Rezort Piešťany: Minulý rok bol zlý, ale pre náš región neznamenal katastrofu

Podľa nedávno zverejnených oficiálnych štatistických údajov klesli minulý rok počty hostí v ubytovacích zariadeniach na Slovensku na úroveň spred dvadsiatich rokov.

Práve ubytovaní turisti sú dôležitým ekonomickým ukazovateľom, pretože tvoria až 70 percent tržieb v odvetví cestovného ruchu.

Keď sa hotelieri pripravovali na prekonanie rekordného roka 2019, prišiel nečakaný a dramatický prepad. Z celoslovenského hľadiska klesol medziročne počet hostí ubytovacích zariadení o polovicu, čo bol najhorší výsledok od roku 2001. Ešte horšiemu scenáru zabránil iba začiatok minulého roka a krátke oživenie počas letných mesiacov.

„V tomto kontexte nikoho neprekvapí, že v ubytovacích zariadeniach v rámci Rezortu Piešťany klesol minulý rok počet hostí o 39 percent na 82 085 osôb, pričom v predchádzajúcom roku 2019 do nášho regiónu zavítalo 133 884 návštevníkov,“ informuje Tatiana Nevolná, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany.

Tržby sa podľa nej medziročne prepadli o 48,8 percenta, pád zmiernili iba prvé mesiace roka a letné oživenie, keď boli uvoľnené epidemiologické opatrenia.

Poklesy sa týkajú aj ďalších oblastí, ako je výška celkovej vybratej dane za ubytovanie, počet nocľahov a priemerná dĺžka prenocovania.

Tržby ubytovacích zariadení v piešťanskom regióne medziročne poklesli o polovicu. Celkový výsledok zlepšili silné tržby v prvých mesiacoch roka, keď pretrvával priaznivý vývoj podporený zimnou sezónou a jarnými prázdnami. Pomohlo aj oživenie počas letných mesiacov po dočasnom uvoľnení protipandemických opatrení.

Na jeseň sa situácia zhoršila a v poslednom štvrťroku 2020 tržby poskytovateľov ubytovania klesli.

Najviac chýbali hostia zo zahraničia

Podľa štatistiky klesol počet zahraničných návštevníkov Slovenska medziročne o dve tretiny, čo bol najnižší počet cudzincov ubytovaných v SR od roku 1998. Úbytok zahraničných hostí pocítili mimoriadne silno piešťanské kúpele, jeden z členov Rezortu Piešťany.

Výška celkovej vybranej dane za ubytovanie v roku 2020 klesla o 49% na 480 698,65 eur.

  • Celkovo strávili hostia v ubytovacích zariadeniach 420 028 nocí, čo predstavovalo medziročný pokles o 41,7 %.
  • Priemerná dĺžka prenocovania sa skrátila z pôvodných 5,38 na 5,12 nocí.
  • V roku 2020 dosiahli tržby takmer 11 877 304 eur, v porovnaní s predchádzajúcim rokom poklesli takmer o polovicu (o 48,8 %).
  • Počet ubytovacích zariadení počas roka 2020 stúpol o 10 na 53 ubytovacích zariadení s 299 lôžkami na 4 894 lôžok.

Foto: Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Rezort Piešťany

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť