VIANOČNÁ RUŽA dorastá do výšky aj štyri metre, tvrdí pestovateľ z Česka

Stala sa pravidelnou ozdobou Vianoc. Hoci ide o skôr o ker alebo strom, v našich zemepisných podmienkach je väčšinou sezónnou črepníkovou rastlinou, ktorá sa pestuje v skleníkoch.

FOTO: Vianočná hviezda nemá rada zimu, pestuje sa v skleníkoch

Vianočnú ružu vo veľkom pestuje Záhradníctvo Litol v Lysej nad Labem. „V našich skleníkoch sa ich tu nachádza niekoľko stotisíc kusov,“ uvádza Tomáš Valtr, majiteľ záhradníctva. Jedna tretina z nich putuje aj na Slovensko do obchodných reťazcov.

Je to citlivá tropická rastlina

Valtr vysvetľuje, že kvetina pochádza z Mexika a ďalších štátov Strednej Ameriky, preto sa u nás pestuje v skleníkoch. „Nemá rada zimu a aj keď ju v novembri či decembri distribuujeme do obchodov, nakladá sa vo vnútri skleníka a nákladné auta sú vykúrené už na potrebnú teplotu,“ vysvetľuje. Preto aj doma by mala byť umiestnená v miestnosti, kde je teplota približne 18 až 20 stupňov Celzia.

FOTO: Skleníky plné Vianočnej ruže je pastva pre oči

„Nemá rada prievan a ani, keď je premočená,“ hovorí Miroslava Hořánková, obchodná riaditeľka spoločnosti. „Keď si ju donesiete domov z obchodu, majte ju po ceste v obale,“ radí s tým, že ju netreba presádzať. „Nechajte si ju v črepníku z obchodu, len si pridajte pekný obal alebo ozdobný črepník. Pozor však, aby nestála vo vode,“ upozorňuje. Polievať ju stačí raz za týždeň a pokiaľ sa pod kvetom objaví voda, treba ju vyliať.

Doprajte jej svetlo

Vianočnú ružu umiestnite na svetlé miesto, ale nie také, kde dopadá priame slnko. Nemala by byť ani blízko pri radiátore. Voda, ktorou ju zalievate, by mala byť odstáta a mala by mať izbovú teplotu.

FOTO: Tomáš Valtr, majiteľ záhradníctva Litol v Lysej nad Labem

V Mexiku dorastá do štvormetrovej výšky

Vianočná ruža nie je len črepníkovým kvetom. V Mexiku rastie vo voľnej prírode a dorastá do výšky štyroch metrov, čo už môžeme povedať že ide o krík či stromček. Červený či rúžový kvet sú vlastne listy, takzvané listene a vo vnútri nich sa nachádzajú drobné kvietky.

Vianočná ruža je známa pre svoje červené, ružové či žltkasté listy. Jej botanický názov je Pryšec nádherný. Názov Vianočná ruža dostala kvôli tomu, že kvitne cez Vianoce.

TIP : Vianočnej ruži nerobí dobre ani krátky mrazivý prechod od obchodu k autu, v teple ju ale udrží kvetinársky papier. Pri platení si preto nechajte rastlinu zabaliť a odneste ju v taške čo najrýchlejšie domov.

Majiteľ záhradníctva Valtr tvrdí, že Vianočná ruža vydrží kvetináči po celý rok, len už potom nebude tak pekne kvitnúť.

Záhradníctvo nie je sezónna záležitosť

Záhradníctvo Litol, ktoré okrem Vianočnej ruže pestuje viaceré druhy črepníkových kvetín, existuje od 90-tých rokov. „Založil ho môj otec v roku 1992 a v roku 2001 sme začali spolupracovať s anglickou zeleninárskou firmou G´s a vytvorili sme spoločný podnik Montano Valtr,“ hovorí Tomáš Valtr s tým, že v súčasnosti majú 13 hektárov skleníkov a plánujú s ich rozširovaním. Okrem pestovanie kvetín majú aj veľké zeleninárske odvetvie. Najviac pestovanými kvetmi sú muškáty, potom petúnie či surfínie…

FOTO: V týchto dňoch sadia z odrezkov ťahavé muškáty. Odrezky nakupujú v Afrike v Tanzánii. Na zakoreňovanie už zakúpili stroje.

Aj keď sa môže zdať pestovanie kvetín ako sezónna záležitosť, nie je tomu tak. Záhradníctvo funguje po celý rok. „Teraz distribuujeme Vianočné ruže, predtým jesenné chryzantémy, ktoré ľudia už nenakupujú len na hroby, ale si nimi ozdobujú domy či balkóny. Už teraz zakoreňujeme muškáty, aby sme ich mohli v marci a apríli dodávať do obchodov,“ vysvetľuje Hořánková

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť