Najčastejšie oslovujeme svojho partnera miláčik, zlatko, alebo láska

Milé oslovenia sú neoddeliteľnou súčasťou nášho života. Až 42 % ľudí, ktorí majú partnera, pri oslovení používa milú, láskavú prezývku.

Tretina z nich (37 %) priznala, že pri tom nehľadí ani na obecenstvo. Používajú ich nielen doma, v súkromí, ale aj na verejnosti. Podľa exkluzívneho prieskumu agentúry FOCUS pre značku Kofola mladí zaľúbenci aj zrelé páry najčastejšie svojich partnerov volajú miláčik, zlatko alebo jednoducho láska.

Drvivá väčšina – 93 % oslovuje svojho partnera stále rovnakou prezývkou a ak ju v priebehu života zmenili, tak to bolo v čase, keď prišli deti, alebo keď začali spolu bývať.

V tvorbe prezývok sme kreatívni

Oslovenia inšpirované svetom zvierat sa v rebríčku prezývok tiež prebojovali vysoko. Macík, macinko sú 5. najčastejšou prezývkou, používa ju 6 % obyvateľov Slovenska. S miernym odstupom  nasleduje cica, micka, mačička, kocúrik (5%) a  ďalšie 4% používajú aj oslovenie chrústik, chrobáčik, mravček.

V prieskume sa objavili aj špecialitky ako mušurko, kvietok, žabka, dubáčik, pištek, myšička, slniečko, ancoš, hasič, cmučko, či oškvarok…

Osobitnú kategóriu tvoria milé, láskavé prezývky životnej role partnera, ako mamička, ocino, dedúšik, ktoré používa pri oslovovaní partnera 52 % ľudí.

Na západe macík, na východe moja

Aj keď vo všetkých regiónoch Slovenska sú najčastejšími osloveniami miláčik, zlato a láska, prieskum pre značku Kofola zaznamenal aj isté regionálne odlišnosti.

Kým oslovenie macík je častejšie používané na západnom Slovensku, na východe to bolo len jednotlivých prípadoch. Naopak Východniari častejšie používajú pre svoje partnerky oslovenie “moja”, ktoré je na západe, ale aj strede Slovenska zriedkavé.

Čím mladší, tým osobnejší v oslovovaní

„Láska je ústrednou témou v našom živote odnepamäti a potešilo nás, že sa prejavuje aj v jazyku, ktorý partneri medzi sebou používajú. Kým celkovo sa prezývkami oslovuje necelá polovica Slovákov, vo veku do 34 rokov ich používa až 74 % zaľúbencov.  Páry do 54 rokov sa volajú prezývkami v 45 % a nad 55 rokov už len v 20 %. Ale aj tí sa niekedy oslovia veľmi osobnými menami ako cica či macík,“ hodnotí výsledky prieskumu Michal Krištofík za značku Kofola.

Vďaka prezývkam sa cítime bližšie k partnerovi

Ak partneri používajú vo svojom vzťahu milé prezývky, až polovica z nich tie prezývky považuje za bežné medzi partnermi. Ale čo je zaujímavé, napríklad pri oslovovaní cica alebo drahý, drahá (33 % a 30 % z respondentov, čo túto prezývku používajú) sa partneri inšpirovali svojimi rodičmi, či dokonca starými rodičmi.

„Z odborného hľadiska vnímame, že prezývky v sebe nesú väčší emočný podtón a sú viac spájané s detským prežívaním, ktoré je vo  vzťahu často prítomné. No takéto prežívanie je aj v dospelom vzťahu prínosné, lebo prezývka, často aj zdrobnenina, aktivuje viac emočné časti nášho mozgu a my sa cítime bližšie k partnerovi. Zároveň pri prezývke vnímame našu unikátnosť v tom, že našu polovičku ňou oslovujeme iba my a teda máme to privilégium, ktoré druhí ľudia nemajú,“ vysvetľuje význam prezývok neuropsychológ Robert Krause, odborník na ľudskú dušu.

Podľa psychológa každý vzťah potrebuje pozornosť, aj v podobe prezývok

Používanie prezývok, milých oslovení je v partnerskom živote veľmi dôležité a to vo všetkých jeho fázach. Pri počiatočnom zaľúbení, ale aj po desiatkach rokov manželstva.

Podľa Roberta Krausa si akýkoľvek vzťah v našom živote zaslúži našu pozornosť a všímavosť, ktoré vieme vyjadriť aj takou na prvý pohľad drobnosťou, ako je milé oslovenie. “Ak je špecificky viazané iba na jeden vzťah, ktorý prežívame, dáva mu punc unikátnosti. Cítiť sa výnimočnou osobou vo vnímaní našich polovičiek nás zároveň uisťuje v tom, že v ich životoch hráme neodmysliteľnú rolu. Osobná prezývka je zároveň potvrdením toho, že vo vnímaní druhej strany sme tí, ktorí si zaslúžia aj túto intímnejšiu pozornosť. Používanie prezývok je taktiež formou vyjadrenia lásky a preto môžeme sledovať, že frekvencia používania prezývok je ovplyvnená aj fázou zaľúbenosti, či lásky. V počiatočných fázach vzťahu sú skôr prezývky viazané na vyjadrenie lásky a v pokročilých fázach slúžia skôr ako komunikačný prostriedok slúžiaci k získaniu pozornosti.”

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť