Lyžiarska sezóna je v plnom prúde, pozor na rakúske svahy, a to najmä v nedeľu

Lyžovanie, okrem zábavy a relaxu so sebou, nanešťastie, často prináša rôzne nehody a zranenia. Tak ako každú sezónu, bohužiaľ, aj túto očakávame niekoľko desiatok hlásení o škodových udalostiach, ktoré budú súvisieť s lyžovačkami.

 

 

Pozor na rakúske svahy

Podľa údajov Union poisťovne sa smola na päty lepí našim lyžiarom najmä v Rakúsku. V predchádzajúcej lyžiarskej sezóne sa na rakúskych svahoch stalo až 42% všetkých úrazov. „Dokazuje to aj nehoda jedného nášho klienta, ktorý si práve na rakúskom svahu zlomil nohu. Transport vrtuľníkom a nemocničné ošetrenie by ho vyšli až na viac ako 5-tisíc eur. Vďaka uzatvorenému cestovnému poisteniu všetky náklady zaplatila poisťovňa,“ uviedol Maroš Pánik z Union poisťovne.

 

Najčernejší deň je nedeľa

Ďalšími rizikovými krajinami z pohľadu úrazov na zjazdovkách sú Francúzsko a Taliansko. V každej z nich sa stalo zhodne po 19% všetkých lyžiarskych úrazov. Najčiernejším dňom na zjazdovkách je nedeľa reprezentovaná 17%-ami všetkých úrazov na svahoch. Nasledujú pondelky, stredy a soboty, kedy sa stalo zhodne po 16% všetkých úrazov. Najmenej úrazov sa stalo v utorky a piatky.

 

Najviac ohrozené sú kolená

Pokiaľ ide o najčastejšie úrazy na lyžiarskych svahoch, až v 41%-tách išlo o zranenia kolien. Ďalšími najčastejšími úrazmi lyžiarov boli zranenia ramien (14%), rúk (8%), hlavy a členkov (po 6%).

 

 

 

Nehôd na lyžiach pribúda aj u nás doma

Počty úrazov na slovenských zjazdovkách sa za posledné roky nevyvíjajú pozitívne. Podľa štatistík úrazovosti Horskej záchrannej služby nehôd na lyžiach stále pribúda. Kým pred dvomi rokmi zaevidovali 1620 úrazov na lyžiach, o rok neskôr to bolo o takmer 300 viac a v uplynulej sezóne to bolo až 2035 nehôd. „Počet úrazov na lyžiarskych svahoch každoročne stúpa. Najlepšou prevenciou je dodržiavanie pravidiel uvedených v Bielom kódexe a používanie zdravého rozumu. Najväčší deficit bezpečnosti je v rýchlej a bezohľadnej jazde lyžiarov. Už tradične sú v najväčšom počte zastúpené úrazy horných a dolných končatín, či už ide o zlomeniny alebo vykĺbenia. Pribúdajú však aj ťažké úrazy,“ povedal Jozef Richnavský z Horskej záchrannej služby. Ako ďalej dodal, nosenie lyžiarskej prilby sa udomácňuje už aj na slovenských zjazdovkách, čo je veľmi pozitívny trend.

 

 

Plánujete lyžovať v zahraničí?

Bez cestovného poistenia to radšej neriskujte, pretože európsky preukaz zdravotného poistenia vám nemusí stačiť. Neplatí totiž v súkromných zariadeniach, umožní ošetrenie len v zariadeniach financovaných z verejných zdrojov. Aj v nich si však musíte v prípade ošetrenia zaplatiť príslušnú spoluúčasť. Cestovné poistenie, ktoré zahŕňa aj zimné športy, si preto rozhodne pred zimnou dovolenkou zaobstarajte. Je lepšie investovať pred lyžovačkou pár eur ako platiť napríklad za ošetrenie zlomeniny stovky až tisíce eur.

 

 

 

 

Aj pri lyžovaní na Slovensku je dobré byť poistený

 

V prípade, že idete na lyžovačku v rámci Slovenska, odporúčame si uzatvoriť poistenie nákladov na zásah Horskej záchrannej služby (HZS), ktoré zahŕňa vyhľadávanie osoby v horskej oblasti (pátranie), vyslobodzovanie osoby, prepravu zachraňovanej osoby (vrátane leteckej prepravy), v najtragickejšom prípade prepravu (zvoz) telesných pozostatkov. Výška poistnej sumy je 20 000 eur. Poistenie je platné na území Slovenska v horských oblastiach v územnej pôsobnosti HZS. Výška poistného začína od 0,56 eura na deň. „Ak sa klient chce vyhnúť neočakávaným nákladom, odporúčame, aby si pred cestou do zahraničia uzatvoril v rámci cestovného poistenia nielen poistenie liečebných nákladov v zahraničí a úrazové poistenie, ale aj poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu,“ povedala Marcela Kukučková, vedúca oddelenia vývoja produktov cestovného poistenia.

 

Na lyžovačke by ste si mali chrániť nielen zdravie, ale aj lyžiarsky výstroj. „Ak vám zmiznú lyže za niekoľko stoviek eur, určite vás to nepoteší, a okrem finančnej straty vám to môže pokaziť celú lyžovačku. Lyže v aute vám môže ochrániť poistenie batožiny v rámci cestovného alebo havarijného poistenia,“ doplnila Marcela Kukučková.

 

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť