Využime šancu mať zdravé prsia! Vyzýva pacientska organizácia

Pravidelné samovyšetrovanie prsníkov a mamografický skríning môže u nás ročne zachrániť až 300 žien, aby nezomierali zbytočne! Využime šancu mať zdravé prsia! Vyzýva pacientska organizácia Aliancia NIE RAKOVINE.

Na Slovensku podľa Aliancie NIE RAKOVINE žije 30-tisíc žien s rakovinou prsníka. Odhaduje sa, že ročne zomrie okolo 900 z nich. „Žiaľ, stále platí, že približne 30 percent žien s touto diagnózou je diagnostikovaných už v pokročilých štádiách ochorenia,“ upozorňuje na štatistické čísla prezidentka NIE RAKOVINE Jana Pifflová Španková.

V priemere až 300 žien ročne podľa nej zomrie úplne zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť toto ochorenie včas, keď sa ešte dá liečiť.

Výskyt rakoviny prsníka pritom u nás stále rastie. Kým v roku 2011 lekári zaznamenali 2803 nových prípadov rakoviny prsníka, o sedem rokov neskôr to už bolo takmer o 200 žien viac.

Ako môže pomôcť mamografia a čo je to skríning

Mamografia je v súčasnosti jediná metóda, vďaka ktorej možno zachytiť aj včasné štádium tejto rakoviny.  „Mamografický skríning dokáže zobraziť nádor o 3 až 5 rokov skôr, než je hmatateľný,“ hovorí onkologička MUDr. Bibiána Vertáková Krakovská.

Skríningovým mamografickým vyšetrením prsníkov sa kontrolujú ženy, ktoré nepociťujú žiadne priame známky prítomnosti nádorového ochorenia prsníka.

Skríning znamená, že sa ženy určitej vekovej kategórie môžu zúčastniť na tomto masovom vyšetrení bezplatne. Mamografický skríning na kvalitných mamografických prístrojoch, s ďalšou kvalitnou dodatočnou diagnostikou znižuje mieru úmrtnosti na rakovinu prsníka u žien vo veku medzi 50 a 69 rokmi, ktoré sú najviac ohrozenou skupinou,  až o jednu tretinu!

Aby bol skríning úspešný, musí sa ho zúčastniť viac ako 60 percent žien.

„Približne päť percent pacientiek prichádza k lekárovi s metastatickým ochorením. Sú to pacientky, ktoré dlho odkladajú návštevu lekára a nahovárajú si, že je všetko v poriadku aj napriek tomu, že nádor očividne rastie,  niekedy aj prerastá kožu prsníka a krváca,“ hovorí onkologička.

Druhú skupinu žien podľa nej tvoria pacientky s veľmi agresívnym priebehom ochorenia, kedy nádor rastie príliš rýchlo aj v priebehu niekoľkých týždňov a rýchlo tvorí metastázy.

Pacientske združenie prichádza za ženami s osvetovou onkopreventívnou akcou

Aj tento rok vyrazia členovia združenia do rôznych miest Slovenska s jedinečnou edukačnou pomôckou simulátorom  nácviku samovyšetrovania prsníkov „Simulátor má v sebe zabudované rôzne „hmatné“ nálezy, chceme odbúravať bariéry pred prevenciou práve pre obavy z nálezu „hrčiek“ v prsníku a spolu s našimi dobrovoľníčkami, ktoré prekonali karcinóm prsníka vysvetľujeme ženám, že každá má poznať svoje prsia a hrčky, ktoré sa v nich prirodzene vyskytujú,  aby mohla včas zaznamenať odchýlku a ísť s ňou k lekárovi.“ dodávajú spoluzakladatelia OZ NIE RAKOVINE Bibiana Ondrejková a Patrik Herman.

Edukácia bude prebiehať vo viacerých slovenských mestách v TRNAVE, TRENČÍNE, DUNAJSKEJ STREDE, NOVÝCH ZÁMKOCH, BRATISLAVE a KOŠICIACH.

POSTUP: samovyšetrenie prsníkov

Každá žena nad 20 rokov by si raz do mesiaca mala robiť samovyšetrovanie svojich prsníkov. Len vďaka ich dokonalému poznaniu vie zaznamenať nebezpečné zmeny ako sú napríklad hrčky, zhrubnutia, zmeny na koži prsníkov, či výtok z bradavky.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť