Na darčeky si Slováci nechávajú posledné týždne pred Vianocami

Málokto sa pripravuje na Vianoce počas celého roka. Väčšina Slovákov (90 %) plánuje vianočné nákupy práve na posledná dva mesiace pred nimi.

Takmer polovica Slovákov (47 %) si necháva nákup darčekov na posledné dva týždne. Ženy sú pri plánovaní Vianoc disciplinovanejšie. Polovica žien zabezpečuje darčeky mesiac až dva pred Vianocami, zato u mužov je to iba tretina. Na poslednú chvíľu, čiže pár dní pred Vianocami, si však necháva darček tretina mužov (29 %), ale žien iba 9 %.

Pod stromčekom si nájdeme kozmetiku, oblečenie aj hotovosť

V exkluzívnom prieskume spoločnosti PARTNERS GROUP SK, ktorý minulý mesiac realizovala agentúra FOCUS, Slováci prezradili, aké darčeky plánujú tento rok kupovať pod stromček.

Štvrtina Slovákov sa chystá kupovať najmä kozmetiku, drogériu a tiež oblečenie.

„Zdá sa, že pod stromčekom si nájdeme viac praktické veci. Štvrtina Slovákov sa chystá kupovať najmä kozmetiku, drogériu a tiež oblečenie. Približne 15% Slovákov poteší pod stromčekom deti hračkami, ale aj knihami a tiež finančnou hotovosťou,“ prezrádza výsledky prieskumu Peter Gurecka, odborník na financie z PARTNERS GROUP SK.

Viac ako štvrtina opýtaných ešte nevedela, aké darčeky nakúpi.

Koľko stoja Vianoce?

Z prieskumu tiež vzišlo, že v priemere plánujú Slováci minúť tento rok na nákup vianočných darčekov takmer 200 eur. „Netreba však zabúdať na to, že nákup darčekov je iba jednou z nákladových položiek, s ktorými treba na sviatky počítať,” zdôrazňuje Gurecka .

Darčeky tvoria približne polovicu celkových vianočných nákladov. Okrem darčekov treba myslieť aj na vianočnú výzdobu a hlavne na vianočné pečenie a bohatý sviatočný stôl.

,,Celkovo tak môžeme na Vianoce minúť v priemere 400 eur a ak prirátame aj náklady na cestovanie,  suma sa ešte zvýši,” dodal.

Úverové vianočné pasce

„Zo skúseností však treba poukázať, že rizikové sú kreditné karty a povolené prečerpanie, ktoré mnohí ľudia nesprávne za pôžičky nepovažujú,“ upozorňuje Gurecka.

Nenechajte sa nalákať nebankovami

Výhodou nebankovej pôžičky môže byť snáď len jej rýchlosť. Ale platí tu jeden základný princíp všetkých pôžičiek, že rýchle peniaze sú drahé peniaze a preplatenie nebankových pôžičiek, spolu s celkovými nákladmi, ako sú rôzne poplatky, patrí k najvyšším na trhu.

Nepodľahnite zdanlivo výhodným pôžičkám

„Treba zvážiť, či daný úver naozaj potrebujete a či ho dokážete v budúcnosti riadne splácať. Dôležité je poznať svoje možnosti. Nepreceňujte sa a vyhnite sa príliš vysokým záväzkom, premyslite si, koľko ste schopní mesačne splácať a na koľko mesiacov pôžičku chcete,“ radí Iveta Hudáková, analytička z portálu Finančný kompas.

„Základné pravidlo je, že najlepší úver je žiaden úver,“ hovorí Hudáková.

Potešujúci je fakt, že len málo Slovákov (5 %) si plánuje na Vianoce požičať peniaze.  • Ak i napriek tomu siahnete po úvere (pôžička, spotrebiteľský úver, debet na kreditnej karte) stanovte si vopred, koľko budete po Vianociach mesačne schopní splácať z rodinného rozpočtu.
  • Neberte si úver kvôli maličkostiam a na nákup potravín. Platí totiž, že čím nižšia je pôžička, tým vyšší úrok zaplatíte.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť