Rukojemník – nový film slovenského režiséra Juraja Nvotu

Spoluautor scenára Peter Pišťanek hovorí, že napriek objednávke nepísal scenár pre detský ani rodinný film. Je to film o svete v 60. rokoch, keď sa v Československu väčšina dospelých usilovala budovať socializmus, potom chvíľu – kým neprišli spojenecké vojská – aj s ľudskou tvárou, videný detskými očami.

rukojemnik3 rukojemnik_obr2_2 RUKOJEMNIKobr1_3

 

Pišťanek  sám prežíval detstvo v Devínskej Novej Vsi, pri rieke Morava a jej sútoku s Dunajom pod Devínskym hradom, kde žili domáci spolu s tými, ktorí chránili hranice pred „nepriateľmi“ na opačnej strane – v Rakúsku. Vymýšľať veľa o tomto období si teda nemusel.

Ba možno je k tej dobe až veľmi láskavý, lebo ako sa hovorí v podtitule filmu, detské oči vidia svet celkom inak. A tak sa dokonca aj ,,zlý” veliteľ pohraničníkov premení pod vplyvom okolností na chápajúceho človeka. Láskavosť do filmu však nesporne priniesol najmä režisér Juraj Nvota. Darilo sa mu umne zvládnuť aj „bandu“ detských hercov na čele s hlavným predstaviteľom Richardom Labudom.

Po novinárskom premietaní Rukojemníka zaznel v sále potlesk a mnohé dámy si po dojímavom závere utierali slzy. Nie to je ale kritérium dobrého filmu. Odporúčam ho však vidieť a nedať sa zmiasť s neveľmi vydarenou maďarčinou (v starých prešpuráckych rodinách sa po maďarsky zvyklo hovoriť) Libuše Šafránkovej.

Ide o koprodukčný slovensko-český film a v Čechách ho už začali hrať pred Vianocami. Má divácky úspech a recenzenti ho dokonca prirovnávajú ku kultovému českému filmu Pelíšky. Témou 60. rokov a spolužitiu budovateľov a nepriateľov komunizmu sa podobajú. V Rukojemníkovi však trochu chýba povestný český humor.

V Čechách premietajú film s českým dabingom a hlavne pod iným názvom: Ako sme hráli čáru. Je v tom istá metafora, lebo čiara bola nielen detská hra, ale ľudovo sa tak nazývala aj hranica. P. Pišťanek hovorí, že ako dieťa čiaru nehrával. Ponúkal však aj iný názov filmu: Lokomotívy v daždi, čím zrejme myslel lokomotívy vláčiku, ktorý odchádzal po prísnej kontrole pohraničníkov z Devínskej Novej Vsi so susedného Rakúska. Tam žili aj emigrovaní rodičia hlavného hrdinu filmu. Škoda, že prednosť dostal názov Rukojemník. Ten síce dej filmu plne vystihuje, ale predsa len navádza, že pôjde o nejaký triller či akčný film. V tomto prípade však ide o celkom vážny film, umiestnený do našej nedávnej, ale už čoraz viac opomínajúcej, alebo v mnohých prípadoch aj nostalgicky oslavovanej minulosti.

Napriek tomu si myslím, že tento slovensko-český film slovenských autorov scenára a slovenského režiséra bude mať divácky úspech a verím, že ho ocenia aj v zahraničí. Keď inde nie, aspoň v tých krajinách, ktoré zdieľali v 60. rokoch s Československom spoločný osud ruského satelitu. História sa totiž môže opakovať.

Autor: Jana Janků

 

Rukojemník

Detské oči vidia svet celkom inak

Slovensko- český film, 2014

Réžia: Juraj Nvota
Scenár: Peter Pišťanek, Marian Urban
Hrajú: Richard Labuda, Libuše Šafránková, Milan Lasica, Ondřej Vetchý, Alexander Bárta, Miro Noga, Robert Roth, Jana Oľhová, David Pašš, Zita Furková, Marián Labuda ml, Vladimír Zboroň, Peter Pišťanek
FOTO: BARRACUDA MOVIE

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť