Na bicykli okolo Sĺňavy…

Okolo vodnej nádrže vedie 12- kilometrový asfaltový Kolookruh, ktorý slúži nielen cyklo nadšencom, ale aj korčuliarom a chodcom.

Ide o jednoduchú túru po rovinke, ktorú zvládnu aj deti. Na 12- kilometrovom asfaltovom Kolookruhu si môžete urobiť zastávku na miestach, ktoré vás zaujmú alebo len tak oddýchnuť pri kávičke alebo kofole na letnej terase u DINA s výhľadom na vodnú nádrž či vypočuť si zaujímavé rozprávanie o vtákoch, ktoré brázdia celý svet…

Z Piešťan k Sĺňave sa dá pohodlne dostať na bicykli

Rezort Piešťany otvára požičovňu bicyklov

Na výlety po Piešťanoch a okolí si môžu cykloturisti odteraz bicykel požičať v novootvorenej požičovni, ktorú prevádzkuje Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany.

 „V Piešťanoch je hustá sieť cyklochodníkov, ktorú Piešťanci využívajú na rýchle a ekologické presuny po meste. S bicyklom nemusia stáť v zápche, všade sa dostanú a nemajú problémy s parkovaním. Navyše je u nás jazda na bicykli aj skutočným oddychom, pretože cyklochodníky vedú cez krásne zákutia, ktoré príroda nadelila Piešťanom,“ hovorí výkonná riaditeľka Tatiana Nevolná. To všetko chcel rezort sprístupniť aj návštevníkom Piešťan. Odteraz stačí prísť, požičať si bicykel podľa vlastného výberu a výlet alebo dovolenka sa podľa Nevolnej môže začať.

Piešťany ležia na Vážskej cyklomagistrále. Nielen priamo v kúpeľnom meste, ale aj v jeho okolí sú prakticky neobmedzené možnosti cykloturistiky pre každého. Okrem jednoduchej trasy okolo Sĺňavy, sa náročnejší cyklisti  môžu vybrať do okolitej prírody a milovníci adrenalínových jázd si prídu na svoje na kopci Ahoj nad Piešťanmi, kde sa nachádza bike park s traťami rôznej náročnosti.

Výbornou pomôckou pre cykloturistov v piešťanskom regióne je turistická a cyklistická mapa Považský Inovec Piešťany s vyznačenými cyklochodníkmi aj s tipmi na výlety.

Horské bicykle sa dajú požičať , napríklad aj priamo na Kúpeľnom ostrove v hoteli Esplanade

Ako funguje požičovňa

Nová požičovňa ponúka horské bicykle. Požičať sa dajú na troch miestach: v hoteli Esplanade na Kúpeľnom ostrove, v hoteli Park na Nábreží Ivana Krasku a v pivovárni Astoria v Sade Andreja Kmeťa.

Pri požičiavaní bicykla treba predložiť doklad totožnosti, podpísať zmluvu o nájme veci a v hotovosti zaplatiť vratnú zálohu 50 eur za bicykel. Deň prenájmu bicykla stojí desať eur, za šesť eur sa dá dokúpiť turistická a cykloturistická mapa. V cene prenájmu je zahrnuté aj požičanie zámky.

Kontaktná ZOO: papágaje môžete ak kŕmiť

Na pravej strane Sĺňavy vás Kolookruh dovedie k Eko Parku Piešťany

V EKO Parku si na svoje prídu rodičia aj deti. Je tu kontaktná ZOO s možnosťou prejsť sa medzi zvieratami a nakŕmiť ich.

Kŕmiť papagáje bola zábava!

Taktiež sa tu dá aj člnkovať a posedieť si na terase pri jedle a kávičke.

Jazierko sa napĺňa z vôd vodnej nádrže. Veslovanie sa môže zdať zložitejšie, ale lodičky majú aj motorčeky, ktoré hravo zvládnu aj tí, ktorí takto loď obsluhujú prvýkrát.

Občerstvenie u DINA

Priamo na cyklotrase sa nachádza letný bufet Dino, ktorý bol podľa portálu pnky.sk oficiálne založený ešte v roku 1993. Na začiatku bufet prevádzkoval Peter Zaťko . Podľa prezývky Andino dostal bufet názov. Zaťko portálu povedal, že inšpiráciou mu bola aj podobná prevádzka v areáli vodného lyžovania v Toulouse vo Francúzsku, ktorá sa tiež volala Dino.

Z letnej terasy je výhľad priamo na vodnú plochu. V pozadí pohorie Považský Inovec

Zaťko tam bol spolu s piešťanskými reprezentantmi na Majstrovstvách Európy vo vodnom lyžovaní v roku 1990 . Majiteľ baru v Toulouse dokonca prispel na založenie slovenskej dvojičky sumou 100 frankov, čo bolo asi 600 korún. S postavičkou dinosaura zo seriálu Flinstonovci bufet prepojili až neskôr

O vtáctve sa najviac dozviete od ochranárov

Na ďalšej zástavke po cyklostrase sa môžete veľa dozvedieť aj o tom, ktoré ktoré vtáky hniezdia na Sĺňave, ktoré vtáky migrujú cez Sĺňavu, kde všade zaleteli vtáky vyliahnuté a zakrúžkované na Sĺňave, prečo je dôležitá ochrana prírody…

“Sĺňava je na zozname vzácnych vtáčích území Európy,” hovorí ochranár Erich Kubica

Vedeli ste o tom, že vodná nádrž pri Piešťanoch je významným hniezdiskom vtáctva aj zastávkou na jarných a jesenných migračných trasách vtákov? Po vybudovani Sĺňavy v roku 1959 tu našli svoje miesto dve významné ornitologické lokality.

Ornitológovia zozbierali všetky možné pasce, do ktorých pytliaci chránenych vtákov chytajú…

Na pravej strane Sĺňavy je to lokalita Výsadba, ktorá dostala meno podľa tamojšieho aktívneho vysádzania vegetácie, vďaka ktorému vznikla v rokoch 1962 – 1964. Súčasťou tohto areálu s rozlohou 2,5 ha je ornitologický stacionár, kde prebieha výskum spojený s krúžkovaním migrujúceho vtáctva.

Do siete chytajú ornitológovia vtáčikov, krúžkujú ich a pušťajú do sveta

Druhou významnou lokalitou je umelo vytvorený štrkový ostrov, ktorý vznikol v roku 1976 v strede Sĺňavy. Má rozlohu 2,8 ha a dostal názov Čajka. Ornitológovia zistili na ostrove (nazývanom aj Vtáčí ostrov) hniezdenie piatich druhov čajok. Ostrov je tiež významnou hniezdnou lokalitou rybára riečneho a chavkoša nočného. Na ostrove bolo zaznamenaných 20 druhov hniezdiacich vtákov.

Na mape si ochránari značia, kde všade okrúžkovaní vtáci doletia…

Lokality Výsadba a Čajka sú vyhlásené za chránené vtáčie územia so zákazom vstupu

V roku 2008 bolo vyhlásené Chránené vtáčie územie Sĺňava. Zabezpečuje to maximálnu ochranu najmä troch druhov: rybára čierneho, čajky čiernohlavej a čajky sivej.

V roku 1980 bola Sĺňava zaradená do siete chránených území SR, v roku 2004 do Národného zoznamu chránených vtáčích území a tiež do Národného zoznamu území európskeho významu NATURA 2000.

Náš najlepší spevavec Slávik… Je zákonom chránený a dlho sa preto nezdržal. Keď sme ho poobdivovali, ornitológ a ochranár Štefan Šiška ho pustil…

Piešťanskí ornitológovia však predsa len ponúkajú možnosť vstúpiť na chránené územie. Priamo v chránenom vtáčom území Výsadba na Sĺňave je možné absolvovať ornitologickú prezentáciu spojenú s krúžkovaním vtákov. Kapacita skupiny je obmedzená na 20 osôb. Prezentáciu vedie ornitológ Erich Kubica a Štefan Šiška v spolupráci s OZ Sĺňava Piešťany. Záujemcovia sa môžu objednať na t. č. 0903 441 660.

Obľúbená rekreačná lokalita obyvateľov je lodenica

Lodenica je veľmi obľúbená rekreačná lokalita obyvateľov aj návštevníkov Piešťan, kde je možnosť vyskúšať vodné športy – kajak, paddleboard, jachty alebo windsurfing.

Kto nechce na vodu, môže si posedieť v tunajšej reštaurácii a kaviarni. Atmosféra je tu ako pri mori. Súčasťou areálu je detské ihrisko – čo viac si želať k letnej pohode?

Vzrušujúca plavba plachetnicou

Ďalšou peknou zastávkou na Kolookruhu je Siesta pláž pod drahovskou haťou. Deti si tu môžu zaskákať na skákacom hrade a rodičia si zatiaľ dajú pivko alebo niečo pod zub v bufete. Môžete sa tu aj okúpať a máte pocit ako pri mori.

Na druhej strane Sĺňavy, v Ratnovskej zátoke, sa dá opaľovať, kúpať, je tu areál vodných športov aj možnosť občerstvenia.

…a po Sĺňave výletnou loďou

Kus romantiky zažijete na vyhliadkovej plavbe výletnou loďou Trajan po Sĺňave. Za pekného počasia sa môžete previezť od marca do novembra, cestovný poriadok nájdete v prístavisku vedľa Kolonádového mosta.

Vybrať si môžete dva okruhy – krátky a dlhý. Krátky okruh trvá 50 minút a zavedie vás k Vtáčiemu ostrovu a späť. Počas dlhého okruhu, ktorý trvá 75 minút, oboplávate Vtáčí ostrov, odtiaľ budete pokračovať cez Ratnovskú zátoku k Drahovskej hati k Rybárskemu dvoru a späť k nástupnému miestu.

Sĺňava je súčasťou vodného diela Drahovce-Madunice

Vznikla prehradením rieky Váh pri Drahovciach a rozprestiera sa medzi Piešťanmi a Drahovcami na ploche 4,3 štvorcových metrov.

Sĺňava vznikla v rokoch 1956 – 1959 na mieste mŕtvych riečnych ramien, lužných lesov a nív, názov dostala vďaka vysokému počtu slnečných dní v Piešťanoch.

Foto: Zlatica Beňová, Martin Palkovič, Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť