Vincentku prvý opísal fyzik a lekár

Mimoriadne zaujímavú históriu má za sebou minerálna voda Vincentka vyvierajúca v Luhačoviciach. V tomto roku uplynie 350 rokov odvtedy, čo sa objavil písomný dôkaz o jej blahodarných účinkoch.


,,Prvá písomná zmienka o existencii luhačovických minerálnych vôd pochádza od fyzika a lekára Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu, člena Akadémie prírodovedcov Svätej ríše rímskej a fyzikusa kráľovského mesta Brna,“ hovorí riaditeľ spoločnosti Jan Šumšal.

V roku 1669 vydal v Brne písomnú správu o chemickom zložení luhačovickej vody, opísal spôsob pitnej kúry a jej úspešné výsledky. Ako reakciu na Hertodovo pojednanie nechal gróf Ondrej Serenyi upraviť hlavný prameň na úpätí veľkej Kamennej (dnes Vincentka).“

Vincentka sa najskôr plnila do keramiky

Prvú podrobnú chemickú analýzu zloženia vody vykonal viedenský profesor chémie a lekár Heinrich Johann von Crantz. Preukázal, že luhačovické minerálne vody sú 3-krát viac mineralizované, než v tom čase v Rakúsku najuznávanejšou minerálna voda Selterská.

Meno Vincentka pochádza od grófa Vincenca (z rodu Serényiovcov), ktorý dal v Luhačoviciach koncom 18. storočia postaviť prvé liečebné a ubytovacie zariadenia.


Správa lekára Jana Ferdinanda Hertoda z Todtenfeldu
  • názov Vincentka sa objavil v roku 1792
  • história kúpeľníctva v Luhačoviciach však siaha až do roku 1590
  • samotný prameň bol upravený okolo roku 1680, vtedy sa mu hovorilo Hlavný prameň
  • v roku 1789 bol nad prameňom vybudovaný murovaný pavilón, ktorý mal podobu kaplnky uzavretej mrežou. Na prednej stene bol nápis: “Chorému k úteche, zdravému k potešeniu.”
Plniareň v 40-tych rokoch minulého storočia

Vincentka je špecifická prírodná liečivá minerálna voda, pôvodom morská a  pochádzajúca z treťohôr. V súčasnosti sa plní do fliaš z prameňa s názvom Nová Vincentka. Vrt je hlboký 35 metrov a pochádza z roku 1988. V roku 2018 Vincentka naplnila a predala  

Hala v súčasnosti

5 037 000 fliaš, z ktorých časť sa exportuje na Slovensko, Cyprus, do Ruska, Číny, Estónska, Južnej Kórey, Rakúska, Ukrajinu a USA.

Viac informácií je na www.vincentka.cz.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť