Správne užívanie Vincentky zvyšuje jej účinnosť

Liečivá minerálna voda Vincentka je vysoko mineralizovaná, hypotonická a má vysoký obsah sodíka, aj preto jej konzumácia podlieha určitým odporúčaniam. Ako správne piť Vincentku?

Na rozdiel od bežných minerálnych vôd je Vincentka podľa Jana Šumšalu, riaditeľa spoločnosti, vodou liečivou, čiže má obsah minerálnych látok vyšší ako 2000 miligramov na liter. Konkrétne v prípade Vincentky je to cca 9500 mg/l. ,,Pri dlhodobom užívaní odporúčame konzultovať jej konzumáciu s lekárom. Rovnako tak odporúčame konzultácie v príde užívania v tehotenstve,“ hovorí  Šumšala.

Uvoľňovať dýchacie cesty sprejom a inhaláciami však môžu aj tehotné ženy. Vincentka sa vyslovene neodporúča na vnútorné použitie hypertonikom a pacientom so zlyhávajúcimi obličkami, s ochorením obličiek alebo opuchom dolných končatín.

Pacienti so žalúdočnými vredmi by ju mali popíjať teplú. Každé z ochorení pri ktorých je vhodná si vyžaduje určitý preferovaný spôsob aplikácie – pitná liečba, inhalácia, kúpele. 

Okrem toho sa aj kloktá, rozprašuje sa nosovým sprejom, požíva sa na výplach a vo výrobkoch na báze tejto minerálnej vody sa aj cmúľa, čistia sa ňou zuby, zvlhčuje sliznica a rozpúšťajú hlieny.“

Väčšina liečivých vôd je spojená s pitím z elegantných malých džbánkov (pohárikov) na kúpeľných kolonádach. Známe kúpeľné poháriky majú nie nadarmo taký tvar a objem, aby sa dobre držali v ruke a  nie sú len pekným suvenírom. Ich objem je tak akurát vhodný na jednu pitnú dávku. Navyše srkanie minerálky cez náustok, či brčko núti pacientov k pomalej konzumácii, čo je ten správny spôsob jej užívania.

V domácich podmienkach sa odporúča podobne pomalá konzumácia.

,,Pri pitnej kúre sa Vincentka väčšinou podáva 2-krát denne na lačno pred raňajkami a pred večerou v dávke cca 2,5 – 3,5 dcl. Účinná pitná kúra má trvať 15 až 20 dní. Popíja sa studená alebo ohriata. Počas nasledujúcej polhodiny po kúre sa už nič nekonzumuje ani nepije.

Trvanie jednej kúry by malo byť 3 – 4 týždne, potom je potrebná prestávka. Objem vypitej minerálky jeden liter denne by sa nemal prekračovať. Inak hrozí, že sa budú minerály v tele (cievach, pečení, obličkách) hromadiť.  Mnohí pacienti si myslia, že ak je minerálna voda liečivá, tak čím viac ju pijú, tým im bude lepšie. To je ale omyl.

Minerálna voda by mala obsahovať menej ako polovicu pitného denného režimu. Obzvlášť úspešná je pri ochoreniach tráviaceho ústrojenstva – používa sa u pacientov s ochorením žalúdka, pri dvanástnikových vredoch, chorobách čriev, žlčníka, pankreasu (slinivky brušnej) a po ich operáciách, pri Crohnovej chorobe, atď.

Pitná kúra upravuje činnosť žalúdka, čriev,  pankreasu a podporuje sekréciu žlčníka. Priamo pritom ovplyvňuje sliznicu zažívacích orgánov. Pokiaľ ju pacient pije dlhodobo a pravidelne, tak pôsobí protizápalovo a reguluje sekréciu,“ vysvetľuje J.Šumšal.

Minerálna voda Vincentka balená vo fľašiach sa využíva okrem pitných kúr často aj na inhalácie, kde má najväčší účinok na tráviace a dýchacie ústrojenstvo.

Vincentka sa môže užívať aj preventívne. Pri prevencii sa pije studená alebo sa použije na riedenie ovocných štiav, na zálievku zeleninových šalátov, k zapíjaniu pri konzumácii alkoholu a kávy. Vychladená a zmiešaná s kvalitným suchým vínom v pomere 1:1 ako strik chutí výborne a znižuje kyslosť vína. Na prevenciu zubného kazu sa používa na vyplachovanie úst. Vincentka svojím obsahom a vyváženosťou minerálnych solí a prvkov umožňuje rozpúšťanie hlienov nielen v žalúdku a črevách, ale aj v dýchacích cestách.

Fľaškovaná Vincentka pomáha:

  • tráviaceho ústrojenstva (žalúdok, dvanástnik, žlčník, pažerák, pankreas, Crohnová choroba, poruchy trávenia a nechutenstvo,…)
  • poruchy látkovej výmeny (Diabetes Mellitus 1 aj 2. typu,…)
  • dýchacích ciest (hlasivky, astma, bronchitída, dýchanie,…)

Kúpeľné procedúry vo Vincentke v Kúpeľoch Luhačovice

  • na ochorenia obehového ústrojenstva (vysoký krvný tlak, ochorenia tepien končatín, funkčná porucha periférnych ciev,…)
  • poruchy pohybového aparátu (bolestivé ochorenie šliach, svalov, úponov, mimokĺbový reumatizmus, bolestivé syndrómy chrbtice, stavy po úrazoch, po ortopedických operáciách s kĺbovou náhradou, pri artróze,…)
  • nervové ochorenia (Parkinsonová choroba,…)
  • kožné choroby (ekzémy detí,…)
  • onkologické ochorenia (po onkologickej operácii prsníka,…)

Viac informácií je na www.vincentka.cz

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť