Vitamíny pleti pomáhajú zvonku aj zvnútra

Pevná a žiarivá pokožka začína vo vnútri tela – správnou životosprávou. Vhodná je ľahká a zdravá potrava, intenzívny pitný režim, aktívny pohyb na čerstvom vzduchu, dostatok vhodného slnka. Pomáhajú aj vitamíny.

Pre kožu sú veľmi dôležité vitamíny:

Vitamín A –  je pre pleť jedným z najdôležitejších vitamínov. Reguluje diferenciáciu a delenie buniek, produkciu mazu a hrá úlohu vo vytvorení jej ochrannej funkcie. Znižuje odbúranie kolagénu a stimuluje tvorbu nových vlákien spojivového tkanivaz kolagénu v hlbokých vrstvách kože. 

Má veľký význampre pleť ľudí v strednom a staršom veku, pretože podporuje obnovu pokožky a pomáha udržiavať pleť jemnú a pružnú a tým spomaľuje jej starnutie.

Vitamín C jev oblasti estetickej dermatológie oceňovaný najmä pre jeho schopnosť zvýšiť produkciu kolagénu a elastínu v koži, teda látok, ktoré udržiavajú mladý vzhľad pokožky. Vitamín C je aj účinný antioxidant, ktorý chráni pleť pred voľnými radikálmi, ktoré vznikajú pri vystavovaní kože UV žiareniu.

Redukuje melanín nachádzajúci sa v koži a tak napomáha odstráneniu hyperpigmentácie (nadmernej pigmentácie) pokožky. Preto je potrebné prijímanie dostatočného množstva vitamínu C aj vnútorne, či už prostredníctvom konzumácie vhodných potravín alebo doplnkov výživy.

Vitamín E – zaručuje efektívny boj proti pôsobeniu voľných radikálov, ale aj redukciu nežiadúcich prejavov rôznych typov dermatitíd. Podporuje regeneračný proces a zároveň chráni kožu pred jej poškodením UV žiarením.

Kyselina hyalurónová sa radí k látkam s najväčšou schopnosťou viazať na seba vodu, a preto dokáže pleť výborne zavodniť a udržať ju dlhodobo hydratovanú.

Skvalén je súčasťou lipidového systém kože – prirodzenej kožnej bariéry, zároveň účinkuje aj ako distribútor účinných látok prenikajúcich do spodných vrstiev kože.

More a slnko pleť vysušujú…

Ochrana pomocou prípravkov

Pre pleť je potrebná starostlivosť v podobe kozmetických prípravkov. Najmä takých, ktoré dostanete v lekárňach, či v dermatologických salónoch. Treba si všímať ich zloženie

Napríklad kyselinu ursolovú, oleantovú, výťažky zo sladkého drievka, skvalén. Prospešný je aj  špecifický výťažok z chilského hrozna (GSPE), ktorý má výnimočne vysoký obsah prírodných zložiek Resveratrol a Procyanidin. Uvedené zložky spomaľujú proces starnutia pokožky, regenerujú pleťové bunky a podporujú tvorbu nových a v neposlednom rade majú schopnosť regenerovať pokožku poškodenú slnkom.

Pleť slnko potrebuje, ale so správnym namazaním

Starostlivosťou o pleť pomocou kozmetiky z lekárne dosiahnete regeneráciu pokožky, potlačenie prejavov starnutia, zníženie viditeľnosti teleangiektázii, redukciu začervenania, protizápalový účinok, zjednotenie povrchu kože a farebného tónu.

,,Riziko pre pleť v lete totiž predstavuje aj navonok priateľské slniečko. Oxidačný stres, ktorý vzniká ako dôsledok pôsobenia slnečných lúčov spôsobuje stratu hustoty a žiarivosti pokožky, nejednotný vzhľad, pigmetnové škvrny a jej vysúšanie,“ hovorí dermatologička MUDr. Andrea Kozárová, PhD.

Aj preto je pri slnečných lúčoch dôležitá UV ochrana. Dnes sú k dispozícii nielen špeciálne opaľovacie prípravky s UV faktorom, ale aj mnohé bežné denné krémy a mejkapy obsahujú ochranný SPF faktor, ktorý je dôležitý pri prechádzaní vzniku poškodenia kože slnečným žiarením, predčasnému starnutiu kože, či vzniku vrások a nežiadúcich pigmentácií. Najefektívnejším spôsobom, ako týmto poškodeniam predísť, je pravidelné nanášanie vhodného denného alebo opaľovacieho prípravku s ochranným faktorom aspoň 30 so správnym zložením na výživu a regeneráciu pokožky.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť