Mozgová mŕtvica či porážka postihuje čoraz častejšie aj mladších ľudí v produktívnom veku

Ochorenie, ktoré poznáme aj pod názvom mozgová mŕtvica, porážka či iktus sa dotýka nielen starších ľudí, ale čoraz častejšie postihuje aj ľudí v produktívnom veku. Ročne postihne u nás až 17 tisíc pacientov. Napriek dostupnej liečbe pre neskorý príchod do nemocnice môžme v akútnom štádiu liečiť len približne 15 % z nich.

FOTO: Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt

 

Slováci totiž nepoznajú príznaky mozgovej mŕtvice a lekársku pomoc vyhľadajú neskoro. Aj preto od marca tohoto roka prebieha kampaň Čas je mozog, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie verejnosti o cievnych mozgových príhodách. Toto ochorenie sa stalo prioritným aj pre rezort zdravotníctva, ktorý v záujme zefektívnenia manažmentu pacienta s mozgovou mŕtvicou spustil tzv. STEMI aplikáciu, ktorá pomáha efektívnejšie manažovať pacienta a umožňuje rýchlu komunikáciu medzi záchrankou a neurológom. Zároveň bola ustanovená sieť 43 centier pre liečbu cievnych mozgových príhod, predovšetkým na základe ich doterajších výsledkov v liečbe tohoto závažného ochorenia.

 

Na Slovensku vznikne 43 centier špecializujúcich sa na liečbu mozgovej mŕtvice (iktové centrá)

 

 

Cievna mozgová príhoda je závažné ochorenie, pri ktorom dochádza k poškodeniu mozgového tkaniva nedokrvením, alebo krvácaním do mozgu. Na toto ochorenie zomiera dvakrát viac ľudí ako na srdcový infarkt. Každá dvanásta žena a každý jedenásty muž na Slovensku tomuto ochoreniu podľahne.

 

Zároveň je to najviac invalidizujúce ochorenie, ktoré pripúta na lôžko až tretinu pacientov, ktorí potrebujú po zvyšok života opatrovateľskú starostlivosť. Mnohí z nich sa učia opäť rozprávať či chodiť.

 

 

Od marca, kedy sme spustili kampaň Čas je mozog zaznamenávame aj na Slovensku pozitívny posun nielen v oblasti  informovania verejnosti o príznakoch cievnej mozgovej príhody, ale aj v oblasti manažmentu pacienta a odzrkadlilo sa to aj v náraste počtu odliečených pacientov v akútnom štádiu v druhom polroku,“ hovorí prof. MUDr. Zuzana Gdovinová, prednostka Neurologickej kliniky UPJŠ a UN L. Pasteura v Košiciach a predsedníčka cerebrovaskulárnej sekcie Slovenskej neurologickej spoločnosti.

Presné čísla budú podľa nej k dispozícii začiatkom budúceho roka. Prispela k tomu nielen väčšia osveta, ale záujem ministerstva zdravotníctva zlepšiť manažment pacienta s týmto ochorením.

 

 

 

Prejavy mozgovej mŕtvice sú pritom veľmi zreteľné

  • slabosť a tŕpnutie končatín na jednej strane tela
  • ochrnutie končatiny
  • poklesnutie ústneho kútika
  • porucha reči

 

Prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby, združujúcej záchranky na Slovensku Matej Polák uviedol, že jednotlivé záchranky sa už niekoľko rokov snažia užšou spoluprácou s nemocnicami skrátiť čas od privezenia pacienta  do nemocnice, po podanie liečby. ,,Niektoré menšie nemocnice (napríklad v Komárne, Skalici, či Liptovskom Mikuláši alebo Levoči) už dosahujú výsledky porovnateľné s najlepšími krajinami v západnej Európe, a to najmä vďaka úzkej spolupráci nemocnice a záchranky,” povedal Polák. 

 

 

 

Najdôležitejšia sa ukazuje tzv. prenotifikácia (vopred-informovanie) záchranky smerom k nemocnici, že im záchranka vezie pacienta s cievnou mozgovou príhodou. Vďaka prenotifikácii sa nemocnica môže vopred na diagnostiku a liečbu pacienta pripraviť, čím sa šetrí čas.  ,,V súčasnosti sa snažíme skúsenosti z týchto menších nemocníc aplikovať na celonárodnej úrovni. Ako jeden z komunikačných kanálov medzi záchrankou a nemocnicou slúži práve STEMI aplikácia,“ dodáva prezident Asociácie záchrannej zdravotnej služby.

 

Čas je kľúčová veličina od ktorej závisí v tomto prípade pacientov život.

 

Napriek ostatným zmenám v systéme manažmentu pacienta, Slovensko stále nemá Národný program prevencie proti cievnym príhodám. Pacientska organizácia v spolupráci s lekármi a Slovenskou neurologickou spoločnosťou to chcú zmeniť.

 

 

,,Na Slovensku sieť 43 tzv. iktových centier, ktoré budú personálne a materiálovo vybavené tak, aby pacient s mozgovým infarktom dostal adekvátnu pomoc kedykoľvek a kdekoľvek na Slovenku. A práve o takéto rovnaké šance pre pacientov nám od samého začiatku išlo,“ hovorí Richard Fides, z pacientskej organizácie Sekunda pre život.

 

Viac informácii na www.casjemozog.sk alebo na www.sekundaprezivot.sk

Ilustračné foto: www.freedigitalphotos.net

You may also like...

1 Response

  1. Tamara píše:

    Je to veľmi chulostivá téma, ak by však niekto potreboval pomoc, tak my sme nášmu dedkovi zakúpili liek Nuraid od firmy Sanomed a zotavil sa omnoho rýchlejšie, je to bojovník 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť