Zásady stravovania predškolákov a školákov

Zásady správneho stravovania sa tvoria už v rannom veku a čím skôr si deti na takýto zdravotný životný štýl zvyknú, tým ľahšie sa im budú dodržiavať aj v dospelosti.

Pre správny vývoj, rast a zdravie detí je správna výživa dôležitá. Ak sa dieťa stravuje správne už v detskom veku a vytvára si správne stravovacie návyky, v dospelosti ich stačí len dodržiavať.

Dôležité je sa s dieťaťom o strave rozprávať a vysvetľovať mu, čo je pre neho do budúcnosti dobré. „Deti treba v prvom rade viesť v otázke stravovania k pravidelnosti. Malo by stravu prijímať šesťkrát denne: raňajky, desiata, obed, olovrant, večera a druhá večera,“ hovorí Ľubomíra Fraňová,  nutričná terapeutka Nemocnice AGEL Zvolen.

Jedlá by sa podľa nej nemali vynechávať. Strava by mala byť pestrá, ľahko stráviteľná a mali by v nej byť zastúpené všetky živiny potrebné na správny rast a vývoj dieťaťa.

Aké zložky stravy teda zabezpečujú správny vývin dieťaťa?

Fraňová ďalej radí, že v strave detí majú byť zastúpené všetky zložky, a to bielkoviny – vo forme kvalitných zdrojov: kura, ryba, strukoviny, cereálie, tuky, hlavne rastlinné, sacharidy – vo forme ovocia a zeleniny, vitamíny, minerálne látky.

„Veľkosť porcie by mala byť prispôsobená veku dieťaťa. V detskom veku by sme mali obmedzovať v strave soľ,“ vysvetľuje s tým, že dôležitý je aj pitný režim. „Deti by mali piť vodu, ovocné a bylinkové čaje, nevhodné sú sladené nápoje,“ dodáva.

Vyhýbať sa treba čipsom a údeninám

V súčasnosti je veľmi dôležité aj to, akým jedlám sa treba vyhýbať pri stravovaní detí.  Nevhodné sú vyprážané jedlá, údeniny, čipsy. Z nápojov sú to sladené nápoje. „Sladkosti s mierou určite neuškodia, ale vhodnejšie je nahradiť ich ovocím a zeleninou,“ hovorí Fraňová. 

Jedlo pripravujeme varením, dusením, pečením, dochucujeme nedráždivými koreninami, bylinkami: rascou, majoránom či kôprom. Z mäsa sú vhodné chudé druhy, nezabúdame zaraďovať ryby. Stravu dopĺňame ovocím a zeleninou. „Vyhýbame sa vyprážaným a slaným jedlám, jedlám z rýchleho občerstvenia,“ uzatvára Fraňová. „V súčasnosti je najväčším problémom v stravovaní pravidelnosť, hlavne detí s cukrovkou, a to aj najčastejšie riešia terapeuti v našej nemocnici.“

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť