Najčastejším ochorením očí sú zákaly – šedý a zelený

Očný zákal sa radí medzi najčastejšie ochorenia očí. Zároveň patrí medzi problémy, o ktorých sa v spoločnosti veľa nevie. Zákal rozlišujeme na zelený (glaukóm) a šedý (katarakta).

oci

Zelený zákal

Pri zelenom zákale dochádza k výraznému zvýšeniu vnútroočného tlaku. To zapríčiňuje utláčanie vlákien zrakového nervu a ich postupné odumieranie. Zelený zákal sa objavuje väčšinou u ľudí po štyridsiatke. Len vo výnimočných prípadoch aj skôr. Glaukóm nie je možné úplne vyliečiť. Dá sa len predchádzať ďalšiemu poškodeniu optického nervu a zamedziť rozšíreniu ochorenia.

Glaukóm nie je možné úplne vyliečiť

Najlepší spôsob liečby určuje lekár na základe individuálneho ošetrenia. Častým spôsobom je lokálna medikamentózna liečba pomocou kvapiek alebo mastí do oka. Takáto liečba môže byť doplnená aj o podávanie liekov. Aplikovanie kvapiek by malo byť pravidelné. V mnohých prípadoch sa využíva aj laser. Zákrok je bezbolestný a vykonáva sa ambulantne. Ak sa zrakové funkcie aj napriek liečbe laserom zhoršujú, je potrebný chirurgický zákrok.

————————————————————————————-

Šedý zákal

Pre šedý zákal alebo kataraktu je charakteristické zakalenie očnej šošovky, čím sa narúša prechod svetla do oka. Šedý zákal môže byť vrodeným alebo získaným ochorením. Vyskytuje sa približne v 60. roku života, no môže sa objaviť aj skôr. Rozvoj katarakty môžu urýchliť aj iné ochorenia. K zakaleniu šošovky môže dôjsť aj v dôsledku poranenia oka. To označujeme ako traumatický šedý zákal. Katarakta sa prejavuje najmä zhoršeným videním.

Jediným účinným spôsobom liečby šedého zákalu je operačný zákrok, napríklad pomocou laseru.

Jediným účinným spôsobom liečby šedého zákalu je operačný zákrok, napríklad pomocou laseru. Počas zákroku sa zakalená šošovka nahradí novou. Takáto operácia nevyžaduje špeciálnu prípravu a prevádza sa pri lokálnom znecitlivení. Pri väčšine pacientov prebieha operácia bez komplikácií a výsledkom je zlepšené videnie.

Foto: Bigstockphoto

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť