Pri liečbe sa nie vždy správame zodpovedne, ukázal prieskum

Ľudia si nielenže nechávajú nespotrebované lieky na predpis vo svojej domácej lekárničke, ale si ich aj samodiagnostikujú a užijú pri ďalšom ochorení.

Každý piaty Slovák rieši svoj akútny zdravotný problém užitím lieku na predpis, ktorý nespotreboval pri predchádzajúcej chorobe.

Ukázal to nedávno realizovaný prieskum pre projekt Lieky s rozumom, ktorým Asociácia na ochranu práv pacientov SR vzdeláva pacientov o bezpečnom užívaní liekov.

Prieskum odhalil nielen spôsob, akým postupujeme pri riešení nášho akútneho zdravotného problému, ale aj to, či sa o svoju liečbu dostatočne zaujímame.

Prieskum agentúry 2muse, do ktorého sa vo februári zapojilo 1 012 respondentov, ukázal, že sa pri liečbe ochorení nie vždy správame bezpečne a zodpovedne. Až 2/3 opýtaných pripustili, že sa pri náhlom zdravotnom probléme liečia voľnopredajnými liekmi, ktoré majú doma.

AKO ĽUDIA RIEŠIA AKÚTNY ZDRAVOTNÝ PROBLÉM?  
užijem voľnopredajný liek z domácej lekárničky 62 %
využívam recepty starých materí 39 %
navštívim alebo zavolám lekárovi 35 %
poradím sa s lekárnikom 30 %
hľadám riešenie problému na internete 20 %
užijem liek na predpis z domácej lekárničky, ktorý som dostal/a pri predchádzajúcej chorobe 17 %

Q: Ako riešite svoj akútny zdravotný problém, ako je napríklad horúčka, bolesť, hnačka, kašeľ, nádcha? Respondenti mali možnosť zvoliť viacero odpovedí.

„To, že pacienti bez obáv, a najmä bez konzultácie s lekárom či lekárnikom, siahnu po lieku na predpis, je veľmi rizikové. Navyše, aj voľnopredajný liek z domácej lekárničky je stále liek, a preto je lepšie, ak sa pacient o jeho užívaní poradí s odborníkom,“ upozorňuje farmaceutka z lekárne Dr.Max PharmDr. Jana Danielčáková a dodáva, že pri nesprávnej kombinácii liekov, výživových doplnkov či potravín môžu vzniknúť nežiaduce účinky, ktoré dokážu zdravotný stav pacienta ešte viac skomplikovať.

Pozor na kombinácie liekov

Takouto kombináciou môže byť napríklad aj bežne používaný horúci nápoj pri prechladnutí, ktorý obsahuje účinnú látku paracetamol a fenylefrín, s liekmi na vysoký krvný tlak. Pri takomto súbežnom užití liekov hrozí nielen zvýšené riziko hypertenzie, ale aj ďalších srdcovocievnych komplikácií.

Pacienti si dokonca zvyknú zamieňať teplý čaj za horúci nápoj, a tak ho užívajú častejšie než sa odporúča. Nadmerné pitie horúcich nápojov však môže pôsobiť toxicky na pečeň. Informácie o tzv. liekových interakciách sú súčasťou príbalového letáku. Ako však ukázal prieskum, len polovica ľudí si ho prečíta skôr ako užije nový liek, s ktorým nemá žiadnu skúsenosť.

ČÍTAJÚ ĽUDIA PRÍBALOVÝ LETÁK?  
vždy pred každým užívaním nového lieku 52 %
väčšinou 34 %
niekedy 13 %
nikdy 1 %

Q: Čítate si príbalovú informáciu pri užívaní nového lieku?

Ľudia sa spoliehajú na internet

Aj napriek tomu, že sa o voľnopredajných liekoch môžeme poradiť s odborníkom v lekárni a prečítať si o nich všetky dôležité informácie z príbalového letáku, stále sa mnohí spoliehame aj na internet.

Podľa prieskumu hľadá informácie o užívaní voľnopredajných liekov na internete až každý štvrtý Slovák a každý piaty sa obráti o radu na svojich blízkych.

Nie je na tom nič zlé, pokiaľ pacient dokáže odlíšiť dôveryhodný zdroj od potenciálne nebezpečného. Ako správne vyhľadávať takéto informácie na internete učí aj projekt Lieky s rozumom.

KDE HĽADAJÚ ĽUDIA INFORMÁCIE O VOĽNOPREDAJNÝCH LIEKOCH?  
od lekára 23 %
od lekárnika 64 %
z príbalového letáku 52 %
z internetu 26 %
od príbuzných, priateľov, rodiny, známych 18 %
od pacienta s rovnakou diagnózou 4 %
iné 1 %
neviem, bez odpovede 1 %

Q: Odkiaľ čerpáte informácie o tom, ako užívať voľnopredajný liek? Respondenti mali možnosť zvoliť viacero odpovedí.

Projekt Lieky s rozumom

„Najbezpečnejšie informácie o liekoch získate na stránkach štátnych inštitúcií, zdravotných poisťovní, lekárskych, lekárnických či pacientskych organizácií, ktoré za svoj obsah zodpovedajú a sú dohľadateľné,“ vysvetľuje Mária Lévyová, prezidentka Asociácie na ochranu práv pacientov.

Aj partneri projektu Lieky s rozumom prinášajú pacientom viacero užitočných webových stránok a aplikácií, vďaka ktorým budú mať svoju liečbu pod kontrolou.

Všeobecná zdravotná poisťovňa a Dôvera zdravotná poisťovňa ponúkajú svojim poistencom ePobočky, ktorých súčasťou sú aj služby Moje lieky či Bezpečné lieky online. Vďaka nim môže pacient získať nielen kompletný prehľad o svojich liekoch, ale aj prístup k príbalovým letákom či informáciám o doplatkoch za svoje lieky. Bezpečnosť svojej liečby si môžu pacienti preveriť vďaka bezplatnej aplikácii Slovenskej lekárnickej komory na www.interakcieliekov.sk.

Chcete sa dozvedieť viac o rozumnom užívaní liekov? Navštívte www.liekysrozumom.sk.

Ilustračné foto: www.pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť