Elizabeth Gilbert: Veľké kúzlo a Jedz, modli sa a miluj

Vo vydavateľstve Noxi vychádzajú nové knihy, od úspešnej a obľúbenej autorky Elizabeth Gilbert,  Veľké kúzlo, ktorá  je autorkiným vyznaním lásky k životu, k umeniu a k literatúre a Jedz, modli sa a miluj.

 

                                     Velke kuzlo SK-2D Jedz, modli sa a miluj SK-2D

 

 

Veľké kúzlo

Autorka  prináša všetkým čitateľom návod na vysnený život plný kreativity a naplnenia, ktorý už obsadil prvé miesto v rebríčku bestsellerov New York Times.

Gilbertová sa rozhodla napísať knihu o vzťahu k umeniu a o túžbe žiť tvorivý život. S čitateľmi sa delí o svoj jedinečný pohľad na inšpiráciu. Empaticky a nadšene ponúka odhalenia tajomstva kreativity. Chce, aby ľudia kŕmili svoju zvedavosť a nasledovali jej stopy. Ukazuje nám, ako tvoriť s láskou, nevzdávať sa a čeliť svojim najväčším strachom. Zaoberá sa otázkami postojov, cieľov a zvykov, ktoré by sme si mali osvojiť, aby sme mohli žiť tvorivo. Na rozhraní duchovna a radostného pragmatizmu nás Elizabeth Gilbert vyzýva, aby sme vo svojich vnútrach našli naše skryté poklady.

 

Kniha Veľké kúzlo spochybňuje všetky zažité predstavy o utrpení umelcov pri tvorbe a povzbudzuje všetkých ľudí, aby naplnili svoje kreatívne sny s radosťou a bez obáv.

 

Ukážka:

Po celé tie roky, keď som cez deň pracovala a zároveň po večeroch písala, nemala som ani prísľub, že sa mi to vyplatí.

Vždy som vedela, že je šanca, že nedostanem to, po čom túžim – že sa zo mňa nikdy nestane vydávaná autorka. Nie každý dosiahne úspech v umení. Väčšina ľudí ho nedosiahne. A hoci som vždy verila v magickú silu vlastných myšlienok, nebola som naivná; vedela som, že dúfanie mi sny nesplní. A takisto by to nemusel zaručiť ani talent. Ani zanietenie. Dokonca ani úžasné kontakty s profesionálnymi ľuďmi – ktoré som aj tak nemala – mi to nezaručia.

Kreatívny život je čudnejší než akékoľvek iné sny. Zvyčajné pravidlá naň neplatia. V normálnom živote, ak ste dobrý a snažíte sa, uspejete. Vo svete kreativity to tak byť nemusí. Alebo možno uspejete vďaka nejakej náhode a potom už nikdy. Možno vás stretne úspech na zlatom podnose, možno je pod vami ako lietajúci koberec. Možno vás chvíľu budú zbožňovať a potom vyjdete z módy. Na druhej strane, hlúpejší ľudia vás môžu neustále kritizovať.

 

Vychádza 12. 11. 2015 vo vydavateľstve NOXI za maloobchodnú cenu 10,90 €.

 

 

Jedz, modli sa a miluj

Strhujúci životný príbeh ženy, ktorá sa rozhodla zistiť, čo v živote vlastne chce. Pomohla jej v tom rok trvajúca cesta, ktorá mala tri zastávky. Taliansko, v ktorom sa naučila vychutnávať si život. Indiu, v ktorej spoznala umenie zbožnosti. Indonézsky ostrov Bali, na ktorom vychutnávanie a zbožnosť prepojila. Tam zároveň našla i niečo, čo si dlho odriekala – lásku.

Jedz, modli sa a miluj sú úchvatne napísané memoáre, ktoré zaujali ako čitateľov, tak i kritikov. Elizabeth Gilbert sa v nich zveruje s ťažkým rozhodnutím, ktoré spravila, keď opustila svoju definíciu amerického sna – manželstvo, veľký dom, úspešnú kariéru – a vydala sa na cestu, aby zistila, kto vlastne je.

 

Tento pútavý a zábavný príbeh autorka rozpráva svojím jedinečným štýlom, v ktorom sa miesi nadšenie, humor a túžba po poznaní. Autorka je spisovateľka, cestovateľka a žena, ktorá chce milovať svoj život.

 

Ukážka:

S modlitbou je to ako so vzťahom; polovicu práce musím urobiť ja. Ak chcem, aby sa niečo zmenilo, ale neviem ani povedať, čo presne by to malo byť, ako by sa to malo zmeniť? Polovica úspechu je v samej prosbe, v jasne predloženom a dobre premyslenom zámere. Ak toto nemáte, vaše prosby a túžby sú beztvaré, lajdácke, ťarbavé; kúdolia sa vám pri nohách ako studená hmla, ale nezdvihnú sa. Preto si každé ráno vydelím trochu času, aby som si spresnila, o čo vlastne prosím. Kľačím tam s tvárou na studenom mramore tak dlho, kým sa mi nepodarí sformulovať autentickú modlitbu. Ak cítim, že to nie je celkom úprimné, ostanem na dlážke dlhšie. To, čo fungovalo včera, dnes už nemusí. Ak dovolíte pozornosti, aby ustrnula, vaše modlitby budú otrepané a nudné. Tým, že sa usilujem byť bdelá, preberám na seba zodpovednosť za udržiavanie vlastnej duše.

 

 Vychádza 12. 11. 2015 vo vydavateľstve NOXI za maloobchodnú cenu 10,90 €.

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť