Umelé šošovky sú dnes moderné, pomáhajú lepšie vidieť

Očná chirurgia sa intenzívne vyvíja. Pri bežnej operácii sivého zákalu je v súčasnosti možné odstrániť viac refrakčných chýb.

Takmer 45-tisíc ľudí na Slovensku ročne podstúpi operáciu katarakty, teda očného ochorenia známeho pod názvom sivý zákal. Tento chirurgický zákrok patrí k najčastejšie vykonávaným a k jedným z najefektívnejších operačných výkonov na svete. Zákrok spočíva v tom, že sa zakalená očná šošovka nahradí umelou vnútroočnou šošovkou. Čo mnoho ľudí nevie, je fakt, že dnes je možné v rámci jednej operácie pomôcť odstrániť aj ďalšie zrakové chyby, ako napríklad presbyopiu alebo astigmatizmus. Na správnom výbere novej vnútroočnej šošovky záleží, aby ste si aj v zrelom veku mohli vychutnávať ostrý zrak v prirodzenom rozsahu.

Umelé šošovky nahrádzajú vlastné

Inovácie a moderné postupy prichádzajú do očnej chirurgie permanentne, zvyšuje sa presnosť, bezpečnosť, zlepšujú sa postupy a vlastnosti materiálov využívaných v očnej chirurgii. Tvary šošoviek sú navrhované na stotiny milimetra presne, používajú sa aj spoľahlivé ochranné filtre nebezpečného žiarenia.

Výskum a vývoj v oblasti umelých vnútroočných šošoviek, ktoré nahrádzajú ľuďom ich vlastné, prudko napreduje.

Na výsledku sa podpisuje vývoj nových materiálov, pokročilé výrobné techniky, ako aj nové implantačné nástroje. Mäkké umelé šošovky sa skladajú a implantujú dvojmilimetrovým úzkym rezom do puzdra pôvodnej šošovky, kde sa rozvinú, usadia do správnej pozície a ihneď začnú sústreďovať svetlo na sietnicu.

Operácia dokáže zachrániť zrak

V prípade katarakty neexistuje iné ako operačné riešenie a neliečená môže viesť až k slepote. Niet sa však čoho báť, odstránenie katarakty je najčastejším chirurgickým zákrokom a ak sa vykonáva profesionálne, jednou z najbezpečnejších operácií na svete.

Každý rok sa na svete vykoná viac ako 28 miliónov operácií sivého zákalu, s viac ako 92 percentnou úspešnosťou (vrátane rozvojových krajín) a pacienti sa zvyčajne dokážu vrátiť k svojim každodenným návykom už do 24 hodín.

Príležitosť lepšie vidieť

Operácia katarakty poskytuje pacientovi aj príležitosť urobiť rozhodnutie, ktoré ovplyvní kvalitu jeho videnia na zbytok života. Spolu s odstránením katarakty mu očný chirurg môže pomôcť aj s ďalšími problémami, ktorých príčinou sú refrakčné nedokonalosti oka.

Existujú špeciálne šošovky so širokým rozsahom zaostrenia a umožňujúce teda opätovne zaostriť do blízka aj do diaľky.

Dostupné sú aj šošovky pre pacientov s rohovkovým astigmatizmom, tie vedia kompenzovať túto celoživotnú zrakovú chybu.

Dôležitý je správny výber

Správnym výpočtom hodnoty umelej šošovky sa ďalej niektorí pacienti zbavia krátkozrakosti, iní ďalekozrakosti. Výberom kvalitného a prevereného materiálu sa môže výrazne znížiť aj riziko vzniku sekundárnej katarakty, teda stavu, pri ktorom sa zakalí puzdro pôvodnej šošovky.

„V súčasnosti majú operatéri na výber mnoho typov umelých vnútroočných šošoviek, ktoré sa líšia svojím tvarom, materiálmi, z ktorých sú vyrobené, povrchovou úpravou, ochrannými filtrami, či možnosťou implantácie,“ uviedla MUDr. Marta Ondrejková, prednostka špecializovanej nemocnice OFTAL vo Zvolene.

Po posúdení prítomných očných chýb, pridružených ochorení, ale aj životného štýlu oční chirurgovia navrhujú najlepšie riešenie pre daného pacienta.

Ak sa urobí správny výber, šošovka napríklad môže pomôcť chrániť voči UV žiareniu a pred modrým svetlom, ktoré vyžarujú počítačové obrazovky, tablety či smartfóny. Asférický variant šošovky vám zas umožní po operácii dobre vidieť aj za šera a zhoršených svetelných podmienok, čo ocenia najmä šoféri.

Aké sú najčastejšie choroby oka?

  • Presbyopia

Jedným z prvých prejavov starnutia organizmu je presbyopia. Šošovka s pribúdajúcim vekom stráca svoju elasticitu, čo spôsobuje ťažkosti so zaostrovaním na blízke predmety, ako napr. na smartfóny, počítače či knihy. S presbyopiou sa stretne každý človek, pričom prvé príznaky sa často prejavia po dosiahnutí 40-teho roku života a naďalej sa zhoršuje až do šesťdesiatky.

Tento stav nie je ochorením, preto sa nedá vyliečiť; existujú však spôsoby korekcie presbyopie. Najbezpečnejšia a najbežnejšia je korekcia okuliarmi.  V rámci operácie katarakty je dnes už možné vyriešiť tento problém výberom vhodnej šošovky a zbaviť sa tak okuliarov.

  • Katarakta (sivý zákal)

Katarakta je zákal šošovky, ktorý výrazne ovplyvňuje videnie. Pri katarakte šošovka postupne tvrdne a stráca svoju priehľadnosť, zmenší sa množstvo svetla, ktoré dopadá na sietnicu a to spôsobuje problémy pri videní. Väčšina prípadov katarakty je dôsledkom prirodzeného starnutia, ale na rozvoji ochorenia sa môže podieľať tiež ultrafialové žiarenie, diabetes mellitus či iné systémové ochorenia, prípadne úrazy oka. Katarakta je celosvetovo najčastejším vekom podmieneným očným ochorením a najčastejšou príčinou slepoty, ktorej sa dá predísť.

  • Astigmatizmus

Ďalšia refrakčná chyba, ktorá sa počas operácie katarakty dá raz a navždy kompenzovať výberom vhodnej šošovky, je astigmatizmus. Táto refrakčná chyba je spôsobená nepravidelným tvarom rohovky, ktorá lúče svetla nedokáže zaostriť do jedného bodu, a tak vzniká deformovaný obraz.

Často je sprevádzaný krátkozrakosťou alebo ďalekozrakosťou. Astigmatizmus rôzneho stupňa má asi 30 % populácie. Počas operácie katarakty alebo refrakčnej výmeny šošovky je možno ho korigovať implantáciou torickej šošovky.

O spoločnosti Alcon


Alcon pomáha ľuďom lepšie vidieť. Ako svetový líder v starostlivosti o zrak s viac ako sedemdesiatročnou tradíciou ponúkame najširšie portfólio produktov na liečbu a korekciu zraku a zlepšenie života ľudí. Naše produkty pre očnú chirurgiu a starostlivosť o zrak ovplyvňujú životy viac ako 260 miliónom ľudí vo viac ako 140 krajinách.

Pomáhame ľuďom, ktorí trpia ochoreniami ako sivý zákal, glaukóm, ochorenia sietnice či refrakčnými chybami. Našich viac ako 20 000 spolupracovníkov sa usiluje zvýšiť kvalitu ich života prostredníctvom inovatívnych produktov, partnerstiev s odborníkmi v odbore starostlivosti o zrak a programov, ktoré umožňujú prístup ku kvalitnej očnej starostlivosti. Viac informácií nájdete na www.alcon.com.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť