Lieky zabúdame užívať, komplikujeme si tak zdravotný stav

Lieky zabúdame užívať, berieme ich v nesprávny čas, zapíjame nevhodnými nápojmi. Nesprávne užívanie liekov pritom môže viesť k nežiaducim účinkom, dokonca aj k zdravotným problémom.

Lieky, liečivá, ale aj bylinky a výťažky z nich nám vedia urobiť dobrú službu, musia sa však užívať správnym spôsobom. Inak narobia viac škody ako úžitku. Lieky, liečivá, ale aj bylinky a výťažky z nich nám vedia urobiť dobrú službu, musia sa však užívať správnym spôsobom. Inak narobia viac škody ako úžitku. Vedeli ste napríklad, že lieky na cholesterol treba užívať večer a na osteoporózu nalačno?

Dôležitá je pravidelnosť

Pri užívaní liekov je dôležitá pravidelnosť. No každému z nás sa stane, že zabudne a potom liek buď vynechá, alebo ho užije v inom čase. Môže to mať dôsledky na organizmus. „Rešpektovať chronofarmakológiu, teda odporúčaný čas užívania liekov, je dôležité. Napríklad, výsledky realizovaných štúdií preukazujú vyššiu syntézu cholesterolu vo večerných hodinách, preto, aby sa zvýšila účinnosť statínov, mali by sa podávať večer,“ hovorí PharmDr. Kristína Malíková, farmaceutka z občianskeho združenia Medicamentum, ktoré zabezpečuje doručovanie liekov na predpis až domov.

Pri skupine lokálnych anestetík bola podľa nej dokázaná silnejšia liečba okolo 16-tej hodiny. „Z toho vyplýva predpoklad, že by mohla stačiť menšia dávka na dosiahnutie žiadúceho účinku,“ dodáva.

Najčastejšie zabúdame užívať lieky na cukrovku

Podľa štatistík najčastejšie zabúdame užívať lieky na cukrovku, ktoré pomáhajú udržiavať cukor v krvi na správnej úrovni. Druhou, najčastejšie zabúdanou skupinou liekov sú antibiotiká.

„Z mojej praxe môžem tvrdiť, že medzi skupiny liečiv, na užívanie ktorých ľudia často zabúdajú, patria aj lieky upravujúce krvný tlak, lieky na riedenie krvi a antikoncepcia,“ dopĺňa Malíková.

Keď si spomenieme, že treba užiť liek, nie vždy je vhodné dať si ho spolu s inými liečivami, ktoré máme predpísané, alebo ktoré sme si naordinovali sami. Naopak, niekoľkohodinový rozostup medzi užitím jednotlivých liekov znižuje riziko ich vzájomných nežiaducich reakcií a zvyšuje ich potenciál účinkovať naplno.

„Netreba zabúdať, že s počtom tabliet sa zvyšuje riziko klinicky závažných interakcií, ktoré môžu mať fatálne následky na ľudský organizmus,“ upozorňuje farmaceutka.

Pozor na nevhodné kombinácie

Súčasne by sa, napríklad nemali podávať ani ľubovník bodkovaný a hormonálna antikoncepcia, pretože to môže viesť k neúčinnosti antikoncepcie a tak k neželanému tehotenstvu. „Pri užívaní sladkého drievka a digoxínu (používa sa na liečbu srdcových ochorení) sa zvyšuje riziko hypokaliémie, zníženej hladiny draslíka v krvi,“ uvádza ďalšie príklady z praxe farmaceutka s tým, že ginkgo biloba v kombinácií s warfarínom, ibuprofénom a kyselinou acetylsalicylovou zvyšuje riziko vzniku krvácavých stavov.

„O nutnosti farmakoterapie by mal vždy rozhodovať erudovaný odborník – lekár alebo farmaceut. Zatajenie predpisujúcemu lekárovi, prípadne lekárnikovi už existujúcu farmakoterapiu môže viesť k predpísaniu, respektíve výdaju nevhodného prípravku, ktorý môže vzájomne pôsobiť s ostatnými liečivami,“ dodáva. Môže tak podľa nej dôjsť k vystupňovaniu nežiadúcich účinkov liečiv, prípadne k neúčinnosti farmakoterapie.

Poraďte sa odborníkom

Platí, že ak máte akékoľvek pochybnosti o spôsobe a čase užívania liekov, prípadne o ich kombinácií, vždy sa treba poradiť s lekárom lebo lekárnikom. Zatajiť im užívanie iných druhov liekov, ale aj byliniek a doplnkov výživy nie je dobrý nápad. Rovnako ako polenie liekov, ktoré nemajú ryhu alebo zapíjanie liekov alkoholom.

Chyby pri užívaní liekov

  • Ak vám lekár alebo lekárnik povie, že lieky máte užiť ráno nalačno a potom si hodinu nesmiete ľahnúť, určite má na to dobrý dôvod. Aj keď vám ho – možno pre nedostatok času – nevysvetlil.
  • Týka sa to napríklad liekov na osteoporózu, po užití ktorých treba hodinu buď iba sedieť, alebo chodiť. Ľahnúť si nie je vhodné.
  • Naopak, lieky na liečenie zápalu si vyžadujú pokojový režim a užívanie po jedle, pretože nalačno by mohli dráždiť sliznicu žalúdka a prispieť k vytvoreniu vredu.
  • Medzi časté chyby, ktorých sa dopúšťame z nevedomosti, je zapíjanie liekov nevhodnou tekutinou. Mlieko, citrusový džús, káva, ale dokonca ani čaj určite nie sú na to vhodné. „Káva a čaj obsahujú xantíny, ktoré podporujú vznik istých látok v tele, ktoré zas ovplyvňujú účinok aktívnej látky liečiva. Napríklad môžu zvýšiť hladinu liečiv, s čím je spojené zvýšené riziko krvácavých stavov,“ vymenováva farmaceutka Malíková.
  • Môžu podľa nej zvýšiť toxicitu niektorých antipsychotík či znížiť účinok hypnotík a iných liečiv pôsobiacich na centrálnu nervovú sústavu.
  • Aj grapefruitový džús obsahuje látky, ktoré ovplyvňujú účinky liekov, a keď ním lieky zapijeme, môže dôjsť k nežiaducim efektom.
  • Mlieko a mliečne výrobky by sa nemali konzumovať pri užívaní antibiotík zo skupiny tetracyklínov, pretože sú schopné vytvárať komplexné zlúčeniny, tzv. cheláty a liečivo sa úplne nevstrebe. „U antibiotík by som chcela zdôrazniť nutnosť časového odstup medzi podaním antibiotika a probiotika. Takisto ako u mlieka, tak aj tu by som odporučila minimálne 3-hodinový odstup,“ dodáva.

Ilustračné foto: pixabay.com

You may also like...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Pri používaní tejto stránky súhlasíte s používaním cookies. viac info

Cookies používame s cieľom optimálne vytvárať a neustále skvalitňovať naše služby, prispôsobiť ich vašim záujmom a potrebám a zlepšovať ich štruktúru a obsah.

Zatvoriť