ŠESŤ tipov, ktoré ochránia pleť pred predčasným starnutím

Súčasná kozmetika obsahuje viaceré štúdiami overené anti-age látky, ktoré naozaj fungujú. Skombinujte ich s bežnými krokmi starostlivosti o pleť a výsledok vás milo prekvapí.


Starnutie pleti je prirodzený biologický proces, pričom rozsah a rýchlosť, akou sa prejavuje, ovplyvňuje kombinácia viacerých vnútorných a vonkajších faktorov. Vnútorné faktory, medzi ktoré patrí napríklad genetika, sú nezvratné. Úspešne eliminovať však vieme negatívny vplyv vonkajších faktorov, ktorý zmiernime dôkladnou pleťovou starostlivosťou doplnenou o aplikáciu anti-age látok. Ktoré to sú a ako pleti dopriať to, čo naozaj potrebuje?

1) Každodenné dôkladné čistenie


Na správne vstrebávanie anti-age látok treba pleť najskôr pripraviť. Základom je preto dôkladné každodenné odlíčenie a čistenie ráno i večer. Znečistená a nesprávne odlíčená pleť totiž oslabuje schopnosť dôkladného vstrebávania látok, nehovoriac o tom, že je náchylná aj na tvorbu akné.

2) Hydratácia


Hydratácia je pre pleť dôležitá z estetického, aj zo zdravotného hľadiska. Hydratovaná pleť pôsobí sviežo, rýchlejšie sa hojí a lepšie spracúva všetky aktívne látky, ktoré prijíma v rámci pleťovej starostlivosti. Zabúdať by na ňu preto nemali ľudia so suchou, ale ani normálnou a mastnou pleťou.

3) Antioxidanty


Antioxidanty sú pre pleť hotovým zázrakom! „Pomáhajú v boji proti voľným kyslíkovým radikálom zodpovedným za predčasné a urýchlené starnutie kože, jej suchosť, vznik vrások, nedokonalostí či nežiadúcich pigmentácií a prejavov. Produkty s obsahom vitamínu C, vitamínu E, kyseliny ferulovej, niacinamidu, zeleného čaju, koenzýmu Q10 či resveratrolu by preto mali byť súčasťou našej každodennej pleťovej rutiny,“ radí dermatovenerologička Petra Kňažeková. Uvedené zložky sa často využívajú ako súčasť kozmetických sér. Bohatým na antioxidanty je napríklad FOREO Serum Serum Serum, ktoré zároveň slúži aj ako podklad k pleťovému liftingu. S cieľom zabrániť starnutiu pleti treba totiž myslieť aj na posilnenie tvárových svalov. O ich stimuláciu sa postará FOREO BEAR, ktorý kombináciou mikroprúdov a T-sonických pulzácií spevňuje pleť tak, že pôsobí mladšie, jemnejšie a vyhladenejšie.

4) AHA a BHA kyseliny


Osvedčeným anti-age tipom je aj používanie alfahydroxy kyselín. Pleť je po ich aplikácii jemnejšia, pevnejšia a viac žiari. „AHA kyseliny, napríklad glykolová, mandľová, mliečna či jablčná, majú najmä exfoliačný účinok, stimulujú tvorbu kolagénu a pomáhajú v boji proti pigmentovým škvrnám. Do skupiny betahydroxy kyselín patrí napríklad kyselina salicylová, ktorá pomáha čistiť pory a má protizápalový účinok,“ hovorí Kňažeková.


S AHA a BHA kyselinami však treba zaobchádzať opatrne, pretože vo vyšších koncentráciách môžu pleť podráždiť.

Potrebné je preto zaradiť ich do beauty rutiny postupne, s použitím maximálne 2-3x týždenne, pričom pleť po ich použití treba dôkladne hydratovať. „V prípade citlivejšej pleti voľte nižšie koncentrácie a vyberte si produkt v kombinácii napríklad s aloe vera, ženšenom, allantoinom či kyselinou hyaluronovou, ktoré zmierňujú podráždenie,“ dodáva Kňažeková.

5) Retinoidy


Retinoidy sú malým elixírom večnej mladosti! Aplikujú sa na noc a bojujú proti starnutiu, akné a iným nedokonalostiam, zjemňujú vrásky a pigmentové škvrny a okrem toho stimulujú aj tvorbu kolagénu. Pleť je vďaka nim pevnejšia, jemná a žiarivá.

„Začiatočníkom odporúčam začať s aplikáciou slabšieho retinoidu maximálne 1-2x týždenne, aby ste videli, ako vaša pleť reaguje. Môže sa totiž stať, že bude podráždená a červená, bude sa šúpať a jej stav sa celkovo zhorší,” radí Kňažeková.

Začnite preto podľa nej postupne a pomaly a až následne zvyšujte silu aj frekvenciu. Retinoidy však dermatologička neodporúča kombinovať s AHA či BHA kyselinami, pretože práve vtedy môžu nastať rôzne nepríjemné reakcie.

„Tieto produkty preto odporúčam rozdeliť buď na ráno a večer či striedať ich aplikáciu v rôzne dni. Pleť tak nebude iritovaná a účinok retinoidu uvidíte už za niekoľko týždňov,“ dodáva.

6) SPF krém


V prípade starnutia pleti hrá obrovskú rolu UV žiarenie zodpovedné aj za vznik rakoviny kože. Najdôležitejšou súčasťou pleťovej rutiny je preto každodenné používanie ochranného SPF krému. Jeho používanie je potrebné v lete aj v zime, pričom pri používaní AHA, BHA kyselín či retinoidov je SPF krém absolútnou nutnosťou.

Zdroj: FOREO.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť