účinne prispeje k obmedzeniu tvorby zubného kameňa efektom mechanického oškrabovania pôsobením granule na zub a špecifickými aktívnymi zložkami, ktoré zachytia vápnik v slinách a bránia jeho ukladaniu vo forme zubného kameňa.

Očkovanie, odčervovanie a antiparazitiká – nebezpečnému ochoreniu, akým je mačací týfus, nádcha, leukóza, je možné zabrániť vďaka očkovaniu s rozvrhom očkovania vytvoreným veterinárom. Odčervovanie je dôležitým zdravotným úkonom, pretože mačka môže preniesť niektoré zo svojich parazitov na človeka.

Akákoľvek zmena vo vzhľade alebo správaní mačky si vyžaduje, aby ste zareagovali hneď, ako to bude možné, a zobrali ju k veterinárovi.

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť