Chcete mať zdravý chrbát? Začnite s aktívnym sedením!

Spomedzi všetkých činností chrbtica najviac trpí v sede. Mnohí sedia aj 10 hodín denne. Pri bežnom pracovnom čase (5×8 hodín týždenne) presedíme priemerne 1 664 hodín ročne.

 

FOTO: Dlhodobé sedenie je epidémiou dnešnej doby

 

Bežný človek nie je schopný sedieť s chrbtom vo vhodnej polohe po celý pracovný deň. Pár minútach má tendenciu hrbiť sa, čo spôsobuje vysunutie hlavy dopredu, podporuje vyklenutie hrude  – kyfózu a sploštenie bedrovej chrbtice,” vysvetľuje nórsky chiropraktik, Karl Martin Stålaker.

 


Svaly, ktoré držia chrbticu potom podľa neho nepracujú optimálne a bedrový sval stuhne. Títo ľudia sú náchylní na bolesti hlavy a bolesť v oblasti krčnej chrbtice, chrbta a bedier, znižuje sa kapacita pľúc. ,,Všetko toto môže spôsobovať celkovú únavu, znižovať schopnosť koncentrácie a teda aj pracovný výkon,“ dodáva.

 

 

Rizikové sú v tomto smer rôzne povolania – pokladníčky, lekári,  ale najmä tí, ktorí pracujú celý deň s počítačom. Dlhodobým riešením je  aktívne (dynamické) sedenie, ktoré aktivuje svaly držiace chrbticu v jej prirodzenej polohe. „Žiaducou kompenzáciou celodenného sedenia je aktívny pohyb – odporúča sa aspoň 30 minútová prechádzka každý deň po práci a cvičenie vo voľnom čase,” hovorí Stålaker.

Aj vhodný typ stoličky môže zaktivizovať chrbtové svalstvo, čo pomáha držať chrbát v optimálnej polohe a zlepšiť tak jeho funkčnosť.

Hovoríme o aktívnom (dynamickom) sedení. Bežné aj ergonomické stoličky aktívne sedenie nepodporujú. Chrbticu síce odľahčia, ale nemobilizujú svalovú aktivitu – telo iba držia v správnej polohe a svaly ďalej ochabujú. Riešením je zdravotná stolička SpinaliS. Tajomstvom jej efektivity je patentovaný pohyblivý sedák na pružine, ktorý aktívne (dynamické) sedenie umožňuje.

                            

FOTO: SpinaliS ponúka stolička pre ženy, pre mužov, pre deti, či manažérov. Cena je od 660 eur do 2100 eur

 


Sedák sa s každým pohybom tela nakláňa dopredu, dozadu či do strán a núti telo balansovať, teda aktivovať svalstvo v oblastiach chrbta, bedier a brucha a vracať tak chrbát do optimálnej prirodzenej polohy. Aj pri bežných činnostiach pri kancelárskom stole – pohyby myšou, natiahnutie sa za telefónom, hľadanie v šuplíkoch, pri písaní na počítači, sa tieto svaly aktívne zapoja bez toho, aby ste si to uvedomovali.

 

Pohyblivý sedák na pružine funguje rovnako ako fyzioterapeutmi a lekármi odporúčaná fitlopta s tým rozdielom, že SpinaliS môžete používať celý deň, kým na fitlopte sa odporúča sedieť maximálne 2 hodiny denne.

 

 

Ak sa teda chcete vyhnúť problémom spojením s dlhodobým pasívnym sedením a odstrániť bolesti chrbta, začnite s dynamickým sedením. Ak už máte chrbát dlhodobým sedením poškodený, jeho nápravu by mal v ideálnom prípade riešiť odborník.

 

Ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť