NAŠE BAHNO NA VAŠE KĹBY. Piešťanské kúpele lákajú na all inclusive

Piešťanské kúpele vždy patrili na Slovensku k najväčším a vo svete najznámejším. Za svoju povesť vďačia liečivej sile prírodných termálnych minerálnych prameňov, ale aj unikátnemu sírnemu bahnu, ktoré je tým pravým pokladom kúpeľov.

FOTO: do piešťanských kúpešov chodia ľudia z celého sveta

Účinky jedinečného piešťanského bahna poznajú ľudia takmer na celom svete. Ich liečebný vplyv na chorý organizmus potvrdzujú nielen stáročné skúsenosti lekárov a priaznivé výsledky liečby reumatikov, ale aj náročné vedecké výskumy.

Ako vzniká piešťanský zázrak?

Unikátny živý ekosystém sírneho bahna vzniká v obtokovom ramene Váhu vďaka pôsobeniu geotermálnych a biologických vplyvov. Po vyťažení z rieky sa bahno ukladá do špeciálnych bazénov, kde dozrieva aspoň jeden rok.

FOTO: Účinky jedinečného piešťanského bahna poznajú ľudia takmer na celom svete

Aby sa zmes čo najviac obohatila o minerálne zložky, do bazénov neprestajne priteká sírna termálna voda z prameňov o teplote až 67°C. Bez prístupu vzduchu vzniká masa s osobitou mikrobiálnou flórou z odumretých častí rastlín a baktérií. Ak by tu chýbala čo i len jedna zložka, piešťanský zázrak by sa neuskutočnil.

Po vyzretí sa bahno presunie do bahenných kuchýň, kde čaká na liečebnú aplikáciu.

Aké má bahno vlastnosti?

Vyzreté bahno má okrem zázračných liečebných účinkov mazľavú konzistenciu, oceľovomodrú až čiernu farbu. Je plastické, chladne štyrikrát pomalšie ako voda a vynikajúco vedie teplo. V podobnej forme sa nenachádza nikde inde na svete.

Najdôležitejším účinkom bahna sú jeho tepelné účinky

Keďže bahno odovzdáva teplotu až štyri krát pomalšie ako voda, telo sa prehrieva šetrnejšie – hovoríme o hypertermickom efekte nielen na pokožku, ale aj na svaly a kĺby.

Aplikácia bahna:

 • redukuje opuchy kĺbov,
 • znižuje svalové napätie
 • potláča zápal, bolesti kĺbov a svalov
 • zlepšuje pohyblivosť a výživu kĺbových chrupiek
 • chemické látky zo sírneho bahna sa dostávajú cez kožu do šliach, chrupky, kĺbu

FOTO: bahenné zábaly trvajú cca 20 minút

Bahenné zábaly sú účinné predovšetkým na nepríjemné príznaky ochorení kĺbov, chrbtice, šliach, svalov ako je bolesť a stuhnutosť. Lekári ich predpisujú tiež na:

 • degeneratívne ochorenia pohybového aparátu (artrózy….),
 • reumatické zápalové ochorenia (reumatoidná artritída…),
 • metabolické artropatie (dna, osteoporóza…),
 • nervové ochorenia,
 • stavy po zápalových ochoreniach centrálneho a periférneho nervového systému, obrny,
 • následky po úrazoch a operáciách končatín a chrbtice,
 • predčasné stavy starnutia v oblasti pohybového aparátu a pod.
FOTO: pieštanské bahno má množstvo pozitívnych účinkov na organizmus

Priaznivé účinky piešťanského bahna badať aj pri liečbe niektorých kožných ochorení, hlavne pri procedúrach, keď sa bahno strieda s kúpeľmi v termálnej sírnej vode.

Je vynikajúcim prostriedkom na liečbu ochorení pohybového ústrojenstva a reumatických chorôb.

Priaznivé účinky piešťanského bahna badať aj pri liečbe niektorých kožných ochorení, hlavne pri procedúrach, keď sa bahno strieda s kúpeľmi v termálnej sírnej vode.

Účinky týchto dvoch prírodných zdrojov sú výrazne protizápalové, pozoruje sa tiež rýchlejšie hojenie rán a priaznivý vplyv na jazvy. Aplikácia bahna je vhodná aj na akné, tiež na ochorenia spojené so zápalovým ochorením kĺbov pri psoriáze.

FOTO: kúpeľný ostrov ponúka príjemný oddych aj relax

Bahno má baktericídny a antialergický účinok aj pri liečbe ekzémov. Dokázaný je aj efekt bahennej masky na pokožku – podobný ako kozmetický efekt z výťažkov mŕtveho mora. Pokožka je po aplikácii takýchto masiek zamatovo-broskyňová.

Liečivé účinky objavil páv, uvádza to legenda

Podľa legendy objavil blahodarné účinky bahna páv, ktorý si v ňom vyliečil chorú nohu. Už ľudia v minulosti ospevovali unikátne účinky termálneho bahna. Lekári odporúčali pri niektorých chorobách natierať sa týmto bahnom, a to už v 16. storočí.

Je známe pre svoje protizápalové účinky, no tiež posilňuje imunitné procesy v tele a je vhodné na regeneráciu.

Skutočnosťou je, že liečivé bahno pritiahlo začiatkom 20. storočia do kúpeľov množstvo známych osobností. Liečili a zabávali sa tu indickí maharadžovia, arabskí šejkovia, ale aj európski diplomati a politici. Navštívil ich aj Jan Masaryk, Eugen Suchoň alebo svetoznámy maliar Alfons Mucha, ktorý v roku 1932 daroval kúpeľom obraz ako vďaku za vyliečenie jeho dcéry.

Bahno nie je vhodné pre každého

Liečba piešťanským bahnom každoročne pomáha tisíckam kúpeľných hostí. V kúpeľoch sa však nemôžu liečiť pacienti s infekčným ochorením, s ochorením v akútnom štádiu, pacienti s obehovou slabosťou, s akútnym zápalom kŕčových žíl, s často sa opakujúcim krvácaním, malígnym nádorom, pohlavnými chorobami, epilepsiou, psychicky chorí, chorí s únikom moču i odkázaní na cudziu pomoc.

Kúpele prinášajú all inclusive dovolenku pre celú rodinu

Od júna až do septembra si dovolenku na Kúpeľnom ostrove v Piešťanoch budú môcť vychutnať celé rodiny vďaka jedinečným all inclusive pobytom.

Hostia sa počas leta môžu tešiť na unikátnu pieskovú pláž či jedinečnú možnosť nahliadnuť do hotela Thermia Palace a slávneho kúpeľného domu Irma počas dní otvorených dverí.

FOTO: hotel Splendid – piesková pláž

Za pieskovou plážou tento rok nemusia rodiny s deťmi cestovať až k moru. Horúcou novinkou tohto leta bude piesková pláž v areáli hotela Splendid v piešťanských kúpeľoch, ktorá hosťom navodí skutočnú prímorskú atmosféru. Jej súčasťou budú aj ihriská na mini futbal a volejbal, detské pieskovisko či stolný tenis.

FOTO: bazén hotela Splendid

Od 12. júna až do 27. septembra bude hotel Splendid k dispozícii predovšetkým pre rodiny s deťmi, ktorým spoločnosť Ensana ponúka výnimočné all inclusive pobyty. Na svoje si prídu detičky, na ktoré čaká špeciálny detský klub s profesionálnou lektorkou, v ktorom sa deti môžu tešiť na herňu, mini diskotéku, športové a kreatívne aktivity.

FOTO: hotel Splendid – pohľad z izby

Rodičia zatiaľ môžu relaxovať pri niektorom z bazénov, vo fitness centre alebo využiť niektoré zo 60 kúpeľných procedúr. Samozrejmosťou all inclusive pobytov bude plná penzia a občerstvenie a nápoje počas celého dňa napríklad aj v plážovom bare. K dispozícii budú aj nealko nápoje, pivo a víno.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť