Sezóna zápalov je v plnom prúde

V lete sa pre mnoho žien začína zdĺhavé trápenie. Najprv sa ohlási nenápadne, rýchlo sa však mení na bolestivú a nebezpečnú hrozbu. Infekciu močových ciest prekoná minimálne raz za život 30–40 % žien. Infekcia sa vyčajne prejavuje pálením, rezaním, častým nutkaním na močenie, bolesťou pri a po močení, únavou, niekedy aj horúčkami a krvou v moči.

 

ID-100112440

 

Infekcie močových ciest sú spoločne s respiračnými zápalmi najčastejšími infekciami, ktoré človeka ohrozujú.  Cez leto ordinácie praktických doktorov a urológov plní hlavne pacientky s týmito ťažkosťami. „Denne k nám prichádzajú 2 až 3 pacientky so zápalom močových ciest,“ potvrdil  praktický lekár, MUDr. Vladimír Marek z ordinácie FamilyMed Brno. To potvrdzuje aj MUDr. Norbert Král, predseda českých Mladých praktikov. „Pacientky so zápalmi močových ciest sú v naši ordinácii na dennom poriadku. Žal väčšinou prichádzajú s významnými ťažkosťami a nezostáva než nasadiť antibiotiká alebo chemoterapeutiká, aby sme predišli ďalším komplikáciám,“ doplnil MUDr. Král.

 

Infekcie močových ciest sú druhou najčastejšou bakteriálnou infekciou postihujúcou človeka hneď po infekciách horných dýchacích ciest. Najviac postihnutou skupinou sú dospelé ženy.

Diagnózu stanovujú lekári na základu príznakov, fyzikálneho vyšetrenia a vyšetrenia moču chemicky a sedimentom. Pri závažnejších či komplikovanejších zápalov sa vždy robí aj kultivačné vyšetrenie moču. Podľa výsledkov kultivácie moču potom lekár upraví nasadenú antibiotickú liečbu. Časte užívanie antibiotík v prípade opakujúcich sa zápalov môže žal viesť k rezistencii.

 

Na naštartovanie zápalu močových ciest stačí málo. V lete je to často zotrvávanie v mokrých plavkách a následné prechladnutie, či sedenie na studenej zemi. Zápal močových ciest postihuje desaťkrát viac žien v reprodukčnom veku ako mužov. „Ženy majú totiž kratšiu močovú rúru. Vyústenie sa nachádza blízko pošvového vchodu a konečníka a do močovej rúry sa tak ľahko dostanú baktérie. Riziko vzniku zápalu močových ciest zvyšujú tiež napríklad chlamýdiové infekcie, nedostatok tekutín, návštevy verejných bazénov alebo aj nechránený pohlavný styk.“ uviedla MUDr. Michaela Matoušková z pražského Urocentra.

 

 

ID-100112435

FOTO:  Brusnice s D-manózou možno užívať  aj preventívne

Pokiaľ sú pacienti schopní rozoznať infekciu už na začiatku, môžu skúsiť zápal „potlačiť“ samoliečbou a režimovými opatreniami. „Odporúčame brusnicové extrakty v kombinácii s D-manózou a preparáty s lyzátom Escherichia coli, ktorý aktivuje imunitný systém organizmu,” uviedol MUDr. Jaroslav Porš z Nemocnice Turnov. Tiež je podľa neho potrebné dostatočne piť a vyhýbať sa dráždivým pokrmom a nápojom, ako sú napríklad korenené jedlá či silná káva a alkohol. Pokiaľ sa ale objaví horúčka a krv v moči, je nutné navštíviť lekára a začať ihneď s liečbou.

 

Ženy, ktoré trpievajú infekciami, vedia často rozoznať chorobu už v zárodku a zahnať ju skôr, ako sa plne rozvinie. „V rizikových obdobiach, ako je jar alebo leto, je možné užívať brusnice s D-manózou aj preventívne,“ dodal MUDr. Norbert Král.

 

Infekcie močových ciest sa nevyhýbajú ani mužom. Tí by však nemali návštevu lekára odkladať. Prejavy môžu byť totiž aj príznakom závažnejších problémov s močovým mechúrom či prostatou.

 

O infekcii močových ciest

Infekcie močových ciest (IMC) sú druhou najčastejšou bakteriálnou infekciou postihujúcou človeka hneď po infekciách horných dýchacích ciest. Najviac postihnutou skupinou sú dospelé ženy. U mužov (najmä staršej generácie) sa naopak stretávame s neinfekčnými ochoreniami dolných močových ciest  spojených s nezhubným zväčšením prostaty alebo chronickým zápalom prostaty ktoré pri neliečení veľmi často vedú k infekcii močových ciest,  ochoreniam obličiek či vzniku močových kameňov.
Najčastejšie je infekcia spôsobená baktériou Escherichia coli, ktorá sa normálne vyskytuje v črevách. V podstatne menšej miere môžu byť pôvodcom mykoplazmy, vírusy, plesne či prvoky.

 

ILUSTRAČNÉ FOTO: www.freedigitalphotos.net/

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť