Viete, za čo všetko je zodpovedná štítna žľaza?

Vyzerá ako motýlik a je aj rovnako krehká. Skrýva však v sebe neuveriteľnú silu. Hormóny, ktoré produkuje štítna žľaza, ovplyvňujú takmer všetky procesy v našom tele. Stačí malá porucha hrozia problémy.

 

Middle aged blond woman visiting general practitoner.She's in examination room while doctor is touching her neck cause she has sore and swollen tonsils.She's looking up.

Posledný májový týždeň je Medzinárodný týždeň povedomia o štítnej žľaze. Endokrinológovia v rámci neho vysvetľujú nielen to, ako najväčšia žľaza človeka s vnútorným vylučovaním funguje, ale aj to, že jej poruchy sa môžu prejavovať ako úplne iné, niekedy nevýrazné, niekedy vážnejšie zdravotné problémy.

Tento rok je zvlášť venovaný informovaniu o možnom zamenení príznakov ochorenia štítnej žľazy za iné príčiny ako napríklad stres, či vyčerpanie z práce, alebo nezdravého životného štýlu.

 

Liečba je dostupná, bezbolestná a nenáročná.

Nie je to tak dávno, keď aj na Slovensku v niektorých lokalitách trpelo na poruchy štítnej žľazy 70 až 80 % obyvateľstva. Je to naozaj mrazivé číslo, pretože už pri desiatich percentách sa hovorí o pandémii! Tú sa u nás podarilo zažehnať tým, že sa celoplošne začal do kuchynskej soli pridávať jód – prvok, ktorý štítna žľaza potrebuje na to, aby mohla vytvárať svoje hormóny.

 

Ovplyvňujú životne dôležité procesy v tele, napríklad okysličovanie tkanív či získavanie energie na činnosť všetkých vnútorných orgánov, ale vplývajú aj na duševné sily.

 

 

Podľa štatistík je na svete asi 300 miliónov ľudí, ktorí trpia nejakou formou poruchy štítnej žľazy. Polovica z nich však o tom ani nevie. „Môže to byť spôsobené tým, že príznaky poruchy fungovania štítnej žľazy sú nešpecifické. Môžu sa prejavovať veľmi rôzne, napríklad únavou, problémami so spánkom, s kožou, zhoršenou koncentráciou, priberaním, potením, zmenou hlasu, a to som vymenovala naozaj len niektoré z nich,“ hovorí endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová.

Ľudia im podľa nej zvyčajne pripíšu inú príčinu, ani im nenapadne, že by ich problémy mohli súvisieť so štítnou žľazou. Liečba je pritom pomerne nenáročná.

 

woman getting ultrasound of a thyroid from doctor

 

 

Keďže štítna žľaza ovplyvňuje toľko procesov v tele, jej porucha môže spôsobiť ďalšie ochorenia, napríklad problémy so srdcom, s otehotnením, ale aj s duševným zdravím.“

Kedy hľadať pomoc?

Poruchy štítnej žľazy bývajú rôzne. Narušená môže byť jej funkcia, ale aj tvar a štruktúra (morfológia). Jej činnosť môže byť zvýšená alebo znížená, objem zmenšený alebo zväčšený, môžu v nej vznikať rôzne uzly a cysty. Za každých okolností je to problém.

Hladina hormónov produkovaných štítnou žľazou sa dá zistiť jednoduchým krvným testom. O krvných testoch a endokrinologickom vyšetrení sa treba dohodnúť s praktickým lekárom.

 

Ochorenie môže signalizovať aj:

  • búšenie srdca
  • nadmerné potenie
  • pocit chladu napriek tomu, že ste dobre oblečený a aj vonkajšia teplota je príjemná, zmena kvality vlasov, nechtov, pokožky
  • vystúpenie očí
  • ak mal problémy so štítnou žľazou niekto v rodine

 

Neliečenie problémov so štítnou žľazou môže spustiť ďalšie choroby. Môžu sa vyvinúť napr. zmeny v srdci, problémy s krvným tlakom, metabolické a mnohé ďalšie komplikácie,“ vystríha lekárka Prokešová.

Nebezpečná je nerozpoznaná porucha štítnej žľazy v tehotenstve. Každá budúca mamička je automaticky vyšetrená na funkciu štítnej žľazy a ak sa zistí problém, dostane sa do rúk endokrinológa.

Keby sa porucha štítnej žľazy tehotnej ženy nerozpoznala, mohlo by dôjsť k nezvratnému celoživotnému poškodeniu dieťaťa, a to fyzicky aj mentálne.

 

Čo všetko ovplyvňuje štítna žľaza?

Hormóny štítnej žľazy sa priamo alebo sprostredkovane podieľajú na takmer všetkých procesoch, ktoré prebiehajú v ľudskom organizme, napr.:

  • ovplyvňujú dýchací systém
  • stimulujú tvorbu krvi
  • spolupracujú na produkcii tepla a termoregulácii
  • zasahujú do premeny cukrov, bielkovín aj tukov
  • ovplyvňujú hospodárenie tela s vodou a so soľami
  • vplývajú na rast a obnovu tkanív a na centrálny nervový systém (najmä počas vývoja plodu v maternici)

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť