PÄŤ skvelých tipov na výlet v Dolnom Rakúsku

Ak hľadáte cestovateľské tipy na predĺžený víkend či kratší výlet neďaleko Slovenska, Dolné Rakúsko je tým správnym cieľom.

Abdruck unter Angabe des Fotocredits. Die Verwendung für Verkaufswaren laut Vereinbarung. Die Werbung für Dritte ist honorarpflichtig und bedarf der vorherigen ausdrücklichen Zustimmung von michael liebert photography.

Očakávať môžete ľahké i náročné túry, útulné chaty, nádherné výhľady, kvalitné služby, divokú prírodu a najmä originálne výletné miesta. Prinášame vám 5 skvelých tipov na výlety počas leta do dolnorakúskeho regiónu.

TIP- č. 1: Reichenau an der Rax: Lanovkou až do alpskej záhrady

Už od roku 1926 sa môžu výletníci a návštevníci počas leta pohodlne prepravovať z neďalekej Viedne kabínkovou lanovkou na krasovú plošinu pohoria Rax vo výške približne 1 600 metrov nad morom.

Lanovka na Rax bola prvou visutou lanovkou v Rakúsku.

Z historického kúpeľného mesta Reichenau an der Rax trvá dnes cesta na vrchol iba 8 minút. Po vystúpení na vrchol si môžete vychutnať nádhernú panorámu Viedenských Álp, voňavé borovicové lesy a náročné rozhodovanie o výbere miesta na oddych, keďže chát sa, na druhom najvyššom vrchu Dolného Rakúska, nachádza pomerne veľa.

Počas dvojdňovej túry po náhornej plošine Rax by ste sa určite mali zastaviť napríklad v čoskoro 130-ročnej chate Ottohaus, v ktorej si už Sigmund Freud počas svojich letných pobytov v Reichenau vychutnával výhľad na impozantný Felstörl.

Najobľúbenejšou obednou pochúťkou tejto lokality je mäsová roláda „Holzfällerbraten“, o ktorej kolujú doslova legendy. Po chutnom obede sa oplatí navštíviť „alpskú záhradu“ s rozlohou 4 000 metrov štvorcových pod chatou Ottohaus, kde môžete obdivovať vzácny orlíček, horec a žltohlav.

TIP č. 2: Ötscher a Gemeindealpe: Široká sieť krásnych roklín a pohodlná železnica

Divoká voda horských bystrín a potokov Ötscherbach a Erlauf, vytvorili počas tisícročí na úpätí takmer 1 900 metrov vysokého vrchu Ötscher archaickú skalnatú krajinu s názvom Ötschergräben. V Prírodnej rezervácii Ötscher-Tormäuer môžete prepletenú sieť roklín objavovať spolu s vyškolenými sprievodcami. Krásny pohľad vás čaká pri impozantnom vodopáde Mira, z ktorého sa voda rúti do hĺbky. Na susednom vrchu štítu Ötscher, Gemeindealpe, nájdu milovníci pešej turistiky nádherný okružný chodník, ktorý vedie od jazera Erlaufsee až k vrcholovému krížu a späť do Mitterbachu.

Odvážlivci si môžu vyskúšať horskú trojkolku po 4,5-kilometrovej štrkovej ceste späť do údolia. Ak máte radšej pokojnejšie aktivity, môžete absolvovať idylickú jazdu na najdlhšej rakúskej úzkokoľajnej železnici Mariazellerbahn, ktorá vás pohodlne odvezie z hlavného mesta spolkovej krajiny St. Pölten cez malebné údolie Pielachtal a prírodný park Ötscher-Tormäuer do oblasti Mariazellerland.

TIP č. 3: Wechselland: Turistické trasy pre malých aj veľkých a najdlhšia dolnorakúska jaskyňa

Región Wechselland je vzdialený asi len hodinu cesty od Viedne, zároveň je však dostatočne ďaleko od hluku a stresu mesta a je ideálnou destináciou na krátke úniky od každodennej rutiny. Vďaka dobrej dostupnosti a nenáročným turistickým trasám je región ideálnym cieľom na výlety pre celú rodinu. Obľúbené sú jedni z mnohých vysokohorských pasienkov, ktoré sa volajú Schwaigen. Výstup k tradičnej chate Herrgottschnitzerhütte, popri takmer 1 300 metrov vysokom vrchu Kampstein, trvá dve hodiny rezkej chôdze.

Osviežujúcim tipom na horúce letné dni je jaskyňa Herrmannshöhle v obci Kirchberg am Wechsel. Po celý rok je tu príjemne chladno a o útočisko sa budete deliť s lietajúcimi obyvateľmi jaskyne. V najväčšej dolnorakúskej kvapľovej jaskyni, ktorá je dlhá 4 kilometre a má niekoľko poschodí, žije až 8 rôznych druhov netopierov. Obľúbený je aj Mravčí chodník Coronas Ameisenpfad, ktorý je zameraný do tematických okruhov: na 15 vzdelávacích stanovištiach sa deti hravou formou dozvedia, prečo sú drobní lesní obyvatelia pre prírodu takí cenní.

TIP č. 4: Ybbstal: turistika vo vzácnom pralese, pozorovanie hviezd a návšteva Ručiaceho býka

Divočina Dürrenstein je plná bukových lesov, ktoré sa nachádzajú v západnej časti Dolného Rakúska. Buky ochraňujú najväčší zvyšok chráneného pralesa v alpskom oblúku.

Táto oblasť je výskumnou stanicou, informačným centrom a prírodnou rekreačnou oblasťou zároveň.

Ide o rozsiahle lesné územie, ktoré je domovom mnohých vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov a v roku 2017 bolo vyhlásené za svetové prírodné dedičstvo UNESCO. Pri troche šťastia môžete zblízka pozorovať kamzíky, jelene, horské mloky alebo vzácneho ďatľa bielochrbtého. Turisti majú radi člnkovanie na jazere Lunzer See, pretože z člna je nádherný výhľad na vrcholy i pokojnú vodnú hladinu.

Na výstup od smaragdovozeleného jazera Lunzer See na horu Dürnstein potrebujete dobrú fyzickú kondíciu a pevnú obuv. Stojí to však za námahu: trasa vedie okolo impozantného Ludwigovho vodopádu, ktorého voda sa za veľkého vodného hluku rúti do hĺbky 60 metrov, okolo „Ručiaceho býka“, kde hučí podzemný vodopád, a okolo „Veľkej snehovej diery“, obrovskej šachtovej doliny.

Umelecky stvárnený kríž Töpperkreuz na vrchole 1 878 metrov vysokého vrchu Dürnstein je ideálnym pozadím na fotografiu.

Tip na prenocovanie pre romantikov: na oblohe nad chatou Ybbstalerhütte, takpovediac uprostred pralesa, sa v noci ligocú tisíce hviezd, pretože táto oblasť divočiny patrí k tým regiónom v Rakúsku, ktoré sú najmenej znečistené svetelným smogom.

TIP č. 5: Schneeberg a vysoký múr: chodník Skywalk, lamy, salamandry

S poriadnym vybavením, primeranou kondíciou a časovým plánom môžete na Schneeberg vystúpiť po svojich, ale ak nechcete, nemusíte. Od roku 1897 premáva z Puchbergu am Schneeberg na najvyšší vrch Dolného Rakúska legendárna zubačka. Salamandra – ako sa nazýva lanovka Schneeberg vďaka svojmu charakteristickému žlto-zelenému sfarbeniu – sa na stanicu horskej železnice Hochschneeberg vo výške 1 800 metrov nad morom dostane za približne 40 minút. Určite by ste sa mali vystúpiť na zastávke Baumgartner, aby ste ochutnali nadýchané buchty „Schneebergbuchteln“.

Z kostolíka Elisabethkircherl, ktorý sa nachádza priamo pri horskej stanici, sa otvára úchvatná panoráma okolitých hôr. V neďalekom prírodnom parku na krasovej náhornej plošine Hohe Wand nájde každý turista niečo, čo sa mu bude určite páčiť.

Malí turisti sa môžu zabávať na dobrodružnom ihrisku alebo nájsť nových zvieracích kamarátov v zoo.

Obzvlášť obľúbené sú prechádzky s priateľskými lamami. Tí, ktorí majú radi výšky, sa môžu vydať na vyhliadku Skywalk, ktorá prečnieva celých 8 metrov ponad okraj útesu a pozerať sa na adrenalínových 150 metrov do hĺbky. Za jasného počasia sa z vyhliadkovej veže vysokej 18 metrov naskytne výhľad až k Neziderskému jazeru.

Okrem uvedených letných výletov nájdete ďalšie tipy na stránke https://www.dolne-rakusko.info/letna-dovolenka.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť