Zdravie na Slovensku – najchorľavejší sú muži po 50-tke, najzdravší ľudia žijú v Skalici

Viete, kde na Slovensku chodia ľudia k lekárovi najmenej? Podľa štatistík Zdravotnej poisťovne Union je to v Skalici. Naopak, najčastejšie chorí sú obyvatelia mesta, ktoré leží na opačnej strane krajiny – reč je o Snine.

 ID-10065994

FOTO: Po 50-tke viac času čakárňach u lekára trávia muži

Z pohľadu priemerných nákladov na zdravotnú starostlivosť sú vyššie náklady na ženy do 50 rokov. Neskôr sa karta obracia a po tomto životnom jubileu už v čakárňach trávia viac času muži. ,,Vek však nehrá rolu v prípade vážnych chorôb – tak napríklad liečba Hemolyticko-uremického syndrómu u 11-ročného chlapca stála v minulom roku 612 000 eur. Išlo o najdrahšiu liečbu, ktorú poisťovňa preplatila, uviedla hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Pred antibiotikami sme si všetci rovní – dospelí či deti – priemerne sme ich vlani skonzumovali obrovské množstvo. ,,Kým všeobecní lekári predpísali len našim dospelým poistencom 180 174 balení, deťom išlo ďalších 173 886 balení antibiotík,“ doplnila Dupaľová Ksenzsighová.

Najčastejšie navštevujeme všeobecného lekára

Najčastejšie podľa nej navštevujeme všeobecného lekára v rámci preventívnych a skríningových vyšetrení a vtedy, keď sa náš zdravotný stav zo dňa na deň zmení. Nasledujú akútne infekcie horných dýchacích ciest, žalúdočné problémy, bolesti chrbtice a vysoký tlak. Rebríček najčastejších dôvodov hospitalizácií v nemocniciach vyzerá takto:

1.

Reprodukcia, tehotenstvo a pôrod

2.

Ochorenia a bolesti chrbtice

3.

Akútne príznaky – bolesti, teploty, opuchy, kŕče

4.

Ochorenia tráviacej sústavy – žalúdok, pažerák

5.

Poranenia hlavy

6.

Ischemické a iné choroby srdca

7.

Nádorové ochorenia

No a zaujímavá je štatistika duševných chorôb – podľa údajov dostupných z nášho informačného systému počty hospitalizovaných, aj ambulantne sledovaných pacientov s duševnými chorobami, postupne od roku 2008 stúpajú,“ skonštatovala hovorkyňa Union ZP. Kým v roku 2008 bol počet hospitalizácii v nemocniciach s psychiatrickou diagnózou 6400 v porovnaní s rokom 2016 ich bolo už 9200.

Podobne je to aj pri predpisovaní liekov s týmito diagnózami. V roku 2008 bolo predpísaných 355 400 balení v porovnaní s rokom 2016, kedy bolo predpísaných  neuveriteľných 582 600 balení.

Ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť