Psoriáza – problém, ktorý aj z extroverta urobí hanblivého človeka

Svrbenie a bolesť kože, šupiny, ktoré vidieť na každom type oblečenia. Popraskané ložiská, ktoré krvácajú a sú citlivé na akýkoľvek pohyb. Už dvanásty rok si 29. októbra pripomína celý svet prostredníctvom Svetového dňa psoriázy chorobu, ktorá trápi takmer 3 percentá ľudí na celom svete. Kým v minulosti bývali pacienti trpiaci psoriázou vylúčení zo spoločnosti a hádzaní do jedného vreca s malomocnými, dnes im adekvátna liečba prináša veľ kú úľavu a plnohodnotný život.

 

 

id-100360102

 

FOTO: Psoriáza nie je smrteľné ochorenie, no život s ňou je naozaj náročný

 

„Psoriáza sa u mňa objavila v puberte a sme spolu už viac ako 18 rokov. Stále si hovorím, že na svete sú oveľa horšie diagnózy a že sa nemám v podstate na čo sťažovať. No vždy, keď som si nevedela umyť páchnuce krémy z vlasov, alebo mi praskla boľavá koža na chrbte, pýtala som sa: čo som komu urobila?,“ hovorí mladá pacientka Katka, ktorá trpí ťažkou formou tohto ochorenia.

Psoriáza jej poznačila takmer celé telo, od chodidiel na nohách až po hlavu. Katarína absolvovala lokálnu liečbu aj fototerapiu, no obe liečby pred rokmi spomalili vývoj choroby minimálne. Nasledovala imunosupresívna liečba pomocou látok, ktoré potláčajú aktivitu imunitného systému. Táto liečba však mala tiež iba krátkodobý efekt. „Vyskúšala som takmer všetko. Stálo ma to veľa fyzických, ale aj psychických síl. V pubertálnom veku som dokonca kvôli častým hospitalizáciám vymeškala toľko vyučovacích hodín, že som musela opakovať ročník. Po rokoch trápenia sa prišla pozitívna zmena, keď mi lekári nasadili biologickú liečbu, na ktorej som aj v súčasnej dobe,“ konštatuje Zuzana.

 

 

„Vyskúšala som takmer všetko. Stálo ma to veľa fyzických, ale aj psychických síl.  Po rokoch trápenia sa prišla pozitívna zmena, keď mi lekári nasadili biologickú liečbu,

 

Systémová chyba v tele

Imunitný systém zdravého človeka je sofistikovaný komplex buniek a mechanizmov, ktorého hlavnou úlohou je chrániť  telo pred hrozbami. Niekedy sa však stáva, že sa systém „pokazí“ a začne to s ochranou preháňať: namiesto odhalenia hrozieb zvonka útočí na zdravé bunky  vlastného tela. Práve toto sa deje pri psoriáze. „Kožné bunky človeka sa za normálnych okolností obnovujú každých 28 až 30 dní. Pri psoriáze sa však v tele nachádza zvýšená hladina špeciálnej bielkoviny, ktorá zohráva významnú úlohu v aktivácii zápalových buniek,“ vysvetľuje prof. Juraj Péč, prednosta Dermatovenerologickej kliniky Univerzitnej nemocnice v Martine.  Keďže je tejto bielkoviny veľa, v koži vzniká zápal a tkanivá reagujú nadmerným obmieňaním povrchových buniek kože. Tak vznikajú svrbiace a zapálené ložiská.

 

Príčiny vzniku ochorenia zatiaľ nepoznáme. Vedci hovoria o genetike a spúšťacích faktoroch, skutočnú a jednoznačnú príčinu však zatiaľ nikto neidentifikoval. „Práve preto zatiaľ psoriázu nevieme vyliečiť, liečime v podstate len jej prejavy,“ dodáva profesor  Péč.

 

 

id-100340196

 

 

Biologická liečba mení pacientom život

Hlavnou výzvou vo výskume a vývoji liečby autoimunitných ochorení, pri ktorých bojuje organizmus sám proti sebe, je hľadanie odpovede na otázku, ako natrvalo zmenšiť či zastaviť zápal. V prípade psoriázy vedci zistili, že ak sa im podarí „oklamať “ niektoré prozápalové bielkoviny, ako je napríklad TNF-alfa, zápal ustupuje. „Pri psoriáze sa bunky kože obnovujú sedemkrát rýchlejšie ako u zdravého človeka. Je to preto, lebo sa v koži nachádza priveľa prozápalových bielkovín, ako je napríklad TNF-alfa, ktoré zápalový proces spúšťajú. Biologická liečba funguje tak, že sa na tieto bielkoviny naviaže a začne blokovať ich aktivitu. To znamená, že zápal sa zastaví a kožné bunky sa prestanú abnormálne rýchlo obmieňať,“ vysvetľuje profesor Péč.

 

 

Odborníci v špecializovaných ambulanciách budú 26. októbra pripravení od 8.00 ráno na všetkých záujemcov, ktorí sa chcú nechať vyšetriť, diagnostikovať a hľadať ďalšie spôsoby liečby.

 

 

Špecializované centrá prinášajú novú nádej

Pacienti, ktorí už absolvovali lokálnu aj neúspešnú systémovú liečbu a trpia stredne ťažkou, či ťažkou formou psoriázy, majú ďalšiu šancu na liečbu tejto nepríjemnej choroby. „Tri dni pred tým, ako si celý svet pripomenie Deň psoriázy, sa na Slovensku koná Deň otvorených dverí v centrách biologickej liečby. Odborníci v špecializovaných ambulanciách budú 26. októbra pripravení od 8.00 ráno na všetkých záujemcov, ktorí sa chcú nechať vyšetriť, diagnostikovať a hľadať ďalšie spôsoby liečby,“ hovorí profesor Péč.

 

V prípade záujmu nepotrebujete žiaden výmenný lístok od všeobecného lekára, stačí sa zaregistrovať na www.derma.sk.

 

,,Psoriáza je choroba, ktorá značne vplýva na sebavedomie a kvalitu života pacienta. Viem to, prešla som si tým a stále s tým žijem. Ak by vtedy, keď som sa trápila najviac, bola možnosť navštíviť odborníkov bez nutnosti dlhého chodenia od lekára k lekárovi, určite by som to využila. Deň otvorených dverí je tu pre nás, pacientov, ktorí hľadáme spôsob, ako nášho blízkeho nepriateľa poraziť,“ konstatuje Katka.

 

 

 

Ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net

 

 

 

Viac informácií o ochorení nájdete na www.derma.sk.

 

 

Deň otvorených dverí sa bude konať v stredu, 26. októbra 2016, v 9 centrách na biologickú liečbu psoriázy.

Zoznam centier biologickej liečby

Dermatovenerologická klinika LF UK, prof. MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., MHA

Dermatovenerologická klinika UNB a SZU, MUDr. Mária Žilínková

Dermatovenerologická klinika, prof. MUDr. Juraj Péč, CSc.

Dermatovenerologická klinika SZU, MUDr. Slavomír Urbanček, PhD.

Dermatovenerologická klinika, MUDr. Tomáš Kampe, MPH

Dermatovenerologické oddelenie, MUDr. Klára Martinásková, PhD.

Dermatovenerologická ambulancia, MUDr. Katarína Kovarčíková

Dermatovenerologické oddelenie, MUDr. Peter Kozub, PhD.

Dermatovenerologická ambulancia, MUDr. Katarína Novačeková, MUDr. Ivana Sázelová

Univerzitná nemocnica Bratislava,

Nemocnica Staré Mesto

Univerzitná nemocnica Bratislava, Ružinov

Univerzitná nemocnica Martin

FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

FNsP J. A. Reimana Prešov

Fakultná nemocnica Nitra

FNsP Nové Zámky

Fakultná nemocnica Trenčín

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť