Ako skrotiť jarné alergie

Jar je nádherným obdobím, kedy sa konečne prebúdza príroda. Veľkú radosť z neho však vôbec nemajú alergici. Práve pele kvitnúcich rastlín sa na nejakú dobu stávajú ich najväčšími nepriateľmi.

 

Flu cold or allergy symptom. Sick woman girl sneezing in tissue on blue. Health care.

 

Peľ patrí k najrozšírenejším alergénom

Kašeľ, dýchavičnosť, vodnatá nádcha, rezanie očí, pocity pálenia a svrbenia v krku, teplota, únava – to všetko sú jasné príznaky alergie, tzn. neprimeranej reakcie imunitného systému na inak úplne bežné látky. V priebehu života sa prejavuje až u štvrtiny ľudí, na Slovensku ňou dokonca trpí každý piaty človek. Vyvolávať ju môžu rôzne alergény, napr. potraviny, plesne, hmyzí jed, konzervačné látky, prach, roztoče alebo peľ vo vzduchu.

 

A práve peľ trápi alergikov v jarnom období najviac. Ak sa u vás prejavia  alergie, určite navštívte lekára. Vykoná testy a zistí, ktorá rastlina vám vadí najviac. Neliečené alergie môžu vyústiť až v ťažkú astmu. Mnohí ľudia navštevujú lekárne a vybavujú sa liekmi, ktoré zabránia vzniku alergickej reakcie alebo zmiernia jej prejavy. Avšak než siahnete po medikamentnej liečbe, začnite vhodnou úpravou okolia a správania.

 

Nenoste si domov peľové zrnká

Nemusíte sa vyskytovať len v blízkosti lesa, parku alebo záhrady, aby ste sa dostali do styku s peľom. Otvoreným oknom a zachytením na oblečení či vlasoch sa ľahko dostanú až do interiéru. Preto vám odporúčame:

  • menej vetrajte otvorenými oknami;
  • častejšie meňte oblečenie, nesušte bielizeň vonku;
  • akonáhle prídete domov, osprchujte sa a umyte vlasy – peľové zrnká sa udržujú na koži i vlasoch;
  • sledujte peľové spravodajstvo a v období kvitnutia vášho alergénu sa vyhnite pobytu v jeho blízkosti;
  • dbajte na zvýšenú hygienu lôžka – obliečky meňte aspoň 1x týždenne, poťah matraca perte aspoň na 60 ° C, zničíte tým väčšinu roztočov.

 

Mature couple making bed, focus on man holding bed sheet in background, smiling

 

Posilnite tiež váš imunitný systémzaraďte do jedálnička viac ovocia, zeleniny (najmä citrusy , šípky a orechy fungujú ako prírodné antihistaminikum) a dostatočne spite (skontrolujte stav vášho matraca – ak bude javiť známky poškodenia alebo sa vám na ňom zle spí, vyberte si nový matrac). Zdravý a pohodlný spánok je pre každého alergika základom pre načerpanie sily na boj s nepríjemnými alergiami.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť