Spoznajte príznaky mozgovej mŕtvice

Padajúci kútik na pere, ochrnutie končatiny či porucha reči – to sú príznaky, podľa ktorých spoznáte cievnu mozgovú príhodu.

Cievna mozgová príhoda je závažné neurologické ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením alebo krvácaním do mozgu.

Už dávno neplatí, že je to ochorenie týkajúce sa len seniorov. Ročne u nás postihne cievna mozgová príhoda tisíce obyvateľov. Len v roku 2017 si toto ochorenie podľa dát z Národného neurologického registra vyžiadalo viac ako 21-tisíc hospitalizácií.

Je to najviac invalidizujúce ochorenie na svete, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov.

Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Každý deň zomrie na mŕtvicu štrnásť ľudí.

Prezidentka Slovenskej neurologickej spoločnosti profesorka MUDr. Zuzana Gdovinová, CSc., hovorí, že poznáme dvojakú mozgovú príhodu. Ide o:

 • nedokrvenie mozgu – ischemická cievna-mozgová porážka (CMP) – zúženie, alebo uzáver cievy, ktorá zásobuje mozog
 • krvácanie do mozgu – hemoragická cievna-mozgová porážka (CMP) – prasknutie cievy, alebo jej výdute

Ako sa mozgová mŕtvica prejavuje?

Pokles kútiku – požiadajte osobu, nech sa usmeje alebo vycerí zuby. Ak sa vám jedna strana úst zdá ochabnutá a pozorujete ovisnutý kútik, ihneď volajte záchranku.

Ochrnutie končatín – vyzvite osobu s podozrivými príznakmi, aby predpažila pred seba ruky a desať sekúnd ich udržala. Ak klesá jedna ruka, aj keď len o pár centimetrov, volajte záchranku.

Porucha reči – položte osobe s podozrivými príznakmi niekoľko otázok. Ak pozorujete poruchu reči, komolenie slov alebo používanie nesprávnych výrazov, volajte záchranku.

FOTO: Pacientska organizácia Sekunda pre život

Pri liečbe pacientov s mŕtvicou je dôležitý najmä čas

,,Čím skôr pacient príde do nemocnice, tým má väčšiu šancu na úspešnú liečbu,“ uvádza Gdovinová. Podľa toho či ide o nedokrvenie mozgu alebo krvacanie do mozgu sa rozdeľuje aj liečba. Rozpustenie krvnej zrazeniny v cieve sa robí tzv. trombolýzou a na odstránenie krvnej zrazeniny sa používa mechanická trombektómia.

Trombolíza (podáva sa vnútrožilovo infúziou) by sa mala podať do 4,5 hodiny. Trombektómia by sa mala urobiť do 8,5 hodín.

,,Čím skôr sa obnoví prietok v postihnutej cieve, tým väčšiu šancu má pacient na obnovu funkcie jeho mozgu,“ dodala profesorka.

profesorka Gdovinova a MUDr. Vulev

Na Slovensku máme 43 iktových centier, v ktorej pacienti dostanú liečbu trombolízou.

Okrem nich máme aj osem špecializovaných pracovísk intervenčnej rádiológie a endovaskulárnej liečby, ktoré realizujú vysokošpecializované zákroky – medzi nimi aj tzv. mechanickú trombektómiu. „Podľa nových pravidiel vieme takýto zákrok realizovať u pacienta až do 24 hodín od vzniku prvých príznakov porážky,  hovorí MUDr. Ivan Vulev, PhD., medicínsky riaditeľ kliniky CINRE v Bratislave, ktorá patrí medzi 200 nemocníc vo svete, kde tento endovaskulárny výkon u pacienta s cievnou mozgovou príhodou vedia realizovať až do 24 hodín.   

Vulev ale prízvukuje, že čím skôr je pacient odoslaný od neurológa na takýto zákrok, tým väčšiu má šancu na plnohodnotný návrat do života, a to aj napriek tomu, že utrpel cievnu mozgovú príhodu.

Zlepšuje sa liečba

Aktuálne zverejnené výsledky podľa nej svedčia o tom, že pacienti prišli do týchto nemocníc v primeranom terapeutickom „okne“, zároveň to svedčí aj o dobrom manažmente pracovísk v akútnej intervencii cievnej mozgovej príhody. Čo sa týka času, v roku 2018 bol za SR priemerný čas od príjmu pacienta do nemocnice po aplikáciu trombolytickej liečby 43 minút čo je o 7 minút menej ako v roku 2017 (vtedy sa priemerný čas v nemocniciach pohyboval v intervale od 23 do 93 minút).

Kampaň Čas je mozog

„Keď sme v roku 2017 spustili aktivity našej pacientskej organizácie spolu s informačnou kampaňou Čas je mozog, mali sme na Slovensku skutočne nelichotivé štatistiky v liečbe pacientov s cievnou mozgovou príhodou. V roku 2016 bol celoslovenský priemer odliečených pacientov na úrovni len niečo nad 17 %. Dnes je toto percento značne vyššie a dosahuje číslo viac ako 28 %,“ hovorí Richard Fides z pacientskej organizácie Sekunda pre život.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

3 komentáre

 1. Petra píše:

  No skôr ako by mal človek vôbec spoznávať príznaky, je dobré týmto chorobám predchádzať. U nás v rodine majú vyskúšaný http://www.sanomed.sk/nuraid, a zatiaľ si všetci len pochvaľovali. Samozrejme je to dobré aj keď už bohužiaľ niekto takú chorobu prekoná.

  • Lucia píše:

   Dobrý deň, chcem sa opýtať ako prebiehala liečba s liekom nuraid, rozmýšľame, že kúpime našej babke.

   • admin píše:

    nuraid nie je liek, ale výživový doplnok (!), to znamená, že neobsahuje také účinné látky ako liek, výrobcovia nerobia ani klinické štúdie a tak výživový doplnok môže na každého človeka pôsobiť rozdielne… navyše výživové doplnky môžu inak reagovať s ďalšími liekmi, ktoré človek berie… Rozhodne sa treba poradiť s lekárom alebo lekárnikom!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť