Látková sedačka a malé deti: Ide to dokopy?

Pri kúpe sedačky mnoho ľudí uvažuje o tom, aký poťahový materiál bude pre normálne fungovanie s malým dieťaťom najvhodnejší. Neverte názoru, že jedinou správnou voľbou je koža, rovnako dobre poslúži aj textília.

 

Látková sedačka a malé deti

 

Najznámejší mýtus o kožených sedačkách

Nie je koža ako koža a takisto látka ako látka. Mnoho ľudí má voči koženým sedačkám nedôveru kvôli zlej povesti o ich nepríjemnom používaní, ktorý o nich neprávom koluje. Ten spôsobili najmä napodobeniny kože, ktoré sa kvalitatívne s originálom nedajú porovnávať. Pravá koža dýcha, je veľmi pohodlná a príjemná na dotyk, nesaje pot a nezachytávajú sa na nej zvieracie chlpy či roztoče. Nie je pravda, že v lete sa ku nej budete lepiť a v zime z nej zas bude sálať chlad – to platí len pre syntetické koženkové sedačky, ktoré kožu imitujú.

 

Pravá koža dýcha, je veľmi pohodlná a príjemná na dotyk, nesaje pot a nezachytávajú sa na nej zvieracie chlpy či roztoče.

 

 

Najmä domáce gazdinky a mamičky s malými deťmi ocenia jednoduché čistenie koženej sedačky. Na bežné odstraňovanie prachu či bežných nečistôt postačí navlhčená utierka a v rámci udržania dlhej životnosti sedačky sa odporúča použiť raz alebo dvakrát ročne ochranný prípravok na čistenie a ošetrovanie kože. Ten sa postará nielen o jej pekný vzhľad, ale tiež zabráni perám alebo fixkám od detských „umeleckých diel“, aby sa do nej hlboko vpili a spôsobili nenávratné škody.

 

Látková sedačka a zázrak umývacích poťahov

Výhodou textilných sedačiek v porovnaní s tými koženými je najmä ich nižšia cena, ale tiež rôznorodosť farieb a používaných materiálov. Výrobcovia totiž neustále prichádzajú s novými typmi látok, ktoré kombinujú s modernými a trendovými farbami, preto je pri nich väčšia šanca, že si dokážete vytvoriť kombináciu presne podľa vášho vkusu. Diskutabilná môže byť najmä starostlivosť a čistenie. Pojem „umývací poťah“ v tomto smere zachraňuje reputáciu látkových sedačiek a rodičom s malými deťmi dáva nádej na ich dlhú životnosť. Zabúdať by sme však nemali ani na sedačky s odnímateľnými materiálmi, pri ktorých je riešenie jasné – stačí zvliecť a oprať.

 

Umývacia látková sedačka má špeciálu povrchovú úpravu, vďaka čomu je odolná a jej čistenie je takmer bezproblémové. Základom je pravidelné vysávanie, ktorým odstránite prach a omrvinky zachytené v záhyboch sedačky. Tekuté škvrny rôzneho charakteru, ktoré vzniknú nečakane, je dôležité najprv odsať utierkou, naliať na ne trocha čistej vody a opäť odsať. Ak ide o odolnejšie škvrny, je možné na ne použiť trocha mydlovej vody, pričom je potrebné dbať na to, aby bolo mydlo biele a nie farebné. Na zaschnuté škvrny od jogurtu alebo kečupu pri takýchto poťahoch stačí malá vychytávka – obyčajná lyžica.

 

Tekuté škvrny rôzneho charakteru, ktoré vzniknú nečakane, je dôležité najprv odsať utierkou, naliať na ne trocha čistej vody a opäť odsať.

 

 

Jej okrajom dokážete takúto nečistotu odstrániť a potom ju len vytrieť mokrou handričkou. Dobré je tiež sedačku znova povysávať a kefou urovnať jej povrch. Minimálne raz ročne by ste mali sedačke vybaviť odbornú starostlivosť a „objednať ju“ na vodné tepovanie. Najväčšími nepriateľmi kožených aj látkových sedačiek sú okrem škvŕn aj mechanické poškodenia, ktoré môžu spôsobiť rôzne ostré predmety, kľúče alebo nesprávne sedacie návyky. Za ten najväčší prehrešok voči sedačke sa považuje nadmerné zaťažovanie opierok. Tie sú konštruované len na opieranie rúk, mali by ste preto prízvukovať aj deťom ale aj dospelým, aby si na ne nesadali. Či už pôjde o kožu alebo textíliu, sedačka so správnou starostlivosťou dokáže slúžiť mnoho rokov. Dokonca aj pri malých deťoch.

 

Zdroj foto: Pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť