Na obrazovkách RTVS pokračuje dobrodružný seriál Robin

Nová séria krátkych príbehov šikovného nemeckého ovčiaka Robina a jeho parťáka Richarda približuje detským divákom rôzne dramatické situácie a dáva im návody, ako sa pri nich bezpečne zachovať.

Projekt Robin vznikol v spolupráci RTVS, Ministerstva vnútra SR, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR a herca Juraja Baču. Detský seriál RTVS sa na obrazovky Jednotky vracia od nedele, 6. februára, v rámci ranného detského pásma a následne v reprízach na Dvojke.

Projekt Robin je autorskou a zároveň producentskou premiérou herca Juraja Baču: „Počas prvej vlny pandémie, keď boli zavreté školy, mi písalo množstvo rodičov, že to majú s deťmi doma veľmi ťažké. Keďže som mal o niečo viac času ako obvykle, napadlo mi, že vytvorím projekt určený špeciálne pre detského diváka,” hovorí Bača o nápade.

Jeho zámerom podľa neho bolo, aby bol nielen zaujímavý, ale aby deťom aj pomohol zorientovať sa v rozličných situáciách, ktoré život prináša. „Vytvoril som psieho hrdinu Robina, s ktorým deťom v seriáli dobrodružnou formou približujeme témy ekológie, ochrany prírody, kyberšikany, duševného zdravia, internetových hoaxov a podobne. Zároveň im dávame príjemným spôsobom návody, ako sa zachovať v nečakaných situáciách – pri požiari, na cestách alebo keď sa napríklad stratia,” dodáva herec a producent.

Spolu zvládajú každú ťažkú situáciu

Hlavnou postavou je duchaplný a pozitívne naladený Richard (Juraj Bača) a jeho najlepší priateľ – pes Robin. Spolu zvládnu každú ťažkú situáciu, v ktorej sa ocitnú, a deti tak majú šancu prebudiť v sebe záujem o okolie a formovať svoju osobnosť.

Seriál má ambíciu stať sa výbornou pomôckou pre učiteľov, vychovávateľov a preventistov, ale aj podporou pre rodičov pri výchove detí. Okrem Juraja Baču si epizódne postavy v seriáli zahrajú Gregor Hološka, Dominika Richterová, Jana Majeská, Adam Jančina, Andrej Šoltés a ďalší.

Pálčivé témy z bežného života

Seriál Robin rozoberá témy, ktorým sa pravidelne venujú aj preventisti rezortu vnútra pri práci s deťmi v teréne: dopravná výchova, použitie čísla 112, šikana, požiar, stratené dieťa v meste alebo v lese, kyberšikana, ekológia a kriminalita či prístup k živým zvieratám.

Ide o jedinečný projekt, ktorý deťom pútavo predstavuje riziká bežného života a bezpečnosti. V závere každej epizódy profesionáli z polície, od hasičov či záchranárov deťom vysvetlia, čo robiť, ak sa dostanú do nepríjemnej situácie.

Ministerstvo vnútra podľa ministra Romana Mikulca dlhodobo vyvíja aktivity v oblasti prevencie detí a mládeže. Odborní-ci z radov polície a hasičov pravidelne navštevujú školy, kde s deťmi teoreticky i prakticky rozoberajú témy bezpečnosti v rôznych oblastiach života.

„Okrem toho na riziká upozorňujeme priamo na hromadných podujatiach určených pre verejnosť, formou besied, tlačovín i sociálnych sietí. Iniciatívu zhmotniť nadčasové, no i aktuálne problémy detí formou hraného seriálu sme radi podporili, pretože podobných projektov je veľmi málo,” tvrdí Mikulec s tým, že je to tiež jedna z ciest ako sa dostať k deťom počas pandémie a zatvorenia škôl.

Na tvorbe seriálu sa podieľa aj Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, keďže je určený hlavne mladým divákom. Je veľmi dôležité, aby sa deti od detstva zoznamovali s témami, s ktorými sa budú stretávať po celý život, aby sa naučili riešiť problémy, ktoré sa niekedy môžu vyskytnúť. Neraz sa totiž stáva, že v kľúčových momentoch nezohráva rolu vek, ale duchaprítomnosť.  

Robina môžu diváci sledovať aj online

Primárnou myšlienkou bolo priniesť psieho hrdinu Robina do ktorejkoľvek domácnosti, materskej či základnej školy, či centra voľného času s možnosťou prehratia epizód v akomkoľvek čase a bez reklám, aby sa témy dostali k čo najširšiemu detskému publiku. Z tohto dôvodu bude seriál prístupný aj v archíve RTVS  , kde si ho diváci môžu pozrieť aj spätne.

Napriek tomu, že obsahovo sa Robin snaží osloviť detského diváka, k obrazovkám dokáže prilákať aj zrelšie publikum. Seriál je totiž realizovaný filmovo – každá epizóda je krátky, približne 12-minútový, film s vlastným príbehom, scenárom a exteriérovou lokáciou.

Pokračovanie príbehov Robin odvysiela RTVS na obrazovkách Jednotky od 6. februára v rámci ranného víkendového detského pásma Karavan a následne v reprízach aj na televíznej Dvojke.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť