Slováci cestujú viac než pred pandémiou, obzvlášť po Európe

Po dvojročnej cestovateľskej pauze nárasta záujem o letenky na letnú sezónu. Uvádza to internetový vyhľadávač letenie Kiwi.com. Podľa dát spoločnosti Slováci zatiaľ vytvorili viac než päťnásobok rezervácií v porovnaní s údajmi za vlaňajšok.

Oproti obdobiu pred pandémiou sú rezervácie viac než dvojnásobné. Najpopulárnejšími destináciami sú stále Taliansko, Španielsko, ale tiež Spojené kráľovstvo.

„Záujem cestovateľov o letenky na leto je obrovský. Vidíme, že razantné uvoľnenie proticovidových opatrení má na chuť cestovateľov zásadný vplyv,“ hovorí Eliška Řezníček Dočkalová, riaditeľka Customer Experience v Kiwi.com.

Slovákov naďalej najviac lákajú tradičné európske prímorské destinácie

Od začiatku roku podľa nej predáva spoločnosť v priemere 40-tisíc sedadiel denne, avšak v posledných dvoch mesiacoch zaznamenávajú rekordy: predáva sa i 80-tisíc sedadiel.

„Letenky si ľudia rezervujú s niekoľkotýždňovým až niekoľkomesačným predstihom a v samotnej destinácii trávia najčastejšie necelý týždeň,“ dodáva Řezníček Dočkalová.

Slovenských cestovateľov naďalej najviac lákajú tradičné európske prímorské destinácie v Taliansku, Španielsku, Grécku, Chorvátsku a Portugalsku. Celosvetovo sa tiež zvyšuje dopyt po letenkách do USA, zatiaľ čo záujem o tradičné ázijské destinácie, ktoré sa zahraničným turistom otvárajú pomalšie, ešte len ožíva. V rámci Ázie Kiwi.com eviduje z globálneho pohľadu najväčší záujem o lety do Thajska, Malajzie, avšak populárne je tiež Turecko.

Ceny leteniek pomaly rastú, po Európe sa ale stále lieta lacno

S rastúcim dopytom cestujúcich, inflačnými tlakmi a zvyšujúcimi sa nákladmi na pohonné hmoty, ktorým musia aerolínie čeliť, rastú aj ceny leteniek. Stále však nedosiahli úroveň z roku 2019.

„Cestovatelia môžu stále nájsť výhodné trhové ponuky, je však veľmi pravdepodobné, že v prípade rastúceho dopytu by mohlo byť zdražovanie leteniek v nasledujúcich mesiacoch o niečo znateľnejšie,“ uzatvára Eliška Řezníček Dočkalová.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť