Mýty o kvasinkovej infekcii

Vaginálna mykóza je jedným z najčastejších problémov u žien. Aké mýty sa hovoria o kvasinkovej infekcii? Čo je alebo nie je pravda?

Mýtus – Biely jogurt má blahodarné účinky

Biely jogurt v určitej miere pomáha, ale nie v takej miere, ako je potrebné. Určite sa nezbavíte nepríjemnej mykózy tak, že si vaše intímne partie natriete bielym jogurtom. Použitím tejto potraviny si naozaj príznaky iba zmiernite, na chvíľku sa vám uľaví, avšak svoj problém určite nevyriešite.

Mýtus – Každé svrbenie je vaginálna mykóza

Veľa žien si myslí, že každé svrbenie a pálenie v pošve je spôsobené infekciou. Nie je to úplne pravda, pretože v skutočnosti sa za tým môžu skrývať iné problémy. Môže ísť o hormonálne zmeny v tele alebo o reakciu na nový prací prostriedok.

Mýtus – Zvýšený výtok z pošvy je spôsobený mykózou

Pravidelný výtok je súčasťou prečisťovania pošvy. Netreba sa hneď obávať. Pri výtokoch je veľmi dôležité všímať si konzistenciu alebo sfarbenie.

Mýtus – Pitie octovej vody vás vylieči

Domáce vynálezy nemusia byť na škodu, ale určite vám nepostačia na vyriešenie problému. Jablkový ocot zriedený s vodou je vraj účinným na tlmenie svrbenia a pálenia, ale samotného zápalu vás nezbaví, takže nepríjemné pocity sa opäť zopakujú.

Najzakladanejším príznakom je biely výtok a svrbenie

Ochorenie spôsobuje premnoženie kvasiniek, ktoré sú súčasťou pošvovej mikroflóry. Najzakladanejším príznakom je biely výtok, ktorý spôsobuje nepríjemné svrbenie a pálenie. Ďalšími príznakmi sú bolesti pri močení alebo pri pohlavnom styku.

Vaginálnu mykózu môže spôsobiť stres, psychická záťaž, klimatické zmeny, hormonálne zmeny počas tehotenstva, užívanie antikoncepcie, obdobie menopauzy či liečba antibiotikami.

POZOR! Na pozore by mali byť hlavne tie ženy, ktoré opakovane trpia kvasinkovou infekciou

Prečo vzniká vaginálna infekcia prevažne v lete?

  • najčastejšie táto infekcia vzniká vo verejných bazénoch s termálnou vodou, pretože sa do vody v bazéne pridávajú dezinfekčné prípravky, ktoré narúšajú prirodzenú rovnováhu v intímnych partiách
  • na premnožení kvasiniek sa taktiež podieľa nosenie mokrých alebo vlhkých plaviek
  • problém s mykózou môžete mať aj v prípade, ak dávate prednosť tanga nohavičkám alebo nepriedušnej syntetickej bielizni
  • ak radi nosíte obtiahnuté nohavice.

Ako predísť kvasinkovej infekcii

Vyhýbajte sa používaniu intímnych dezodorantov a príliš parfumovaným produktom, dodržiavajte zdravý životný štýl, vyhýbajte sa stresu. Obliekajte si bavlnenú spodnú bielizeň. Po plávaní vo verejných bazénoch použite sprchu a taktiež nezabudnite, že jedlá s vysokým obsahom cukru podporujú tvorbu kvasinkovej infekcie.Pomoc z lekárne:

Múdra huba (Pythium oligandrum) si veľmi dobre poradí s týmto problémom. Pôsobí ako upír na nepriateľské bunky. Zmierňuje až odstraňuje prejavy spojené s kandidózou vagíny, ktorá spôsobuje svrbenie, pálenie, výtok a pomáha obnoviť fyziologickú mikroflóru.

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť