Suché oči vás nemusia viac trápiť

Pocit pálenia, rezania očí či nadmerné slzenie, môžu byť signálom, že patríte k tým, ktorí zápasia so syndrómom suchého oka. Práve počas jari sa začínajú prejavovať následky dlhých mesiacov pobytu v prekúrených domácnostiach a kanceláriách so suchým vzduchom. Ak ste navyše aj alergickí, mali by ste vedieť, že syndróm suchého oka ide ruka v ruke s vaším ochorením. Uľavte svojim očiam! Vaše príznaky vám najlepšie našepkajú, aká liečba je pre vás tá pravá.

ID-100112507

Príznaky suchého oka

Syndróm suchého oka sa môže prejavovať ako podráždenie, pálenie alebo pichanie. Niektorí majú pocit, akoby im do oka niečo spadlo, majú tzv. pocit cudzieho telesa alebo piesku v očiach. Výnimočná nie je ani únava očí, neostré videnie či potreba častejšieho žmurkania. „Termínom suché oko označujeme ochorenie povrchu oka, ktoré súvisí s nedostatkom alebo zlou kvalitou sĺz, vysvetľuje MUDr. Katarína Hlaváčková, primárka očného oddelenia Nemocnice sv. Michala, ktorá sa špecializuje na syndróm suchého oka.

Slzy nie sú voda

Slzy na povrchu oka vytvárajú hladkú tenkú vrstvu, tzv. slzný film, ktorá má pre oko niekoľko dôležitých funkcií. „Slzy zvlhčujú povrch oka, zlepšujú refrakciu rohovky, čím sa podieľajú na ostrom videní, zabezpečujú výživu a najmä prísun kyslíka pre rohovkový epitel, a majú aj antibakteriálne schopnosti,” vysvetľuje primárka Hlaváčková.

Slzný film sa skladá z 3 vrstiev: lipidovej, vodnej a mucínovej (hlienovej). Porucha ktorejkoľvek vrstvy slzného filmu vedie k jeho nestabilite, trhlinám, k rôznym subjektívnym ťažkostiam a zhoršenému videniu.

Čo vyvoláva a zhoršuje syndróm suchého oka

Príčin vzniku suchého oka je mnoho. Medzi najčastejšie patrí:

 • vek,
 • pokles pohlavných hormónov (androgénov aj estrogénov),
 • celkové ochorenia ako cukrovka, hypertenzia, autoimunitné ochorenia ako reumatická artritída, Sjogrenov syndróm alebo Lupus erytomatosus, Rosacea,
 • množstvo liekov, najmä antidepresíva, antihistaminiká, cytostatiká či antihypertenzíva, majú ako vedľajší účinok vznik či zhoršenie syndrómu suchého oka
 • dlhodobé kvapkanie očných kvapiek s konzervačnými látkami,
 • nosenie kontaktných šošoviek,
 • laserové refrakčné operácie či niektoré ochorenia oka, ako napríklad alergická konjunktivitída, čiže zápal očných spojoviek.

ID-100352797

Syndróm suchého oka zhoršujú aj tieto faktory:

 • suchý vzduch v miestnosti, klimatizácie

 • intenzívna práca s počítačom, mobilom, tabletom, dlhé pozeranie televízie – pri sústredenom pohľade máme tendenciu menej žmurkať, čo vedie k vysúšaniu oka

 • prašné a zafajčené priestory

 • nedostatok omega-3 mastných kyselín a vitamínu A

 • nedostatočný denný príjem tekutín

 • nadmerná konzumácia alkoholu a kofeínových nápojov, ktoré organizmus odvodňujú

 • nedostatočná ochrana očí pri športe (bicyklovanie, plávanie, lyžovanie a pod.)

 • nesprávne umiestnenie monitoru – obrazovku umiestnite tak, aby ste sa na ňu pozerali viac zhora, pri tomto uhle pohľadu budú oči viac chránené mihalnicami, a tým aj menej vysušované

Alergici by sa mali mať na pozore

Mnohí z nás však príznaky syndrómu suchého oka často prehliadajú alebo mylne pripisujú alergiám. Hoci ide o dve rozličné ochorenia, úzko spolu súvisia. Alergie totiž syndróm suchého oka zhoršujú.  Pre alergickú konjuktivitídu je typické svrbenie, začervenanie a opuch očí a očného okolia. Ak si nie ste istí, mali by ste sa poradiť so svojim lekárom. Pokiaľ ste alergik a navyše trpíte aj syndrómom suchého oka, mali by ste byť zvlášť obozretný. Niektoré lieky na alergiu zvyknú prejavy suchého oka zhoršovať.

ID-10089339

Uľavte suchým očiam

 V lokálnej liečbe je podľa lekárky prvým krokom náhrada sĺz, ktoré stabilizujú slzný film. Podľa toho, ktorá z vrstiev je poškodená, je potrebné vybrať vhodný typ umelých sĺz. S tým vám pomôže váš lekárnik, ktorý vám na základe vami popísaných ťažkostí odporučí vhodný prípravok. Pokiaľ však problémy pretrvávajú dlhšie, návštevu očného lekára zbytočne neodkladajte.

Systane® na suché oči 

Rad produktov ponúka kompletné riešenie ochrany povrchu oka a úľavy od syndrómu suchého oka. Umelé slzy sú unikátne svojím zložením, ktoré imituje zloženie ľudských sĺz. Aplikácia umelých sĺz je jednoduchá a pri väčšine produktov možná aj pri nasadených kontaktných šošovkách.

Produkt nie je viazaný na lekársky predpis, dostať ho v lekárňach. Desať militrové balenie Stojí približne desať eur.

Ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

1 Response

 1. Erika píše:

  moj tip na suche oci su zvlhcovacie kvapky ocutein sensitive z lekarne, dvakrát do dna si ich kvapnem max trikrát, su velmi prijemne a pomahaju

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť