Neskoro zachytený či neliečený glaukóm môže končiť slepotou. Nechajte si zmerať vnutroočný tlak

Zakopávanie, alebo narážanie do predmetov, ako sú horné kuchynské dvierka, nemusí byť len náhoda. Môžu to byť prejavy pokročilých zmien pri glaukómovom ochorení. Neskoro zachytený, neliečený, či veľmi rýchlo postupujúci glaukóm môže končiť slepotou. Najzávažnejší rizikový faktor je vnotroočný tlak.

 

oci_foto1

 

Poznáte rozdiel medzi očnými zákalmi?

Zelený zákal, čiže glaukóm, je ochorenie zrakového nervu, v dôsledku ktorého dochádza ku výpadom videnia v zornom poli pacienta .Tieto si mnohokrát dlhú dobu ani neuvedomuje.

Sivý zákal, čiže katarakta, je zhoršenie priezračnosti očnej šošovky, ktoré si pacient uvedomuje pomerne skoro.

 

Každý z týchto zákalov možno podľa lekárky Márie Praženicovej, prezidentky Slovenskej glaukómovej spoločnosti, operovať. ,,Zatiaľ čo operácia šedého zákalu v drvivej väčšine prípadov (pokiaľ nie je oko z nejakých iných dôvodov vážne poškodené), prinesie zlepšenie videnia, v prípade operácie zeleného zákalu tomu tak nie je,“ uviedla MUDr. Praženicová.

 

 

Operácia zeleného zákalu sa podľa nej vykonáva za účelom zníženia vnútroočného tlaku. V konečnom dôsledku má ale za cieľ spomalenie procesu odumierania nervových vlákien a teda určitú stabilizáciu periférneho videnia.

Prečo sa zelený zákal veľmi často diagnostikuje v neskorých štádiách ochorenia? ,,Je tomu tak aj preto, že toto ochorenie väčšinou nepostihuje rovnako rýchlo pravé aj ľavé oko. Pacient často zistí, že horšie vidí, až pri náhodnom prekrytí lepšie vidiaceho oka,“ dodáva. Zakopávanie, alebo narážanie do predmetov ako sú horné kuchynské dvierka, nemusia byť len náhoda. Môžu to byť prejavy pokročilých zmien pri glaukómovom ochorení. Neskoro zachytený, neliečený, či veľmi rýchlo postupujúci glaukóm môže končiť slepotou.

 

Zelený zákal sa, bohužiaľ, týka všetkých vekových kategórií.

 

 

Môže byť vrodený, súvisieť s vývojovými anomáliami, môže sa prejaviť v adolescentnom, aj mladšom produktívnom veku. ,,Vo veku nad 40 rokov má 1,5-2% populácie glaukómové poškodenie zrakového nervu spojené so stratou zorného poľa. S pribúdajúcim vekom výskyt tohto ochorenia stúpa. Vo veku 70-75 rokov predstavuje zhruba 3 %,“ dopĺňa Praženicová.

 

Dôvodov tohto ochorenia je hneď niekoľko – dedičnosť, spomínané vývojové poruchy, prítomnosť veľkého množstva farbiva, či šupinatého materiálu v oku, užívanie steroidných a psychiatrických liekov, cukrovka, zápalové, nádorové ochorenia, či poúrazové stavy, atď. Pokiaľ príčinu zeleného zákalu vieme určiť, hovoríme o sekundárnom zelenom zákale. Ak príčina nie je jednoznačná ide o primárny zelený zákal.

 

 

oci_foto5

Prvým krokom ku skorému záchytu glaukómu je informovanosť o tomto ochorení

 

 

Zelený zákal možno rozdeliť aj podľa anatomických kritérií na zelený zákal s otvoreným alebo  so zatvoreným uhlom. V prípade glaukómu so zatvoreným uhlom pacienta často privedie k lekárovi bolesť očí, hlavy, červené oči, rozmazané videnie ,vnímanie dúhových farieb okolo svetiel. Môže byť prítomné aj zvracanie a pacient sa niekedy nesprávne dostane na chirurgiu, či na interné. Tieto príznaky sú spôsobené veľmi vysokým očným tlakom.

 

 

Vysoký vnútroočný tlak nemusí byť prítomný u všetkých typov glaukómu ale predstavuje najzávažnejší rizikový faktor.

 

,,Je to jediný parameter, ktorý vieme zmerať a ktorý možno súčasne aj ovplyvniť. Aj pri bežnom očnom vyšetrení je možné vysloviť podozrenie na glaukóm,“ uvádza očná lekárka s tým, že na potvrdenie tejto diagnózy je nutné vykonať niekoľko špeciálnych vyšetrení.

 

Glaukóm možno liečiť kvapkami alebo chirurgicky, nemožno ho však trvale vyliečiť. Pre úspešnosť liečby je dôležitý včasný záchyt ochorenia, správna liečba a v neposlednom rade dodržiavanie liečby samotným pacientom.

 

 

oci_foto4

 

Svetová Glaukómová Asociácia každoročne vyhlasuje Svetový týždeň glaukómu. Tento rok je to 6.3.-12.3.2016. V tomto týždni je možné dať si bezplatne zmerať očný tlak . Zoznam miest meraní nájdete na www.sgls.sk

 

 

Vnútroočný tlak si môžete nechať bezplatne zmerať na nasledujúcich miestach:

 

Banská Bystrica

7.3.2016: 9.00 – 15.00 hod., Europa Shopping Center, Banská Bystrica, MUDr. Praženicová M., MUDr. Šnegoňová M.

 

 Bratislava

7.3.2016: 10.00 – 14.00 hod., Očná klinika LFUK a UNB Ružinov, Bratislava,   Glaukómová ambulancia – poliklinika prízemie č. dv.37a, MUDr. Ferková S.

8.3.2016: 10.00 – 14.00 hod., Glaukómová ambulancia Antolská 11, Bratislava, MUDr. Vodrážková E.

10.3.2016:  10.00 – 14.00 hod., Očná klinika LFUK a UNB Ružinov, Bratislava, glaukómová ambulancia- poliklinika prízemie č. dv.49,  MUDr. Lilová I.

 

Košice

9.3.2016: 11,00 – 13,00  hod., Očná  klinika, pracovisko Tr. SNP 1, Košice , 10. poschodie, MUDr. Moravská M.

9.3.2016: 10,00 – 14,00 hod., Očná  klinika, pracovisko Tr. SNP 1, Košice , poliklinika 6.p.

 

Martin

7.-9.3.2016: 13,30 – 14,30 hod., ZOOM Martin s.r.o. očná ambulancia, Prieložtek 1, Martin, MUDr. Kollárová A.

 

Nitra

8.3.2016: 10.00 – 14.00 hod., Špitálska 13, Nitra, MUDr. Mattová J.

 

Štúrovo

8.3.2016: 8.00 – 12 .00hod., Eva-Eye sro., Námestie Sv.Imricha 11, Štúrovo, MUDr. Dorčiaková E.

 

Žilina

9.3.2016: 11.00 – 15.00 hod., Glaukómová ambulancia budova Medivasa – 1. poschodie v areáli FNsP Žilina, MUDr. Molitorová M.

 

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť