Výživové doplnky sú neprávom ohovárané, no pri cvičení ich oceníte

Pri zmienke o proteínových výživových doplnkoch vám pravdepodobne ako prvý napadne vypracovaný kulturista s činkami v rukách. Nie je to nič nezvyčajné, stereotypom totiž podliehame častejšie, ako by sme si priznali. Proteíny (alebo zrozumiteľnejšie bielkoviny) sú pri cvičení nenahraditeľnými prvkami, vďaka ktorým dokáže naše telo efektívnejšie budovať svalovú hmotu. Pri zvýšenej aktivite ich však zo stravy nedokážeme plnohodnotne prijať – vtedy nastupujú výživové doplnky.

 

 

ID-100362482

 

Už dlho sa pokúšate schudnúť a doteraz sa vám nedarilo? Príčiny môžu byť rôzne – buď máte zlú techniku alebo frekvenciu cvičenia, či dokonca podceňujete to, čím sa stravujete. Chudnutie zákonite neznamená hladovanie, tým si práve len viac ubližujete. Jesť treba pravidelne, samozrejme v malých množstvách a hlavne čo možno najrozumnejšie. Napríklad jedlo s vysokým obsahom bielkovín dokáže vďaka zvýšenej potrebe energie na jeho strávenie poriadne naštartovať metabolizmus a tým ho urýchliť. A to, že zrýchlený metabolizmus je pre chudnutie kľúčový, vám snáď ani nemusíme hovoriť.

 

Je známe, že najhodnotnejšie bielkoviny obsahujúce najviac esenciálnych aminokyselín nájdeme v živočíšnej strave, no keďže tie telo trávi ťažšie, netreba to s nimi preháňať a striedať ich aj s proteínmi prijatými z rastlín. Kým živočíšne bielkoviny nájdeme napríklad vo vajíčkach, v tvarohu alebo v mäse, rastlinné prijmeme vďaka sóji, strukovinám, zemiakom, ovseným vločkám a, áno, sú aj v pečive. Cvičenie je však pre telo energeticky náročnou aktivitou, pričom pri ňom „trpia“ najmä svaly. Tie potrebujú na svoje budovanie kvalitné bielkoviny, ktoré nájdete vo výživových doplnkoch určených priamo na cvičenie. Ak by ste popri intenzívnom pohybe zanedbali príjem bielkovín, odniesli by si to práve svaly, ktoré by pre telo slúžili ako rezervná zásobáreň chýbajúcich proteínov.

 

Nie je proteín ako proteín

 

ID-100298982

 

V súčasnosti existuje mnoho „priemyselne“ vyrábaných proteínových doplnkov, ktoré majú svoj základ najmä v živočíšnych produktoch. Mimoriadne obľúbený je najmä srvátkový proteín s vysokou biologickou hodnotou vďaka aminokyselinám leucín, izolucíin a valín, ktoré významne podporujú rast svalovej hmoty. Srvátka vzniká ako vedľajší produkt pri výrobe syra a donedávna bola považovaná za odpad, no prišlo sa na to, že je to nielen rýchlo stráviteľný zdroj bielkovín, ale že tiež pomáha rýchlo regulovať hladinu dusíka v tele (dusík prijímame s bielkovinami).

 

Okrem toho poznáme ešte sójové, hovädzie alebo aj viaczložkové proteíny, no dostupné sú aj bezlaktózové, ktoré sú vhodné pre ľudí s laktózovou intoleranciou. Dokonca sú vyrábané aj špeciálne proteínové doplnky pre ženy s obsahom izoflavonoidov, ktoré priaznivo ovplyvňujú činnosť ženských orgánov. Forma podávania je tiež rôzna, záleží len od toho, ktorá vám viac vyhovuje – existujú totiž rozpustné prášky, tablety alebo aj proteínové tyčinky.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť